"Дневник" истражује: Познате личности кандидати изборима у БГ
Учесници на предстојећим београдским изборима потрудили су се да списком одборничких кандидата привуку што више бирача да се у недељу, 4. марта, определе за њихову листу.
Београђани ће моћи да се определе између 24 политичка конкурента, а партијама и групама грађана и овога пута у „помоћ” су прискочиле многе јавне личности да би анимирале гласаче.
За разлику од протеклих парламентарних избора, када су на листама углавном била страначка имена, предстојећи избори за представнике у Старом двору у одборничкој понуди имају многа популарна имена из света спорта, глуме, као и с Универзитета. Највише јавних личности нашло се на листи „Александар Вучић – Зато што волимо Београд” па међу водећих 20 готово да нема политичара. Први на листи је директор Универзитетске дечје клинике у Тиршовој Зоран Радојичић, а друга је директорка Београдског фестивала игре Аја Јунг. На листи су још и декан београдског Правног факултета Сима Аврамовић, кошаркаши Милан Гуровић и Горан Грбовић, tim-mеnayеr кошаркашке репрезентације Србије Небојша Илић, потом рукометашица Драгана Пешић Белојевић, одбојкашица Јелена Николић Ненадић. Потенцијални одборници су и глумци Светислав Гонцић, Бранислав Милићевић, познатији као Бранко Коцкица, Лепомир Ивковић из Народног позоришта. С њима у друштву су и новинар Живорад Николић, познат као Жика Шареница, као и пордуцент Симон Карић, пијаниста Иван Тасовац. Напредњаци су на листи понудили и многе директоре културних институција – директора Музеја савремене уметности у Београду Слободана Накараду, Историјског музеја Србије Душицу Бојић и Народног музеја Бојану Борић Брешковић. Још једна нестраначка личност на листи је координаторка Сигурне куће Весна Станојевић. А од страначких личности – у врху листе СНС-а су Синиша Мали, Горан Весић, Ирена Вујовић и Андреја Младеновић.
Социјалисти и Јединствена Србије изашли су са својим тимом па је уз министра Александра Антића председник београдског одбора СПС-а Никола Никодијевић. На листи су и адвокат Тома Фила, заменик председника СПС-а историчар Предраг Марковић, глумица Јелица Сретеновић, стонотенисер Александар Каракашевић, хирург и некадашњи директор Универзитетске дечје клинике у Тиршовој улици Душан Шћепановић, бивши директор Ургентног центра Клиничког центра Србије Владимир Ђукић. Међу кандидатима су књижевник Радомир Андрић, али и генерал полиције Бранислав Митровић.
СРС поручује да у изборној понуди има само личности из странке па је тако први на листи лидер радикала Војислав Шешељ, а други њихов потенцијални градоначелник Миљан Дамјановић, који је, иначе, народни посланик. Међу именима је доста студената, а ту је и ћерка функционера СРС-а Зорана Красића Тара, наведена као апсолвент права.
На заједничкој листи ДС-а, СДС-а и НС-а кандидат за градоначелника председник ДС-а Драган Шутановац наведен је под бројем три, док је прва професорка Весна Ракић Водинелић. На листи су професор књижевности Михајло Пантића, професор Правног факултета Танасије Маринковић, као и професори Иван Вујачић, Мирјана Рашевић и Драгослав Шумарац. Међу кандидатима за одборнике су и генерали Срето Малиновић и Петар Радојчић, капетан бојног брода Никола Лунић, балерина Бојана Леко и глумац Бранислав Лечић.
Најпознатији на листи Група грађана „Александар Шапић” је сам носилац листе, познати ватерполиста, представљен као доктор наука. После њега је некадашњи функционер Г-17 плус Жељко Ивањи, а на листи је и теолог Драгана Милић.
Некадашњи председник београдске општине Стари град, продуцент Марко Бастаћ, наступа с листом Група грађана „Шта радите, бре”. Међу његовим кандидатима су амбасадор у пензији Милисав Паић, геј активиста и новинар Предраг Аздејковић, легендарни рукометаш Недељко Јовановић, тренер Кошаркашког клуба „Динамик” Бранислав Кланшчек и бивши манекен Душан Шушњар.
Група Грађана „Доста је било и Двери – да ови оду, а да се они не врате” нема звучна имена, а како су раније најављивали, реч је о тиму нових људи који стоје иза њихове политике. Међу кандидатима се нашла контролорка летења Љиљана Живковић и фудбалски тренер Владан Димитиријевић.
Бели политичар(и)
Последња на гласачком листићу је изборна листа „Љубиша Прелетачевић БЕЛИ – Зато што волимо Беловград”. Први на листи одборничких кандидата је студент комуникологије Лука Максимовић. Предложен је и глумац Јован Гулан, потом Иван Спасић, чије је занимање херој с Кошара. Међу Прелетачевићевим људима је и оперски певач Никола Немешевић. Сви одборнички кандидати листе Белог, осим основног занимања, имају и додатно, па поред сваког имена пише још и да је политичар.
Ни ДСС нема јавних личности, кажу да су иза њих кандидати који могу допринети развоју и града и државе. Нема звучних кандидата из света спорта, глуме, ни музике, а приметно је једино име професорке виолончела Сање Несторов. И Зелена странка Србије на месту број 9 има једног спортског радника – фудбалског тренера Небојшу Жугића. „Заветници” истичу у први план своју портпаролку Милицу Ђурђевић Стаменковски, а кандидују и спортског тренера Војислава Пешића.
Изборна листа „Драган Ђилас – Београд одлучује, људи побеђују!” кандидовала је своје фаворите – адвоката Боривоја Боровића, драматурга Борку Павићевић, професорку новинарства Неду Тодоровић, књижевника Драгана Великића, глумца Николу Ђуричка, редитеље Здравка Шотру и Јанка Баљка. Од политичара с њим су посланице Санда Рашковић Ивић и Дијана Вукомановић, Борко Стефановић, а последњи на листи је Саша Јанковић.
Млади и „Театар Лево”
Либерално-демократска партија тврди да на својој листи има искључиво нове, младе људе. Тако су за одборнике предложени директорке Иницијативе младих за људска права Анита Митић, глумци београдског позоришта – „Театар Лево” Душан Дуле Ђорђевић и његов колега по струци Милан Марић.Кандидовани су и редитељ Никола Љуца и позоришни продуцент Јанко Димитријевић.
„Иницијатива не давимо Београд – жута патка – чији град, наш град”, чији носилац листе је архитекта Ксенија Радовановић, на листи предлаже визуелну уметницу Јелену Мијић и драматурга Милену Богавац. Један од њихових адута је, кажу, што су имена 80 мушких и женских кандидата за градске одборнике наведена наизменично. Носилац листе Руске странке је председник Удружења „Српски ратни ветерани” Миле Милошевић. Тврди да су поред њега на листи потомци Руса у главном граду као и београдски русофили. ПОКС на својој листи има књижевника и експредседника парламента Предрага Марковића, унука Драже Михаиловића, бившег градоначелника Војислава Михаиловића, а од спортиста професионалног боксера Сашу Небригића Небригу.
Жбир, просјак и лото-девојка
Влашка странка „Ниједан од понуђених одговора” нема међу кандидатима ниједног припадника те националне мањине. Тако је Алекса Вујовић избеглица, Дуња Батуран лото-девојка, док је Немања Миленковић просјак. Кандидаткиња Сташа Ђорђевић је чаробница, а Јелена Крстић по занимању је, како наводе, жбир, док је Радмила Станић теоретичарка завере. Али има и спортиста, као што је Иван Недељковић, рукометни судија.
Најпрепознатљивија личност на листи „Муамер Зукорлић – Странка правде и помирења” је универзитетски професор Ненад Прокић. Изборна листа „Зелена странка – Какав Београд желиш” кандидовала је списатељицу Наталију Девић, првакињу Београдске опере Светлану Ловчевић и члана групе „С времена на време” Војислава Ђукића. Републиканска странка Николе Сандуловића на листи има некадашњу функционерку ДШ-а, професорку медицинског факултета Наду Костић. Главно име изборне листе „За Београд – Беогондола” је радник Јован Ранђеловић, а листе „Доста је било пљачке, корупције и лоповлука” угоститељски техничар Милорад Радуловић. Партију Рома – Јединствену странку правде предводи боксерски тренер Зоран Манојловић, док је Грађанска странка Грка Србије истакла свог председника, дипломираног економисту Василиоса Провелегиоса.
Светлана Станковић