overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Желимо да затворимo Пандорину кутију на КиМ

19.10.2018. 14:50 14:57
Пише:
Фото: Tanjug/video

БЕЧ: Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова, Ивица Дачић, поручио је данас у БЕЧУ да Београд веома уважава принцип територијалног интегритета, само се, додао је, поставља питање од када се тај принцип примењује.

Јер, казао је Дачић на заједничкој конференцији за новинаре са вицеканцеларом Аустрије Хајнц Кријаном Штрахеом, признаћете да није баш логично да неко ко је признао Косоо и нарушио територијални итегритет и границе Србије сада говои о територијалном интегритету и границама Косова.



"Принципи, неко каже не треба отварати Пандорину кутију? Па што сте је отворили када сте признали Косово? Ми желимо да је затворимо", казао је Дачић и позвао на реалност када је реч о принципима.



Подсетио је да, када је председник Србије Александар Вучић изашао са идејом о могућем принципу о којем треба разговрати, а то је, каже, био само један од предлога, а других предлога нема. 



"То је питање тог разграничења такозваног. То се још није елаборирало. О томе се разговарало на нивоу идеја. Али су неке земље већ у старту, или неки појединци, да то није прихватљиво, подела граница, итд. Знате, ми веома увежавамо тај принцип територијалног интегритета, само се поставља питање од када се тај принцип примењује, јер, признаћете, да није баш логично да неко ко је признао Косово и нарушио територијални интегритет и границе Србије сада говори о територијалном интегритету и границама косова. Дајмо да будемо реални, да причамо о принципима", навео је Дачић.



Подсетио је да Косово није било федерална јединица у бившој Југославији, било је провинција у оквиру Србије исто као и Војводина.



Па како сада Косово има то право, а Војводину на пример нико не спомиње, запитао је шеф српске дипломатије.



" Ја се наравно не залажем да Војводина иде тим путем, али је овде реч о националној мањини која живи у другој земљи. Ако ви дозволите принцип да нека национална мањина може сама да формира своју државу, без договора са државом у којој живи, о којим ми међународним принципима више говоримо", такође је запитао Дачић.



Тако да, како је рекао, када неко говори о опасностима од разграничења, стварања етничких држава, шта је био захтев за Косово као независну државу?



"О каквим то етничким принципима говорите? Када је у Приштини 1991. године живело више од 40.000 Срба, а данас живи неколико стотина. У мом родном граду Призрену, који је некад био главни град Србије у 14. веку, 1991. године је живело више од 10.000 Срба, а данас их живи само 23. Што је 230.000 Срба протерано 1999. године по подацима Уједињених нација, а вратило се за 19 година свега 1,9 одсто и то нико никада не спомиње. То етничко чишћење Срба. Молим вас да то имате у виду", навео је.



Исто тако, додао је, и када говоримо о Сарајеву, где је 1991. године живело више од 150.000 Срба, а сада их има свега неколико хиљада.



У Хрватској је 1991. године, на пример, рекао је Дачић, живело 560.000 Срба, сада их има свега 180.000. 



"Знате, ако се неко оптужује за етничко чишћење и геноцид, како често оптужују Србију, ваљда би требало нас да има више, а других народа мање који су били жртве тог етничког чишћења или геноцида како се говори. Подаци говоре другачије. Ја вас молим да то имате у виду када помињете неке принципе", закључио је Дачић.

Нећемо подлећи притисцима за решење питања КиМ



Србија је заинтересована за решавање свих отворених регионалних питања, залазе се за регионалну стабилност, за мир и за међусобно помрење, изјавио је данас у БЕЧУ тразбуру шеф српске дипломатије Ивица Дачић и додао да Београд никада неће подлећи било којим притисцима који ће решити питање статуса Косова на основу једностраних аката који су донесени у Приштини у prеthodnom периоду.



Дачић је, након разговора са аустријским вицеканцеларом Хајнц Кристијаном Штрахеом, новинарима рекао да Србија и Аустрија практично немају спорних питања, осим различитог тумачења и погледа на питање Косова.



Решавање отворених питања, истакао је, може да буде само уколико се уваже интереси свих. 



"У том смислу смо спремни на договоре и дијалог са Приштином, наравно, ми очекујемо да ЕУ која модерира тај дијалог и у ком учествују председници Вучић и Тачи, да ЕУ изврши додатни притисак како би се имплементирало оно што је договорено и потписано још пре пет година", рекао је Дачић.



Подсетио је да је недавно било 2000 дана откад је потписан Бриселски споразум, а није формирана Заједница српских општина, што је за Србију веома важно, јер је то био услов због којег смо потписали Бриселски споразум.



Такође, јасно је да нема решавања овог отвореног питања без уважавања заједничких и појединачних интереса српског и албанског народа, казао је Дачић и додао да су у том смислу постојале одређене идеје од председника Вучића које су наилазиле на различите коментаре, али што се нас тиче, желимо да имамо активну улогу. "Али, свакако да без спремности на компромис и уважавања српског народа који живи на Косову и Метохији Србија неће никад подлећи било којим притисцима који ће решити питање статуса Косова на основу једностраних аката који су донесени у Приштини у prеthodnom периоду". рекао је Дачић.



Дачић каже да Србија моли све наше пријатеље да имају у виду такву позицију наше земље, да дају шансу дијалогу и да дају шансу проналажењу мирног компромисног решења.



" Зато је за нас значајно, имајући у виду да Приштина и даље доноси одређене једностране акте, као што је јуче била одлука да се крене у трансформацију, односно, формирање Војске Косова, што је апсолутно супротно свим резолуцијама међународних организација и институција, као што су Резолуција 1244", рекао је Дачић.



Србији је, казао је, битна ту и позиција Аустрије и ми веома позитивно оцењујемо овај став који је изнео вицеканцелар Штрахе везано за став Аустрије за формирање Војске Косова.



"Такође, када је реч о међународним организацијама, ми сматрамо да пре постизања договора та питања не треба да буду уопште на дневном реду. Зато је и важна позиција Аустрије када је реч о Интерполу, Унеску и другим међународним организацијама где Косово покушава да питање тог чланства искористи за промоцију своје државности, а не као што неко каже за полицијску сарадњу када је Интерпол у питању", река је Дачић.



Изразивиши задовољство разговором са Штрахеом, Дачић је рекао да ће то бити велики корак у унапређењу односа наших двеју земаља и развој пријатељских односа.



Оценио је да су односи Србије и аустрије у успону, те додао да се очекује долазал у Београд канцелара Себастијана Курца, везано за јубилеј наших дипломатских односа (145 година), контакте и посету министарке Кнајсл.



"Желимо да наша сарадња буде свестрана и заиста могу да изразим само задовољство због развоја наших билатералних односа, имајући у виду да је Аустрија један од наших најзначајнијих економских партнера", рекао је. 



Подсетио је да је Аустрија не само једна од највећих инвеститора, скоро 1.000 компанија послује у Србији, где су власници аустријски држављнаи или правна лица са аустријске територије.



Они запошљавају неколико десетина хиљада људи у Србији.



Спољнотрговинска размена је прошле године била скоро милијарду евра и велики су послови у току, заједничке активности и очекујемо да се та економска сарадња што више развија.



"Желим да се захвалим Аустрији на подршци коју нам пружа када је реч о европским интеграцијама. Ми смо свесни важности европских интеграција, као што знате Србија жели да буде чланица Европске уније, у том смислу је важна хармонизација нашег система са вредностима ЕУ и то је битно за реформу целог нашег друштва. У том погледу је битна подршка држава чланица ЕУ, Аустрија је међу земљама које највише подржавају европски пут Србије", рекао је.



Дачић је рекао да у том погледу жели да захвали Аустрији што приликом свог председавања ЕУ има иницијативу да се што више поглавља отвори, а да ли ће то тако бити не зависи наравно само од Аустрије него од свих држава чланица.



"Такође мислим да је битно да ширимо нашу сарадњу и у свим другим областима које су од значаја. Значајан је и данашњи догађај који ће уследити, везан такође за реформу наше државне управе и у том погледу су сарадња ових министарстава које се баве државном управом и локалном самоуправом веома значајна", закључио је Дачић.

Пише:
Пошаљите коментар
Дачић: Прво окончати дијалог, па о Косову у међународним организацијама

Дачић: Прво окончати дијалог, па о Косову у међународним организацијама

18.10.2018. 15:46 16:29
Дачић: Лесото повлачи изјаве које се могу тумачити као признање 

Дачић: Лесото повлачи изјаве које се могу тумачити као признање 

16.10.2018. 16:30 16:35
Дачић о "Матриксу 2": Знамо да нас прислушкују

Дачић о "Матриксу 2": Знамо да нас прислушкују

15.10.2018. 23:23 23:25