ХРАБРА ЈЕ ОДЛУКА ВУЧИЋА И ВУЧЕВИЋА ДА СЕ РАЗГОВАРА О РУДАРЕЊУ ЛИТИЈУМА Задатак и императив друштва да се развију снажни механизми који ће штитити животну средину и здравље људи, снажна држава одвратиће сваког ко ће кршити правне прописе
Када би неко дошао у Србију и погледао ТВ програм или прочитао новине сигуран сам да би имао утисак да је јуче почео да ради рудник за ископавање литијума. Занимљиво је да је тема рударења литијума постала толико важна преко ноћи и поделила друштво. Постала је „пар екселанс“ политичко питање ,чини се, важније чак и од тема КиМ или ратова деведесетих и њиховог наслеђа. Нема простора за неутралне, постоји само за и против.
Постоји једна врло гласна и нервозна група која напада идеју рударења
Као и много пута до сада, ствара се атмосфера да мора да се одабере страна. У нашој култури и друштву је идеја подела јако заступљена. Постоји једна врло гласна и нервозна група која напада идеју рударења литијума, што јесте њихово право, али се представља и као врло информисана и за ову борбу припремљена и организована група. Јасно је да се диктира темпо и да се игра по унапред припремљеним сценаријима, али није јасно још увек ко их је писао. Јер, ко је одабрао баш овај моменат да покрене овако оштар друштвени сукоб? Подсетио бих да се Израел налазио девет месеци у озбиљним друштвеним поделама и сукобима око теме реформе правосуђа, а завршио прво са озбиљним нападом на своју територију, а онда у вртлогу рата. Мудри посматрају и анализирају и дешавања која нису само у њиховом дворишту, па на основу тога доносе закључке.
Имамо руде, имамо природно богатсво и важно је да то искористимо
Постоји још увек доста корака који требају прво да се десе па тек онда евентуално да дође тренутак за доношење одлуке да ли смо за рударење литијума или не. Важно је да се уради студија утицаја на животну средину и здравље људи од стране стручњака који ће под пуном материјалном и кривичном одговорношћу рећи каква је заиста ситуација и онда да се отвори стручна расправа о студији. Чињеница је да скоро сви већи привредни пројекти имају одређени утицај на животну средину, а важно је да знамо колики и какав. Када будемо знали са којим изазовима се суочавамо можемо другачије разговарати. Можемо разговарати шта је потребно да се уради да би се заштитили. Правна струка је онда на потезу, треба да креира правни простор тако да је немогуће да неко изигра прописе и угрози животну средину или здравље људи. Снажна и добро правно уређена држава одвратиће сваког појединца или организацију у намери да покреће привредне операције које ће благо или грубо кршити позитивне правне прописе. Императив и задатак целокупног друштва јесте да се развију снажни механизми који ће штитити животну средину и здравље људи. Имамо руде, имамо природно богатсво и важно је да то искористимо. Важно је да конструктивно тражимо решења.
Срђан Барац, политички аналитичар