Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

IDEJA PODELE KiM Moskva i Vašington osluškuju, nervoza u Prištini

24.07.2018. 08:10 08:51
Piše:
Foto: Tanjug

Sledeći sastanak predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Hašima Tačija najavljen je za početak septembra, a u iščekivanju nastavka dijaloga ne prestaju spekulacije o tome koje rešenje se priprema za finale.

Šta je rečeno 18. jula iza kulisa sastanka pod pokriviteljstvom šefice evropske diplomatije Federike Mogerini, javnost nije uspela da sazna, osim što su svi učesnici bili izričiti da se mora istrajati na očuvanju mira dok se eventualni dogovor ne postigne. Jedna od opcija koja već duže lebdi u vazduhu je podela Kosova, ali koju vodeći akteri ne spominju kao zvaničnu temu, osim što se zna da je šef srpske diplomatije Ivica Dačić već duže zagovornik te ideje. I ministar odbrane Aleksandar Vulin kazao je da je za Srbiju prihvatljivo kompromisno rešenje za Kosovo „razgraničenje i zaustavljanje širenja „Velike Albanije’”.

Srpski predsednik Aleksandar Vučić kada govori o rešenju kosovskog problema podvlači da ga ne može biti bez dogovora s velikim silama. Pozicija Rusije na tu temu je jasna dok se američka strana ne izjašnjava decidirano. Naime, američki diplomata, po izveštajima prištinskih medija, nije nedavno negativno odgovorio na pitanje o tome da li bi svaki sporazum Beograda i Prištine postignut u Briselu bio prihvatljiv za Stejt department, pa ni onaj koji podrazumeva podelu. Međutim, vrlo brzo je usledio demanti američkog ambasadora u Prištini Grega Delavija na društvenim mrežama: on je na „Tviteru” negirao da je u intervjuu KTV-u rekao da je pitanje podele Kosova i razmene teritorija sa Srbijom deo političkog dijaloga u Briselu.

Srpski predsednik Aleksandar Vučić kada govori o rešenju kosovskog problema podvlači da ga ne može biti bez dogovora s velikim silama

„Ignorišite lažne vesti. Evo šta sam rekao: Kosovo treba da odredi šta su njegovi ciljevi, mora da pokuša da postigne konsenzus o tim ciljevima. I to je ono na šta sam sada fokusiran”, napisao je Delavi.

S druge strane, ambasador Ruske Federacije u Beogradu Aleksandar Čepurin je, na obeležavanju Dana srpske diplomatije, pre mesec i po kazao da bi i Rusija prihvatila podelu Kosova, ako Srbija bude smatrala da je to najbolje rešenje za nju.


Narodno pitanje i referendum

Kakvo god da bude konačno rešenje za KiM, bilo da je reč o podeli ili nekoj drugoj opciji, predsednik Vučić je rešen da ga stavi pred građane na referendum. U tome ima podršku i predsednika RS Milorada Dodika, koji je izjavio je da je Kosovo narodno pitanje, od najvišeg značaja za samu državu Srbiju, te da u tom pogledu apsolutno nema nikakve dileme o tome da je referendum jedino, verodostojno i konačno mesto za odluku tog karaktera i nivoa. On je ocenio da oni koji osporavaju referendum verovatno misle da narod nije dovoljno pametan i nemaju poverenje u njega.


Na taj način on je prokomentarisao izjavu ministra Dačića da bi i „Albanci, da nema mentora, pristali na podelu Kosova, kao i da je to i njima u interesu”.

– Mi poštujemo poziciju Srbije i ono rešenje, koje ona smatra da je najbolje za nju, mi ćemo podržati – kazao je Čepurin. – Do valjanog rešenja treba doći u dugom procesu dijaloga i ne vidim ništa što bismo morali preko kolena lomiti i brzo rešavati.

Po njegovim rečima, Rusija će podržati svaku odluku Srbije.

– I dalje važi parola: „Što je dobro za Srbiju, dobro je i za Rusiju”. Za Moskvu je samo bitno da to rešenje koje se ponudi bude u interesu Srbije. Nemam sumnje da će Vlada Srbije, predsednik Vučić i ministar Dačić uraditi ono što je najbolje za zemlju – naglasio je Čepurin.

Prištinska strana ne prima s odboravanjem takvu opciju. Premijer privremenih kosovskih institucija Ramuš Haradinaj protivi se ideji o, kako navodi, razmeni teritorija s Beogradom ili podeli Kosova, i poručuje da za njega „podela znači rat”. Haradinaju je odmah odgovorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je rekao da se nada da nikada neće doći do rata, već da će se naći rešenje za pitanje Kosova i Metohije, kao i da bi svako odugovlačenje imalo negativne posledice po ostala pitanja.


Apel iz kosovske skupštine

Da se pored svih tvrdnji da im je pozicija netaknuta prištinske vlasti plaše diplomatske ofanzive Beograda, svedoče reči predsednika kosovskog parlamenta Kadrija Veseljija, koji apeluje na jedinstvo stranaka u vlasti i opoziciji po pitanju platforme za dijalog s Beogradom da bi se, rekao je, sačuvala teritorija Kosova, odnosno ostala netaknuta.

List „Koha” piše da je cilj Beograda da do podele Kosova dođe preko Zajednice srpskih opština, a politički analitičar Behljulj Bećaj kaže da Beograd upravo zato insistira na tome da ZSO ima i izvršnu vlast.


– Pošto vidimo izjave Hašima Tačija, nemoguće je da govorite i tražite sve i da kažete „Čekamo dogovor”, nije dogovor ako nam kažete „Sve je naše, a vi nas samo priznajte”. Tu dogovora neće biti – istakao je Vučić.

Na molbu da prokomentariše izjavu kosovskog predsednika Hašima Tačija da ne zna da Kačanik nije u Srbiji, Vučić je kazao da zna da u Kačaniku nema Srba.

– Mene mnogo više plaši što Tači misli da severna Mitrovica i Leposavić ne pripadaju Srbiji – naglasio je on.

S američke strane čule su neke varijante o podeli, koje je srpska strana u startu odbacila. Povodom predloga američkog republikanskog kongresmena Dejne Rorabahera o razmeni teritorija na jugu Srbije za sever Kosova i Metohije, Vučić je primetio da je to samo pokušaj traženja drugih rešenja, ali da Srbija ima svoj ustav, koji jasno govori o integritetu. Ukazujući na to da „misli da je Rorabaher blizak albanskom lobiju”, Vučić je podsetio na to da „mi imamo naš ustav koji jasno govori o integritetu”.

S. Stanković

Piše:
Pošaljite komentar