Дачић: ИТ сектор међу најзаслужнијима у борби против короне
БЕОГРАД: Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас на јавном слушању “Дигитализација у Србији - где смо данас” да је за успех у борби против пандемије корона вируса, поред огромног труда и знања здравствених радника, међу најзаслужнијима ИТ сектор.
“Има ли бољег доказа за то од актуелне кампање вакцинације, која ни изблиза не би била тако успешна да иза ње не стоји снажна и добро организована дигитална подршка наше Е-управе”, рекао је Дачић на скупу у Скупштини Србије.
Таква искуства из периода пандемије, Србија, каже Дачић, мора да искористи на најбољи начин као капитал који је стекла у ванредним околностима и да га уложи у убрзани наставак дигитализације у свим секторима друштва.
“Ту пре свега мислим на области које се тичу највећег броја наших грађана, на пример здравство и образовање, као и државну управу”, напоменуо је председник парламента.
Он је навео да јавно слушање у скупштини долази у право време, када, како се нада, полако, али сигурно, борба с пандемијом улази у завршну фазу и када ће морати да се праве планови и стратегије за развој у периоду после ње.
“Дигитализација ће у свим тим плановима имати изузетно важно место, а то се најбоље потврдило у протеклих годину дана, када смо већину наших активности морали да преселимо из реалног у дигитални свет”, истакао је Дачић.
Он је рекао да улогу јавног слушања види у томе да се препозна који су то сегменти добро, а који можда мање добро функционисали током пандемије и да се из једногодишњег искуства извуку најбоље поуке које ће нацртати правце у којима треба да наставимо процес дигитализације.
“Период после кризе неће бити исти као онај пре кризе. У протеклих годину дана свет се драматично променио, променили смо се и ми. Зато је потребно да на време, а то је управо сада, препознамо правац тих промена и ухватимо талас који ће нас довести у друштво дигитално најразвијенијих заједница”, поручио је Дачић.
Он је приметио да је Србија на том путу била и пре пандемије, а његов утисак је да се у протеклих годину дана додатно убрзала и још боље организовала када је реч о дигитализацији најважнијих друштвених сектора.
“Наша обавеза, као парламента, јесте да идемо у сусрет тим новим околностима и понудимо најбоље одговоре за питања која се већ данас отварају, а нарочито ће бити актуелна у периоду по окончању ових ванредних здравствених и економских околности”, истакао је Дачић.
Додао је да треба створити амбијент у којем ће грађани још брже и ефикасније остваривати своје интересе и своја права, а који ће бити неупоредиво више дигиталан него што је био до сада.