Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Изложба поводом 100 година односа са Ватиканом

07.10.2021. 19:40 19:42
Пише:
Фото: Танјуг (видео)

БЕОГРАД: Изложба поводом 100 година успостављања дипломатских односа Крељевине Срба Хрвата и Словенаца са Ватиканом отворена је данас у Државном архиву Србије.

Изложба, према речима министра спољних послова Николе Селаковића, показује колико су темељи на којима можемо да градимо сарадњу са Ватиканом чврсти и дубоки.

Први секретар Апостолске нунцијатуре монсињор Симон-Петер Лукиамузи оценио је између осталог да изложба представља мали део веза Србије и Свете Столице, које имају велики потенцијал.

Амбасадор Србије при Ватикану Сима Аврамовић навео је да изложба "Србија и Света Столица 1878-1914" показује и колика је у 19 веку била свест о значају сарадње са Ватиканом.

Изабрана архивска грађа пружа увид како у живот католичке заједнице у Србији, тако и у континуиране напоре истакнутијих српских државника на успотављању и развијању сарадње с Ватиканом.

Према речима амбасадора, изложба чија поставка укључује и дипломатску преписку српских дипломата са папама Лавом XIII, Пијем X и Бенедиктом XV представља развој односа између Србије и Ватикана, и значајан део наше историје, који, иако говори о прошлости, трасира путеве ка будућности.

Изложба говори о другачијој Србији од оне какву замишљамо у 19 веку, која нам показује колико је Србија била на правом путу и колико су бројни српски политичари још тада, од Јована Ристића, Илије Гарашанина, преко Андре Николића и Николе Пашића, били свесни важности добрих односа са Светом Столицом", рекао је он.

Међу изложеним документима издвајају се и одлуке Александра Карађорђевића и Милоша Обреновића о новчаном помагању католичке цркве и оне који се односе на рад римокатоличких школа у Београду и Нишу.

Представник министарства спољних послова Владимир Марић прочитао је поруку министра Селаковића, у којој је шеф српске дипломатије подсетио да је Србија од почетка нововековне државности настојала да са Ватикаоном успостави ефикасну комуникацију како би се однос међу хришћанима решавао на миран и, у складу са напредним српским уставотворним решењима из 19. века, модеран начин.

Министар је подсетио да прича о стогодишњици односа није увек била прича о успеху, али је недвосмислена потврда константне жеље Србије да се међу православцима и римокатолицима Балкана створе и изграде темељи стабилних и братских односа који не би почивали на "нарцизму малих разлика", већ на припадности заједничкој хришћанској породици и вредностима.

Селаковић је нагласио да ће Србија наставити да гради односе са Светом Столицом засноване на поверењу и сарадњи и да свим грађанима римокатолицима гарантује верска права и слободе.

"Такво је било наше опредељење у 19. веку, када је настајао Сретењски устав, а такво је и данас. Србија жели да буде узор када је реч о грађанским правима и слободама", навео је министар.

Селаковић је изразио жељу да наредни век дипломатских односа Србије и Ватикана буде прожет свешћу о заједничким вредностима и интересима.

Министар је захвало Ватикану на разумевање за позицију Србије око КиМ.

"Борећи за очување територијалног интегритета и суверенитета Србија инсистира да је културно наслеђе на КиМ не само српско, већ хришћанске Европе и да ни по коју цену не сме да се препусти разорном плимском таласу нехришћанских и суштински неевропских идеологија и система вредности", наведено је у министровом говору.

Изложба, аутора Мирослава Перишића, Александра Марковића и Јелице Рељић 18. октобра биће отоврена у Риму на Понтификалном латеранском универзитету, екстериторијалном делу Ватикана.

На свечаности је говорио и директор Државног архива Србије Мирослав Перишић.

Пише:
Пошаљите коментар
Видео у част 140 година дипломатских односа Србије и САД

Видео у част 140 година дипломатских односа Србије и САД

13.02.2021. 20:29 20:31