Дачић: Покажимо одговорност и превазиђимо разлике
МАУЕРБАХ: Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић данас је, на министарском састанку ОЕБС-а у Аустрији, позвао чланице те организације да, због размера изазова са којима су сви суочени, покажу одговорност и превазуђу међусобне разлике.
"Размере изазова са којима су наше земље и ОЕБС суочени, захтевају наше заједничке координисане напоре. Упркос хитној потреби да се ујединимо и заједнички ангажујемо, нажалост, и даље смо сведоци растућег неповерења и недостатка дијалога међу државама-учесницама", рекао је Дачић на том неформалном скупу који се одржава у аустријском граду Мауербаху.
Он је указао да је криза у и око Украјине, нажалост, још увек у току, да се тамо патње цивила настављају већ четири године за редом, а истовремено се континуирано омета рад и нападају посматрачи и имовина ОЕБС-а.
"Србија наставља да подржава рад Специјалне посматрачке мисије у Украјини која је најуочљивији елемент реаговања ОЕБС на ову кризу, као и друге конструктивне напоре, посвећене изналажењу мирног решења кризе, уз пуно поштовање принципа ОЕБС", истакао је Дачић.
Говорећи о борби против тероризма, он је указао су методе које примењују терористи све мање софистициране и односе све више жртава, док је њихово спречавање све теже.
"Борба против тероризма, укључујући одлучну и безусловну осуду терористичких аката у свим облицима и начинима испољавања, остаје на врху наше агенде. Информативна кампања Уједињени у борби против насилног екстремизма, покренута за време председавања Србије 2015, наставља да шаље снажну поруку против радикализације, нетолеранције и екстремизма. Србија снажно подржава напоре које ОЕБС улаже у борбу против тероризма, укључујући приоритет постављен од стране аустријског председавања да укључује и оснажује младе, у борби против екстремног насиља и радикализације који доводе до тероризма", рекао је Дачић.
Он је напоменуо да, уз борбу против тероризма, екстремног насиља и радикализације који до њега доводе, сви морамо да радимо заједно, супротстављајући се расизму и ксенофобији.
"Сузбијање тероризма и екстремизма се не може користити као изговор за ширење страха од и мржње према мигрантима и свим мањинским групама у нашим друштвима. Феномен миграција, с друге стране, треба разматрати у целини и он мора да остане један од приоритета. Сматрамо да ОЕБС треба да примени свеобухватан приступ у потрази за целовитим одговором на овај изузетно озбиљан изазов. Србија, са своје стране, наставља да мигрантима пружа неопходну помоћ", нагласио је Дачић.
Што се сајбер безбедности тиче, он је нагласио да Србија остаје посвећена крајњем циљу - мирном и безбедном сајбер простору за све.
"У том погледу, Србија подржава спровођење договорених мера за изградњу поверења. Спремни смо да наставимо са радом на развијању следећег пакета мера. Њихово усвајање било би додатна потврда значајне улоге коју ОЕБС има у овој области", оценио је Дачић.
Он је додао да Србија у потпуности подржава и структурни дијалог, у складу са декларацијом усвојеном на Министарском састанку у Хамбургу.
"Разговори о добро одабраним темама, вођени овог пролећа, били су конструктивни и испољили су како приближавања, тако и удаљавања ставова међу државама-учесницама, што је потребно даље истражити. Наше дискусије треба да буду настављене кроз транспарентан и инклузиван процес, који треба да буде под контролом и управљањем држава-учесница, без вештачки одређених рокова или prеthodno дефинисаног исхода. Као председавајућа Форумом за безбедносну сарадњу у последњем кварталу ове године, Србија се радује сарадњи на овом важном питању", рекао је Дачић.
Он је на састанку поново нагласио стратешку оријентацију Србије према европским интеграцијама, као и за дијалог, мир и помирење, што треба да допринесе регионалној стабилности.
"Сви треба да гледамо у будућност и општи просперитет, посебно млади, као и да очекујемо свеобухватнију и плодотворнију сарадњу на нашем заједничком европском путу", истакао је Дачић.
Он је, такође, нагласио посвећеност Србије дијалогу са Приштином под покровитељством ЕУ и спровођењу свих prеthodno постигнутих договора, а посебно успостављању Заједнице српских општина, на које се већ дуго чека.
"Сматрамо да је отворен и искрен дијалог једини начин за унапређење свакодневног живота људи који живе на Косову и Метохији", напоменуо је Дачић.