Коломина: Забринути смо због ситуације на северу КиМ, Кфор спреман
БЕОГРАД: Заменик помоћника генералног секретара НАТО-а за политичке послове и безбедносну политику Хавијер Коломина каже да је забринут због ситуације на северу Косова јер су се први пут косовски Срби повукли из свих институција и додаје да је у случају даље ескалације Кфор спреман да реагује како би обезбедили сигурно и безбедно окружење и слободу кретања свим заједницама на Косову.
Он у интервјуу за Танјуг истиче да ће се присуство Кфора бити појачано уколико буде било потребе за тим.
"Верујемо да је ово тренутак у ком сви треба да пођу корак уназад. Наравно да ћемо бити спремни, ми смо трећи за реаговање на кризу, ми смо у сталном контакту са Европском унијом у том смислу. Исто тако имамо одличне односе и дневни контакт са Вашим надлежнима, са командантом и шефом особља. Бићемо спремни у случају да је то неопходно", каже Коломина.
Коментаришући све учесталије посете високих НАТО званичника Србији, Коломина наводи да је партнерство између наше земље и НАТО-а веома важно, због чега је циљ да се настави са одржавањем политичких консултација на високом нивоу.
"Прешли смо далек пут од 2006. године, када смо потписали први документ о сарадњи и заправо имамо веома ефикасан и продуктиван однос. Западни Балкан је регион од стратешке важности за евро атлантску стабилност и Србија је кључни играч у тој стабилности, тако да верујемо да је од суштинске важности да наставимо да одржавамо висок ниво политичких консултација", навео је Коломина.
На питање да ли су те посете најава додатне ангажованости НАТО-а у региону, што је договорено на самиту у Мадриду, Коломина каже да је тада установљено да је Западни Балкан регион од стратешке важности, те да ће због тога представници те организације наставити да долазе, како би одржавали чврсту везу са нашом државом.
"Већина овога је последица веома доброг партнерства, које веома добро функционише, у смислу тога колико су ефикасне снаге УН-а, у смислу тога како функционишу практична сарадња, војна сарадња, политички дијалог који одржавамо на различитим нивоима", казао је Коломина.
Подсетио је да је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтеберг пре два дана разговарао са председником Вучићем и да је шеф војног комитета недавно посетио Србију, указујући да постоји политички дијалог на високом нивоу.
Осврнуо се на тренутне преговоре НАТО са Србијом о новом циклусу партнерства наводећи да ће се 18. новембра започети нова рунда преговора када ће се разговарати о војној сарадњи и и активностима које имају утицај на цивиле, као што је реаговање на природне катастрофе и посао који се обавља у програмима који се одвијају у миру.
"Србија данас учествује са 10 активних пројеката, и верујем да има још активних пројеката у програмима који се одвијају у миру. Много је ствари које имају утицај на цивиле и то је заправо важна порука те сарадње", казао је Коломина.
Додао је да је сарадња Србије и НАТО-а веома ефикасна, јер су оружане снаге наше земље професионалне и оперативне и јер се могу користити у мисијама Уједињених нација и Европске уније.
"Такође, ваша политика неутралности, коју у потпуности поштујемо, али је истовремено партнерство које доноси многе ствари цивилима такође. И то је нешто што би требало да се препозна, колико је позитивна веза између Србије и НАТО-а за ваше становништво", навео је Коломина.