Дачић: Пленум о Извештају ЕК о напретку Србије 28. децембра
БЕОГРАД: Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је да ће се први пут у пленуму скупштине расправљати о Извештају ЕК о напретку Србије, те да је седницу заказао за 28. децембар.
"На тој седници ће бити прилика за отворену дискусију, а потом и за усвајање закључака. Мислим да ћемо тиме значајно допринети да процес придруживања ЕУ има општи друштвени карактер", рекао је Дацицћ обраћјући се присутнима на ИВ седници скупштинског Одбора за европске интеграције.
Он је истакао да је на државном нивоу постигнут договор да јавне расправе буду пракса у наредном периоду, а да ће предлагачи одговарајућих закључака бити Одбор за европске интеграције, тачније, народни посланици који су чланови поменутог Одбора, саопштено је из његовог кабинета.
Поручио је да је опредељење Србије за чланство у ЕУ несумњиво, те да је то стратешки циљ и главни спољнополитички приоритет Владе.
"Сходно томе треба пажљиво примити к'' знању Извештај надлежних институција ЕУ, не само ЕК већ и других извештаја о којима ћемо расправљати”, рекао је овом приликом Ивица Дачић, који не учествује у раду Одбора.
Додао је да је опредељење да овај сазив Парламента усваја све законе у редовном поступку, а само у изузетним ситуацијама по хитној процедури, као и да ће Народна скупштина организовати јавна слушања.
Указао је да је за 26. децембар сазвао Другу посебну седницу Народне скупштине која ће бити посвећена разматрању Извештаја о раду независних институција, односно Заштитника грађана, Извештају о спровођењу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја и Закона о заштити података, као и Редовном годишњем извештају за 2019. годину, који је поднео Повереник за заштиту равноправности и Извештају о раду Државне ревизорске институције”, казао је Дачић.
Том приликом је напоменуо је да је договорио да у уторак, обави телефонски разговор са председником спољнополитичког одбора Европског парламента Дејвидом Мекалистером како би разменили мишљења о другој фаза Међустраначког дијалога, који је договорен са prеthodnom председницом парламента Мајом Гојковић.
Ивица Дачић рекао је да је договорио да у уторак обави телефонски разговор са председником спољнополитичког одбора Европског парламента Дејвидом Мекалистером како би разменили мишљења о другој фази међустраначког дијалога.
Дачић је то рекао на седници Одбора за европске интеграције у Скупштини Србије којој је присуствовао и шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици.
Међустраначки дијалог је договорен још са prеthodnom председницом парламента Мајом Гојковић.
Још увек није прецизирано ко ће учествовати у том дијалогу, јер поједини учесници prеthodnog сазива више нису у парламенту, а велики део ванпарлаемнтарне опозиције има велика очекивања од дијалога уз посредовање европарламентараца.
Председник Народне скупштине Ивица Дачић најавио је данас након разговора са повереницом за равноправност Бранкицом Јанковић да ће Кодекс понашања народних посланика бити усвојен до краја године.
Усвајањем Кодекса понашања народних посланика обезбедило би се поштовање начела забране дискриминације, прокламовано Уставом и законом, саопштено је из институције Повереника.
Како се наводи, Дачић и Јанковић разговарали су о поштовању различитости и значају равноправности као темеља сваког демократског друштва, као и о подршци парламента на остваривању пуне равноправности свих грађана.
Дачић је додао и да ће Народна скупштина 26. децембра разматрати Редован годишњи извештај Повереника за 2019. годину.
Пружајући подршку даљем раду поверенице и институције, председник скупштине је истакао важност поштовања препорука не само за појединце, већ за цело друштво.
"Србија је чврсто посвећена демократији и поштовању људских и мањинских права, и у том смислу ћемо и даље бити савезник институцији која је допринела да наше друштво направи значајне кораке ка равноправности свих наших грађана и грађанки", истакао је Дачић.
Како се додаје, Јанковић и Дачић су сагласни да су дијалог и уважавање различитих мишљења један од кључних услова за даљи напредак наше државе и друштва у целини.
Повереница је такође најавила да ће у марту 2021. након Редовног, посланицима бити поднет и Посебан извештај о положају старијих грађана и грађанки у Србији, с обзиром да пракса Повереника и бројна истраживања и извештаји показују да и ова друштвена група теже остварује поједина права и да је изложена дискриминацији и занемаривању, да завређује посебну пажњу јавности, те да је неопходно унапредити мере и активности у циљу побољшања њиховог положаја.