Клачар: Референдум неће донети потресе на политичкој сцени
БЕОГРАД: Директор Центра за слободне изборе и демократију (ЦЕСИД) Бојан Клачар изјавио је данас да предстојећи референдум о уставним променама неће донети никакве тектонске промене на српској политичкој сцени.
У изјави за Танјуг, Клачар је рекао да референдум није проба за изборе, али да он свакако може бити добра полазна основа, било за власт или опозицију, зависно од резултата референдума.
"Имајући у виду колико се заправо јавност и политичке партије мало баве референдумом, делује да је циљ да референдум прође, а за власт и да буде успешан. Али чини се да неће имати велики значај на исход предстојећих избора и да неће бити никаква врста прекретнице која може драматично да помогне или одмогне неком у кампањи. Странке ће заправо све своје знање, ресурсе и најбоље људе да покренути тек када се распишу избори", каже Клачар.
Он објашњава да референдум може да утиче на политички живот само у случају неког радикалног исхода, а то може да буде или изразито ниска изласност па да нема легитимитет или да референдум не успе.
"Оба исхода чине се нереалним. Одзив неће бити ни близу ономе приликом изласка на изборе али ће бити довољно велики да има какав-такав легитимитет, с обзиром да су гласачи владајуће странке прилично дисциплинована и ревносна група", истиче директор ЦЕСИД-а.
Он додаје да би у случају да референдум не успе, што је наглашава мало вероватно, то била веома лоша порука за владајућу коалицију и да би могао да буде мали ветар у леђа за опозицију уочи почетка кампање.
Клачар потврђује да је заинтересованост грађана за референдум мала, али и да је то најмање њихова одговорност.
"Овај референдум све време остаје испод радара. Не постоји активна кампања владајуће странке да се гласа за, ни опозиције да се гласа против. У таквим околностима, са темом која је веома сложена и неразумљива за просечне људе, која тражи велико предзнање, није за очекивати да ће бирачи бити заинтересовани", наглашава Клачар и додаје да ни данас, неколико дана пре изласка на биралишта, референдум није тема у медијима.
Клачар истиче да је референдумско питање постављено у складу са Законом, јер је јасно, концизно и не може бити двосмислено, али да би могло бити проширено.
"Једноставније за грађане би било да је питање укључило наставак који би рекао да се гласа о променама у правосуђу, јер се стиче утисак да грађани мисле да се њему мењају још неке ствари попут Рио Тинта или статуса Косова, што изазива додатну забуну", упозорава Клачар.
На питање да прокоментарише изјаве из Приштине да ће Србима са Косова бити омогућено да гласају, али поштом, с обзиром да је Приштина забранила одржавање референдума на КиМ, Клачар каже да треба сачекати коначну одлуку Београда, али да ће она, каква год да буде, бити политички важна.
"И одлука да Срби са Косова не изађу на изборе и да гласају поштом изазваће одређене последице, тим пре што гласање поштом не постоји када је реч о грађанима у централној Србији", наглашава Клачар.
Он, ипак, додаје да изборе на КиМ и иначе не организује Републичка изборна комисија већ Мисија ОЕБС-а, тако да је јавност навикнута да се избори на Косову спроводе у посебним околностима, тако да не очекује веће политичке потресе у вези с тим.