Грубјешић: Пришитна не може да избегне обавезу да форимира ЗСО
БЕОГРАД: Сузана Грубјешић из Центра за спољну политику казала је да верује да ће се дијалог убрзати, да ће се разговарати више, јер Пришитна не може да избегне обавезу да форимира Заједницу српских општина.
Грубјешић је за Танјуг рекла да је било очекивано да Декларација о несталим лицима буде усвојена и формално, јер је она договорена на техничком дијалогу.
"Зато није било дилеме", рекла је Грубјешић.
Уз подсећање да је председница Владе Србије Ана Брнабић рекла да нема очекивања од сусрета у Бриселу везано за ЗСО, а на питање каква су њена очекивања, Грубјешић је навела да сада следи тежи део.
"Осим представљања статута од стане нашег управљачког тима, не очекујем никакав договор већ, ту су позиције обе стране врло различите, једина очекивања имају међународни посредници, али њима је то у опису посла. Тако да верујем да ће се дијалог убрзати, да ће се више разговатати о ЗСО јер Приштина не може да избегне обавезу да је формира", навела је Грубјешић.
На питање да је председница привремених косовских институција Вјоса Османи нагласила да Приштина не може да дозволи да се усвоји статут, јер је то Вучићев нацрт, Грубјешић подсећа да је нацрт рађен у складу са бриселским споразумима, са принципима заједнице и све је познато и хиљаду пута испичано за ових 10 година.
"Више простора за избегавање нема", рекла је она и додала да опасност види у изјавама специјалног представника ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака да ЗСО треба формирати у складу са европским стандардима.
"Оно што стоји у Бриселском споразуму су европски стандарди, све је већ написано, договарано и испреговарано, јер да је другачије то би значило да је prеthodna гарнитура на челу са Кетрин Ештон радила контра европских стандарда, што није упутно упуштати се у ту дискусију", рекла је она.
Подсетила је да је предлог статута ЗСО, израдио управљачки тим који је изабрала Пришитна на предлог представника четири српске општине.
"То није никакав Вучићев нацрт статута, радило се онако како Бриселски споразум подразумева, а то што Приштина од када су дошли на власт не признаје споразум то је друга страна медаље. Зато постоји договор из Охрида како би се из другог покушаја та заједница коначно формирала", рекла је она.
На питање да ли је оправдан утисак председника Александра Вучића да су на страни Србије право и правда, а сви велики на Западу против Србије, Грубјешић наглашава да неће да демантује председника који директно учествује у свему.
"Али ипак мислим да имамо партнере на западу и наше стратешко опредељење је да постанемо чланица ЕУ, да сарађујемо блиско са многим западним земљама. Гледала бих то кроз наочаре партнерства", рекла је она и изразила наду да ће Србија са САД отоворити стратешко партерство веома брзо.
На питање зашто се сада инсистира на отварању моста преко Ибра, каже да је реч о провокацијама и подсећа да су се од договора у Охриду десиле бројне ствари које изазивају забринутост као што су "чувени избори без људи" које су неким чудом признали.
"Али мислим да је то краткорочно, верујем да ће се након озбиљног рада на ЗСО отворити врата за нове, праве озбиљне изборе, на којима ће Срби учествовати и да ће се вратити у институције", рекла је и подсетила да провокација око моста није прва, и да јој је драго што су Кфор и сви остали и нагласили да је за то потребан политички договор.
Додала је да једностране одлуке ни гађани Северне Митровице неће прихватити.
На питање да ли ће присуство специјаног изасланика САД Габријела Ескобара појачати договор у Бриселу и која ће бити његова улога, каже да је улога САД сада много више изражена у дијалогу него раније.
Према њеним речима, само уз снажну подршку САД може се доћи до решења, макар онога којим ће сви бити незадовољни.
Без САД гледали бисмо бриселски дијалог и наредних десет година, рекла је она.