Грубјешић: Грађани не треба да су незадовољни Самитом у Тирани
БЕОГРАД: Потпредседница Центра за спољну политику Сузана Грубјешић оценила је данас да су и место и време одржавања Самита ЕУ Западни Балкан били битни, јер је су лидери ЕУ и држава чланица први пут дошли у регион и то у време када последице рата у Украјини осећа цела Европа и када се пред очима свих мења сваковрсна архитектура Европе која сматра да је ЗБ њен природни део и да треба да нађе своје место у ЕУ.
"Тако читам ово данас, шта ће се дестити, како ће ЗБ у пракси ићи брже остаје питање, важно је што ће се постепено укинути роминг у Европи, све теме које су покривене односе се и на Украјину, на енегетику, миграције, стабилност, безбедност, а све су важне и за Европу и Балкан", рекла је Грубјешић за ТВ Танјуг.
На питање да ли грађани могу да буду задовољни каже да сигурно не треба да буду незадовољни, јер је између остгалог потвређен енергетски пакет за ЗБ од милијарду евра.
Према њеним речима, 500 милиона евра ће ићи домаћинствима, а 500 за енергетску транзицију, а највећи део иде за Србију - 165 милиона који треба да буду уплаћени ових дана.
Нагласила је да је то као да вам неко поклања новац и да је ЕУ тиме желела да ЗБ чвршће веже уз себе и политички.
Додала је и да се предвиђају инвестиције од 2 милијарде.
Као тежи део оценила је то што су Декларацијом поздрављене све земље које су подржале Заједничку политку ЕУ, док се остали позивају да то учине, а остала је само Србија.
"То је ни удобна ни пријатна позиција, штрчимо", рекла је она.
Подсетила је да је председник поново објаснио разлоге али да није нимало лако бити једини у Европи са таквом позицијом, без обзира на оправданост разлога
Зато би, како оцењује, требало би да будемо свесни да због тога неће бити ни отварања ни затварања кластера.
"ЕУ интеграције су сада на Холду", рекла је она, а на питање колики Србија има простор да задржи такву позицију оценила да то зависи колико та штета која може да буде и већа може да се издржи.
Како је навела, види се веза између свега тога и косовског питања, које је ургентно стављено на сто као и предлог решења косовког питања.
"Све то је повезано једно са другим, види се тачно убрзање, не иде се више споразум по споразум, већ ка финалном споразуму који ће бити оквиран", рекла је Грубјешић.
Навела је и да није видела нови немачко-француски предлог, али да је чула од председника да каже да је у њему остало оно што нам је сметало од самог почетка.
"И о тој унапређеној верзији мора да се разговора", рекла је она и изразила жаљење што се паралелно са свим тим дешавају инциденти на северу Косова и то када је Мирослав Лајчак био у Пришитни.
Курти није отишао у Тирану па има времена да све осмисли, мимо договора, рекла је она и оценила да је у таквим условима тешко водити дијалог.
Први наредни изазов је да Приштина откаже изборе или да продужи рокове и почне рад на ЗСО, рекла је она.
На констатацију водитеља да је историја показала да је сваки документ све лошији по Србију, Грубјешић казе да овај пут треба дати шансу новом документу,
"Можда се овај пут направи преседан, оставићемо шансу", рекла је Грубијешић која је оценила да је добро што не постоје оквири за постизање споразума, јер они, каже, нису подстицајни.