Дачић: Велике промене у 30 до 40 дипломатских представништва
БЕОГРАД: Ове године биће великих промена у најмање 30 до 40 дипломатско -конзуларних представништва Србије, најавио је данас шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
Он је нагласио да велики број запослених у ДКП испунио услове за одлазак у пензију, те да је потребна обнова дипломатије и доношење новог Закона о спољним пословима.
"Тиме ћемо се бавити у овој години. Кључна ствар је наша борба за КиМ, да покажемо да није све готово. Да што више земаља повлачи признавање Косова и са друге стране да се изборимо за што јаснију позицију када је реч о европском курсу", рекао је дачић за ТВ Прва.
Он је додао постоје проблеми у појединим дипломатско- колзуларним представништвима и као пример навео Париз где постоје неспоразунми између амбасаде Србије и Културног центру Србије.
"Од јутрос се бавим том темом", рекао је Дачић.
Упитан да ли ће неко бити кажњен због инцидента у Паризу он је рекао да је највећа казна да неком завршите мандат.
Србија спремна за компромис
Импонује интересовање и свест западних званичника да без Србије нема доброг решења за проблеме у региону, каже шеф српске дипломатије Ивица Дачић и додаје је дипломатска активност Србије усмерена да се пронађе трајно решење проблема КиМ.
"Сви састанци који су били и који ће бити су веома важни као припрема терена за неко могуће трајно решење за КиМ. Србија је спремна на компромис и низ веома важних корака смо учинили", рекао је Дачић за ТВ Прва коментаришући посету председника Србије Александра Вучића Немачкој.
Он је рекао да му је шеф француске дипломатије Жан Ив ле Дријан рекао да се диви вољи и спремности Србије да много улаже како би се дошло до трајног решења.
"Без Француске и Немачке тешко да се са европским партнерима може испреговарати решење", рекао је Дачић.
Говореци о Заједници српских општина Дачић каже да је веома важно видети како ти званицници реагују на дешавања око ЗСО.
"Чак је и Карл Билт исмејао став тима Могерини да ће тек сада кренути у припреме за ЗСО, пет година касније. Поздрављамо ту жељу да се крене са мртве тачке, чак ни у најтежим тренуцима нисмо рекли прекидамо дијалог“, рекао је министар.
Он је додао да је ЗСО “кључни тест за Приштину и ЕУ".
На питање о изјавама косовских и европских званицника да ЗСО треба формирати на основу косовских закона, Дачић каже да је то “вештачка дилема“.
“Када се нешто договори на неком међународном нивоу, онда се не гледа да ли је по законима, већ се ти закони усклађују са тиме што је договорено. Приштина би требало да усклади све своје прописе да буду у складу са ЗСО“, навео је Дачић.