Дачић: Волео бих да СРБ и ХР не размењују протестне ноте
БЛЕД: Потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Србије Ивица Дачић изјавио је данас на Бледу да су односи Србије и Хрватске кључни за односе у региону, те да би, како је казао, волео да се не долази у ситуацију да једни другима шаљемо протестне ноте.
Било је доста таквих протеста и ми не очекујемо да је сваки такав протест од историјског значаја, рекао је Дачић и додао да Хрватска још није одговорила на последњу протестну ноту упућену због паљења српског недељника Новости протеклог викенда у центру Загреба..
"Волели би да не долазимо у ситуацију да једни другима шаљемо протесте. Односи између Србије и Хрватске кључни су за односе у региону и да зато треба смиривати ситуацију", рекао је Дачић и додао је лако ситуацију подгревати.
Шеф српске дипломатије, који на Бледу, између осталог, учествује на стратешком форуму, оценио је да се није много одмакло у решавању питања разграничења са Хрватском и да се Србија пре залаже за решавање проблема отворено и дијалогом него арбитражом.
"Наше је опредељење да то покушамо да решавамо билатерално, значи дијалогом, да не треба да идемо на неке арбитраже. Ми нисмо ни почели озбиљне суштинске разговоре на ту тему са Хрватском. Сада се формирају комисије које ће тиме да се баве и ја сам одредио државног секретара Немању Стевановића да води део екипе која ће се бавити отвореним питањима са Хрватском", рекао је Дачић.
Додао је да ранијих година са хрватске стране није постојала заинтересованост за решавање тих питања.
"Прича се заглавила на томе да Хрватска има један приступ, Србија други - Србија мисли да разградничење треба да иде средином реке, а Хрватска да приоритет треба да буде катастарски приступ", рекао је Дачић.
Упитан да прокоментарише гранични спор Хрватске и Словеније у Пиранском заливу, Дачић је казао да Срби и Хрвати имају доста проблема и да Србији не треба да учествује у словеначко - хрватским.
"Ви би сад волели да ја кажем да је то лош став Хрватске. Ми са наше стране не улазимо у то ко је у праву ко није, ми можемо да расправљамо да ли треба да се поштује одлука арбитраже. Вероватно, ако је неко ушао у арбитражу треба да поштује одлуке арбитраже ако је обављено све како је било предвиђено. Ми би смо волели да се сви ти проблеми решавају отворено и у дијалогу и да покажемо да можемо нешто решимо и без уплива са стране", рекао је Дачић.
Према неговим речима, треба ићи у сусрет тим питањима и да је добро што председница Хрватске Колинда Грабар Китаровић и председник Србије Александар Вучић имају комуникацију.
Сатанака ће, казао је, бити, али није могао да прецизира када јер се то питање сада не поставља као хитно.
"Ако нема компромиса, онда ће се тражити, као што је Хрватска већ тражила да се иде на арбитражу. Можда ће мало променити ставове после свега што се дешавало али ми се никада нисмо изјашњавали да желимо да идемо ана арбитражу, већ желимо да се проблеми реше непосредно", рекао је он.
Упитан да прокоментарише политику проширења ЕУ, Дачић је рекао да је она добра не само за Србију већ и за ЕУ.
"У условима разједнињавања, Брегзита и разних других проблема ЕУ - од мигрантске кризе до тероризма, улазак нашег региона у ЕУ је допринос консолидацији саме те идеје", рекао је Дачић и додао да је то фактор смиривања тензија у региону.
Министар је казао да Србија остаје привржена свом циљу - а то је пуноправно чланство у ЕУ и једино мислимо да треба да постоји транспарентна перспектива.
"Та перспектива мора да има срећан или тужан крај, али се надам да ће бити срећан, односно да ћемо ући у ЕУ пре него што се она распадне", рекао је Дачић.
Дачић је казао и да у оквиру Министарства спољних послова Србије постоји Управа за дијаспору и најавио да ће се радити на учвршћивању односа са дијаспором и Србима у региону.