moderate rain
18°C
18.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИДЕЈА ПОДЕЛЕ КиМ Москва и Вашингтон ослушкују, нервоза у Приштини

24.07.2018. 08:10 08:51
Пише:
Фото: Tanjug

Следећи састанак председника Србије Александра Вучића и Хашима Тачија најављен је за почетак септембра, а у ишчекивању наставка дијалога не престају спекулације о томе које решење се припрема за финале.

Шта је речено 18. јула иза кулиса састанка под покривитељством шефице европске дипломатије Федерике Могерини, јавност није успела да сазна, осим што су сви учесници били изричити да се мора истрајати на очувању мира док се евентуални договор не постигне. Једна од опција која већ дуже лебди у ваздуху је подела Косова, али коју водећи актери не спомињу као званичну тему, осим што се зна да је шеф српске дипломатије Ивица Дачић већ дуже заговорник те идеје. И министар одбране Александар Вулин казао је да је за Србију прихватљиво компромисно решење за Косово „разграничење и заустављање ширења „Велике Албаније’”.

Српски председник Александар Вучић када говори о решењу косовског проблема подвлачи да га не може бити без договора с великим силама. Позиција Русије на ту тему је јасна док се америчка страна не изјашњава децидирано. Наиме, амерички дипломата, по извештајима приштинских медија, није недавно негативно одговорио на питање о томе да ли би сваки споразум Београда и Приштине постигнут у Бриселу био прихватљив за Стејт департмент, па ни онај који подразумева поделу. Међутим, врло брзо је уследио деманти америчког амбасадора у Приштини Грега Делавија на друштвеним мрежама: он је на „Твитеру” негирао да је у интервјуу КТВ-у рекао да је питање поделе Косова и размене територија са Србијом део политичког дијалога у Бриселу.

Српски председник Александар Вучић када говори о решењу косовског проблема подвлачи да га не може бити без договора с великим силама

„Игноришите лажне вести. Ево шта сам рекао: Косово треба да одреди шта су његови циљеви, мора да покуша да постигне консензус о тим циљевима. И то је оно на шта сам сада фокусиран”, написао је Делави.

С друге стране, амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Чепурин је, на обележавању Дана српске дипломатије, пре месец и по казао да би и Русија прихватила поделу Косова, ако Србија буде сматрала да је то најбоље решење за њу.


Народно питање и референдум

Какво год да буде коначно решење за КиМ, било да је реч о подели или некој другој опцији, председник Вучић је решен да га стави пред грађане на референдум. У томе има подршку и председника РС Милорада Додика, који је изјавио је да је Косово народно питање, од највишег значаја за саму државу Србију, те да у том погледу апсолутно нема никакве дилеме о томе да је референдум једино, веродостојно и коначно место за одлуку тог карактера и нивоа. Он је оценио да они који оспоравају референдум вероватно мисле да народ није довољно паметан и немају поверење у њега.


На тај начин он је прокоментарисао изјаву министра Дачића да би и „Албанци, да нема ментора, пристали на поделу Косова, као и да је то и њима у интересу”.

– Ми поштујемо позицију Србије и оно решење, које она сматра да је најбоље за њу, ми ћемо подржати – казао је Чепурин. – До ваљаног решења треба доћи у дугом процесу дијалога и не видим ништа што бисмо морали преко колена ломити и брзо решавати.

По његовим речима, Русија ће подржати сваку одлуку Србије.

– И даље важи парола: „Што је добро за Србију, добро је и за Русију”. За Москву је само битно да то решење које се понуди буде у интересу Србије. Немам сумње да ће Влада Србије, председник Вучић и министар Дачић урадити оно што је најбоље за земљу – нагласио је Чепурин.

Приштинска страна не прима с одборавањем такву опцију. Премијер привремених косовских институција Рамуш Харадинај противи се идеји о, како наводи, размени територија с Београдом или подели Косова, и поручује да за њега „подела значи рат”. Харадинају је одмах одговорио председник Србије Александар Вучић, који је рекао да се нада да никада неће доћи до рата, већ да ће се наћи решење за питање Косова и Метохије, као и да би свако одуговлачење имало негативне последице по остала питања.


Апел из косовске скупштине

Да се поред свих тврдњи да им је позиција нетакнута приштинске власти плаше дипломатске офанзиве Београда, сведоче речи председника косовског парламента Кадрија Весељија, који апелује на јединство странака у власти и опозицији по питању платформе за дијалог с Београдом да би се, рекао је, сачувала територија Косова, односно остала нетакнута.

Лист „Коха” пише да је циљ Београда да до поделе Косова дође преко Заједнице српских општина, а политички аналитичар Бехљуљ Бећај каже да Београд управо зато инсистира на томе да ЗСО има и извршну власт.


– Пошто видимо изјаве Хашима Тачија, немогуће је да говорите и тражите све и да кажете „Чекамо договор”, није договор ако нам кажете „Све је наше, а ви нас само признајте”. Ту договора неће бити – истакао је Вучић.

На молбу да прокоментарише изјаву косовског председника Хашима Тачија да не зна да Качаник није у Србији, Вучић је казао да зна да у Качанику нема Срба.

– Мене много више плаши што Тачи мисли да северна Митровица и Лепосавић не припадају Србији – нагласио је он.

С америчке стране чуле су неке варијанте о подели, које је српска страна у старту одбацила. Поводом предлога америчког републиканског конгресмена Дејне Рорабахера о размени територија на југу Србије за север Косова и Метохије, Вучић је приметио да је то само покушај тражења других решења, али да Србија има свој устав, који јасно говори о интегритету. Указујући на то да „мисли да је Рорабахер близак албанском лобију”, Вучић је подсетио на то да „ми имамо наш устав који јасно говори о интегритету”.

С. Станковић

Пише:
Пошаљите коментар