Дачић и Годфри: Пупин и Вилсон изградили темеље пријатељства Србије и САД
БЕОГРАД: Министар спољних послова Ивица Дачић оценио је данас као важно да се у односима са САД истичу позитивни аспекти, попут онога да се на Белој кући 1918. године вијорила српска застава, јер је то начин да се промене неке погрешне перцепције, а амбасадор Ентони Годфри да у темељу односа Михајла Пупина и председника САД Вудро Вилсона види светлу будућност сарадње српског и америчког народа.
"САД и Србија делиле су кроз историју заједничке вредности и удружено се бориле за очување слободарских начела и цивилизацијских достигнућа. Ипак и поред тога, друга половина 20. века донела је велике изазове и значајне несугласице у српско-америчким односима. Зато је важно да изнова истичемо позитивне аспекте наше заједничке прошлости, како би биле промењене неке погрешне перцепције које смо креирали једни о другима", рекао је Дачић.
Дачић је то изјавио у Дому ветерана на отварању изложбе "Српски добровољци из САД - допринос Пупина и Вилсона у мобилизацији и Версајском миру" и промоцији књиге "Када се вијорила српска застава на Белој кући", на којој је речено и да однос двеју земаља са почетка 20 века потврђује је и да мала држава попут Србије због својих великих дела може бити поштована.
Дачић је оценио да су Пупин и Вилсон својим достигнућима, активизмом и политичким деловањем оставили дубок траг и задужили не само два народа - српски и амерички, већ и читаво човечанство.
Шеф српске дипломатије подсетио да је разумевање између Пупина и Вилсона значајно допринело остварењу преговарачких циљева наше државне делегације на Париској мировној конференцији.
Министар је подсетио да се Вилсон веома дуго залагао за обнову Србије као независне државе и њен излаз на море.
Према речима Дачића, најдирљивији моменат у српско-америчким односима је вероватно тај када се 28. јула 1918. године српска застава завијорила на Белој кући.
До које мере је 28. председник САД био наклоњен Србији видљиво је и у телеграму који је упутио председнику Владе Краљевине Србије Николи Пашићу, а у којем Вилсон пише да је "сигуран да се правда за Србију налази у врху приоритета сваког мислећег и патриотског становника САД", рекао је шеф српске дипломатије.
Дачић је подсетио да је Пупин као почасни конзул Краљевине Србије у САД у Њујорку у великој мери допринео успостављању међудржавних и ширих друштвених српско-америчких веза.
Додао је да имајући у виду Пупинову улогу сви заједно морамо бити ангажовани како бисмо подстакли дијаспору да своје капацитете, познанства, контакте или ресурсе ангажују на линији оног патриотизма и љубави према завичају, како је то чинио и велики Михаило Пупин.
Годфри је рекао да у Пупиново време није било организација као што је данас УСАИД и да је Пупин све што је учинио за своју земљу морао да чини сам, личним напорима.
Пупин и Вилсон изградили су темеље на којима данас стоји српско-америчко пријатељство, рекао је Годфри.
На скупу је говорила и потомак Пупина Јустина Пупин, која је подсетила да је су Срби и Американци били увек на истој страни историје, а да се раскорак дестио током 90-их година, те изразила задовољство што је Годфри први амбасадор који је дошао у Дом српских ветерана након бобмардовања земље.
Оценила је и да је време да се два народа и две земље врате на стазе старог пријатељства.
Амбасадор Љиљана Никшић оценила је да данас почине нова ера у односима две земље и да се стари пријатељи не дају никоме.
Министар Зоран Ђорђевић оценио је да су пријатељство српског и америчког народа и две земље градили Пупин и Вудро Вилсон, а данас то чине председници Александар Вучић и Доналд Трамп.
На скупу је било речи и враћању посмртних остатака Пупина у Србију.