Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЈАСНА ПОРУКА АМЕРИЧКОГ АМБАСАДОРА Хил: САД не одобравају једностране потезе Приштине, СРБИЈА ПОСТУПА ИСПРАВНО

05.09.2024. 20:14 20:23
Пише:
Фото: Screenshot RTS

Амерички амбасадор у Београду Кристофер Хил изјавио је данас да САД не одобравају једностране потезе Приштине, а да је Београд добро поступио држећи се дијалога.

"САД су врло јасно ставиле до знања да будућност ове ситуације треба решити дијалогом, путем онога што ради специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак. Ми доследно подржавамо то. И мислим да смо такође били прилично јасни да смо незадовољни када неко одступи од дијалога или предузме једностране кораке", рекао је Хил за Радио телевизију Србије (РТС).

Он је додао да се Србија држи дијалога и оценио да је то исправан приступ.

"Мораћемо да видимо како ћемо проћи кроз ово, али желим да вас уверим да је апсолутно наш став да дијалог има све елементе који могу решити ове проблеме и ови проблеми морају бити решени дијалогом", навео је Хил.

Према његовим речима, САД су јасно у више наврата у последњим данима и недељама изнеле ставове, посебно по питању моста на Ибру и потребе за формирањем Заједнице српских општина (ЗСО).

"Били смо врло јасни да они који скрену са дијалога ризикују да скрену са наше политике. Оно што могу рећи је да је Србија радила веома напорно на овоме. Србија је добро поступила држећи се дијалога и ја бих стварно охрабрио Србију да настави са тим", истакао је амерички амбасадор у Србији.

Хил је изјавио да однос САД и Србије расте и успешно се развија, јер постоји много заједничких интереса.

"Мислим да имамо неку врсту стратешког заједничког интереса у погледу тога где желимо да идемо. Веома смо забринути због регионалних питања, али такође смо веома забринути због онога што се дешава у Украјини. Тако да мислим да постоје многи позитивни знаци у погледу тога куда ће се однос Сједињених Америчких Држава и Србије развијати. Да будемо јасни, Србија има много изазова. Један од тих изазова, који деле многе земље, јесте питање где грађанско друштво налази своје место", навео је Хил.

Додао је да је однос САД са Србијом широко заснован однос, наводећи да што је шира база - то ће бити дуготрајнија.

Амбасадор је оценио да Србија почиње да доноси важне стратешке одлуке, истичући да се једна од њих односи на куповину "рафала".

"Оно што Србија ради није само куповина авиона, већ куповина односа са ваздухопловним снагама НАТО-а. Мислим да је то веома важно и да то неће бити промењено ситуацијом на терену на Косову. Што не значи да не треба да се бавимо ситуацијом на Косову. Мислим да се сви слажемо око тога и желимо да видимо да се то реши. Али мислим да оно што сте видели са посетом председника (француске Емануела) Макрона, као и са посетом канцелара (Немачке Олафа) Шолца, представља врло јасан помак, и волели бисмо да видимо да се то настави, у складу са жељама српског народа и српског руководства", навео је Хил.

Он је истакао да Србија треба самостално да доноси одлуке, наводећи да је више пута то ставио до знања.

"Нисмо овде да кажемо Србији шта да ради или како да се оријентише. И јасно сам ставио до знања током година које сам овде да не говорим никоме шта да ради. Они морају сами доносити одлуке, и мислим да те одлуке иду у правом смеру", објаснио је Хил.

Говорећи о европском путу Србије, амерички амбасадор је рекао да је САД уз свакога, укључујући Србију, у смислу придржавања дијалога и приступа који је изнела Европска унија.

"Мислим да ће степен у којем се Србија придржава тог приступа помоћи њеним тежњама ка Европској унији. Европска унија је то врло јасно ставила до знања. И ми смо то јасно ставили до знања", рекао је Хил.

Што се тиче "провокација, дешавања на терену и било каквих једностраних одлука", Хил је подсетио да је и НАТО врло јасно говорио о томе, као и Европска унија, и очигледно је да је САД уз обе институције.

"Тешко је рећи људима да морају бити стрпљиви. Ово је тешко питање, али мислим да, када је у питању утицај на однос САД и Србије, ми настављамо да идемо напред заједно и очекујем да ће се то наставити у будућности", казао је Хил.

Према његовим речима, много тога се дешава у последњим недељама и месецима када је реч о Европској унији, не само у погледу чланства, већ и у смислу отварања врата за чланство и пружања оквира за време приступања.

"Али и ови планови за раст су веома стварни и веома важни за земље које су укључене, посебно за Србију, која има велики интерес да види како се њен приступ европским тржиштима отвара. То се дешава, и оно што то омогућава, делом, јесте начин на који Србија управља дијалогом са господином Лајчаком", рекао је Хил.

Хил је такође оценио да је је реалан пут Србије у ЕУ, наводећи да је јасно да Европа доноси стратешки избор у корист проширења.

"Европа говори о временском оквиру у смислу проширења, али је такође увела још један механизам, а то је модел раста, који ће помоћи земљама које још нису спремне из различитих разлога за пуноправно чланство, али ће им помоћи да имају приступ јединственом тржишту Европске уније", додао је.

Према његовим речима, на конференцији на Бледу био је изненађен чињеницом да су премијер Србије Милош Вучевић и министарка за евроинтеграције Тања Мишчевић врло јасно ставили до знања правац којим Србија иде.

"Можда је исто толико важно било и то што су се и Европљани сагласили са том констатацијом, да Србија иде у том правцу. Ово ће трансформисати српску економију. Ово ће трансформисати односе Србије у читавом региону. Ово је веома важно за сваког Србина, да има пун приступ тржиштима Европске уније и, генерално говорећи, да ужива све бенефите које Европа може да пружи својим чланицама", истакао је Хил.

Говорећи о процесу придруживања ЕУ, Хил је рекао да је тај процес преговарачки.

"На сваком кораку постоји дијалог између земаља кандидата и Европске уније. И овај дијалог је заправо облик преговора. Нема сумње да ће тај процес ићи даље. Такође немам сумње да Европска унија разуме своју одговорност у погледу проширења, али такође разуме потребу да ради са земљама које теже чланству и да обезбеди одговоре на добра питања. Мислим да је то процес који се дешава", рекао је он.

Како је додао, стрпљење јесте тешка ствар али Србија треба да размотри шта је алтернатива.

"Не мислим да постоји много алтернатива. Важно је и то што Србија није сама у овоме. Постоји неколико земаља које пролазе кроз исти процес. А све више је земаља које не само да Србији желе добро, већ и раде на томе да јој помогну", рекао је Хил.

Амерички амбасадор је оценио да Србија у погледу њених енергетских потреба добија могућности избора.

"Не само између нових облика енергије, било да је то соларна или ветроенергија, и старијих извора енергије који, у одређеној мери, нестају за Србију, већ и изборе у погледу тога одакле купује енергију. Знамо да Србија ради са другим земљама, као што је Азербејџан. Мислим да постоји напор Србије да диверзификује своје енергетске изворе, да погледа различите гасоводе", навео је он.

Говорећи о литијуму, Хил је оценио да је то заиста велика прилика за Србију, не само за садашњост, већ и за будућност али да о том питању не треба да одлучују стране дипломате.

"Мислим да је то изузетна прилика, али у крајњем случају то је на српском народу да одлучи", истакао је Хил.

Он је навео да широм САД постоје рудници литијума.

"Моја земља је веома осетљива на питања животне средине. Немачка такође. А Немачка је, мислим, један од главних покретача целог питања литијума. Тако да верујем да је спровођење оваквог програма са Западном Европом, регионом света који је вероватно највише забринут за животну средину, исправан пут", поручио је Хил.

((RTS.rs)

Пише:
Пошаљите коментар