Драган Марковић Палма: Међународна заједница да осуди нападе на Србе
ЈАГОДИНА: Председник Јединствене Србије и Скупштине града Јагодине Драган Марковић позвао је данас део међународне заједнице који, како је рекао, подржава косовске Албанце, да промене став и јасно осуде њихов напад на српску децу на Бадње вече као и оне који руше надгробне споменике.
"Сада се поново помиње случај 'Рачак'. Рачак је био легална антитерористичка акција и то је био лажни повод за НАТО агресију на тадашњу Савезну Републику Југославију и зато Рачак није био ни у једној оптужници Хашког трибунала. Бомбардовање наше земље од стране НАТО пакта 1999. године је за мене био геноцид који никада не застарева", рекао је Марковић на заједничкој конференцији за новинаре у Јагодини са амбасадором Кубе Густавом Триста Дел Тодом.
Он је рекао да је политика коју данас води председник Србије Александар Вучић политика мира и политика стабилности, да Србија није за рат, већ за мир.
"Део међународне заједнице који подржава такозвано Косово мора да промени своју политику, јер не поштују међународне споразуме, а и косовски Албанци не поштују ниједан потписани споразум, од Кумановског споразума, Резолуције 1244 до Бриселског соразума”, изјавио је Марковић, саопштено је из градске управе. Марковић је захвалио Куби што подржава територијални интегритет Србије, што није признала незавиност Косова и што је гласала против тога да тзв. Косово уђе у Унеско. Такође је захвалио амбасадору што је за крај свог мандата изабрао Јагодину као последњи град који посећује.
"Србија и Куба су географски далеко, али по ставовима и историји веома близу. Куба је земља која се налази више од 60 година под америчким санкцијама, али успева да одржи стабилност. Србија и Куба у међународним организацијма гласају за међународно право, а не за закон силе", рекао је Марковић.
Дел Тодо је рекао да одлази из Србије са најлепшим осећајима према тој земљи и српском народу, да је Србија пријатељска земља, као и да је Косово њен саставни део.
"Ми ту немамо дилему и сви треба да поштују Резолуцију 1244 Уједињених нација. То је принципијелан став Кубе, као што је принципијелан став Србије да у Уједињеним нацијама гласа против блокада и санкција према нашој земљи", рекао је Дел Тодо.
Он је истакао да се након корона пандемије туристи из Србије враћају на Кубу те да је пре пандемије било 7.000 туриста из Србије на Куби годишње, а већ сада, првих месеци након пандемије, на Куби је било 2000 српских туриста и забележено је доста туриста и из Јагодине.
"Честитам Србији и њеном руководству на свим успесима, а посебно на привредним успесима које постижете. Надам се да ћу се опет вратити у вашу лепу земљу”, рекао је амбасадор.