Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Гојковић: Можемо да рачунамо на подршку Русије у Унеско

05.06.2017. 14:02 16:13
Пише:
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

БЕОГРАД: Председница парламента Маја Гојковић захвалила је данас на принципијелном ставу Русије по питању Косова и Метохије, наводећи да Србија може поново да рачуна на подршку Русије у Унеско-у у случају новог покушаја такозваног независног Косова да постане чланица те организације УН. 

Гојковић је после састанка са председником Државне Думе Руске Федерације Вјачеславом Володином рекла да су разговарали и о потенцијалном поновном аплицирању такозваног Косова за чланство у међународној организацији као што је Унеско и о томе колико је то важно питање за очување културне баштине Србије и српског народа али и за очување читаце свестске културне баштине.



"Наравно да смо се сложили око тога да ће Руска Федерација као и на прошлом гласању (у Унеско) свакако пружити подршку Србији", рекла је Гојковић у Скупштини Србије, на заједничкој конференцији за новинаре са гостом из Русије.



Она је захвалила Русији на поштовању територијалног интегритета и суверенитета Србије и на њеном доследном и принципијелном ставу да не признаје самопроглашену независност КиМ. 



Како је навела Гојковић, са Володином је разговарала о свим могућим аспектима сарадње, пре свега о сарадњи на мултилатералном плану и пружању подршке једне и друге стране, односно наших делегација када се говори о темама које су од обостраног интереса за Србију и Русију. 



Гојковић каже да је са гостом из Русије разговарала и тероризму, као глобалној светској претњи тероризму и о потреби и да наши парламенти и парлаементи и Европе и света активно учествују у томе и у подршци свим државама света да се уједине у борби проти тероризма. 



"Разговарали смо о важним сегементима односа Србије и Русије, дотакли смо важна питања која су битна не само за билатералне односе наше две државе, него су то питања која су данас вазна и за читаву Европу", рекла је Гојковић.



Пре обраћања новинарима, Гојковић и Володин су у Скупштини Србије отворили друго заседање Комисије за сарадњу Скупштине Србије и Државне Думе Руске Федерације.

Подршка Русије за КиМ од немерљивог значаја 

-Подршка Русије настојањима Србије да постигне одрживо и узајамно прихватљиво решење за КиМ у непосредном дијалогу Београда и Приштине је од немерљивог значаја, додала је Гојковић. 



На отварању другог заседање Комисије за сарадњу Скупштине Србије и Државне Думе Руске Федерације, Гојковић је навела да Београд остаје отворен за наставак дијалога у оквиру којег ће посебно инсистирати да се поштују постигнути договори. 



“То се посебно односи на Заједницу српских општина”, истакла је Гојковић која је заседање те комисије отворила заједно са председником Државне Думе РФ Вјачеславом Володином. 



Захвалила је на снажној подршци Русије по питању Косова и Метохије и на принципијелном ставу о територијалном интегритету и суверенитету Србије. 



Посебно је захвалила Русији на подршци Србији по питању КиМ на мултилатералном плану, нарочито у супротстављању покушајима самопрокламоване државе Косово да постане чланица организација попут Унеско, што би, каже Гојковић, отворило пут за деструкцију и нестанак непроцењиве културне баштине не само српског народа, већ и читавог света.



Нагласила је да је процес европских интеграција стратешки спољнополитички приоритет Србије, уз сарадњу са традиционалним пријатељима и партнерима, међу којима је Русија. 



Оценила је да је сарадња два парламента одлична и на мултилатералном плану, у међународним парламентарним организацијама. 



Истакла је да се економски односи Србије и Русије крећу узлазном линијом, те да је Русија један од стратешких економских и водећих спољнотрговинских партнера Србије, на основу Споразума о слободној трговини, као и значајан инвеститор у српску привреду. 



Гојковић каже да постоје и потенцијали за продубљивање те сарадње, посебно у областима пољопривреде, туризма, инфраструктуре, енергетике, као и у домену кредитно-финансијске сарадње.



Истакла је да је Србија посвећена и супротстављању екстремизму и фундаментализму у циљу очувања безбедности, мира и стабилности као услова укупног развоја. 



“Осуђујемо све видове и манифестације тероризма и залажемо се за принципијелну сарадњу у борби против тероризма као глобалне опасности”, каже Гојковић.



Наводећи да је Србија посвећена војној неутралности, Гојковић је рекла да два парламента већ остварују добру сарадњу у Парламентарној Скупштини Договора о колективној безбедности, у којој наша делегација има статус посматрача.



У својству председника Одбора за културу и информисање, Гојковић је сарадњу са Русијом у области културе оценила као плодну и разноврсну, те нагласила велику помоћ Русије у унутрашњем осликавању Храма Светог Саве у Београду коју види као потврду српско-руског пријатељства и успешне сарадње.



Володин је рекао да Комисија за сарадњу Скупштине Србије и Думе постаје важно место за још активнији политички дијалог, те да је заседање тог тела прилика да се размотре проблеми безбедности, тероризма, као и супротстављање илегалним миграцијама и кријумачарењу људи. 



“Тероризам не зна за границе. Сви треба да будемо јединствени против тог зла”, каже Володин. 



Говорећи о темама на заседању Комисије, међу којима су и економска и трговинска сарадња, Володин каже да Русија рачуна да односи у области трговинске сарадње расту и да ће се видети резултати постигнути на Медународном економском форуму који је пре неколико дана завршен у Санкт Петербургу. 



Он се осврнуо и на пријатељске везе две државе, наводећи да два народа никада у својој историји нису једни другима окренули леђа. 

Володин: Путин настоји да учврсти односе Србије и Русије

БЕОГРАД: Председници Народне скупштине и Државне думе сагласили су се да су односи Србије и Руске Федерације изузетно добри, засновани на традиционалном пријатељству и културној и историјској блискости.



Гојковић и Володин су се сагласили о изузетно великом значају успостављања и рада Међупарламентарне комисије Народне скупштине и Државне думе, као додатног облика интензивирања односа, на основу Споразума о међупарламентарној сарадњи. 



Председници два парламента сагласили су се и о посебној важности сарадње парламентарних делегација у међународним парламентарним организацијама, а председник Државне думе је нагласио да је важно да се додатно размотре нови облици сарадње како би омогућили постизање бољих резултата, као и да би била сврсисходна још интензивнија сарадња у тим организацијама, посебно европским, ПС СЕ и ПС ОЕБС.



Гојковић је захвалила на чврстој и доследној подршци Руске Федерације територијалном интегритету и суверенитету Републике Србије, указујући да је наша земља посвећена регионалној стабилности и да су у том контексту неприхватљиве и за осуду изјаве које су стизале о великој Албанији. 



Председник Државне думе је указао да је Руска Федерација присталица доследне политике, као и да су парламентарци усмерени на подршку Србији у очувању територијалног интегритета и још једном потврдио став Руске Федерације да се ослања на међународно право и Резолуцију СБ УН 1244. 



Володин је рекао да је важно да постигнути договори, као што је формирање Заједнице српских општина буду поштовани и навео да Европска унија, у складу са мандатом УН, има обавезу да учини све да се обавезе преузете од стране косовских Албанаца испоштују.



Гојковић и Володин размотрили су и друге теме важне за две земље, а сагласили су се и о значају борбе против тероризма, да је потребна заједничка борба свих против ове глобалне претње, као и да парламенти треба да дају свој допринос. 



Председник Државне думе позвао је председницу Народне скупштине у своје име и у име председника Парламента Јужне Кореје Чанг Ши-Кјанга да учествује на другом састанку председника парламента Евроазијских земаља у Сеулу, од 26. до 28. јуна, што представља прво учешће Србије на овом облику мултилатералне парламентарне сарадње.

Пише:
Пошаљите коментар