Дачић гласао на референдуму о промени Устава
БЕОГРАД: Председник Народне скупштине Србије Ивица Дачић, гласао је јутрос на републичком референдуму о промени Устава у делу који се односи на правосуђе.
Дачић је гласао у 7 часова на бирачком месту 35 у Месној заједници "Дедиње" и као први гласач отворио гласање на том бирачком месту.
Грађани Србије одлучују о промени Устава у области правосуђа, коју је предложила Влада Србије у циљу обезбеђивања веће независности, ефикасности и одговорности судства, веће самосталности и одговорности јавног тужилаштва, бољу заштиту права грађана и јачање владавине права.
Амандмани предвиђени Актом о промени Устава односе се само на правосуђе и њима се не мењају други делови Устава.
Грађани се изјашњавају о референдумском питању - "Да ли сте за потврђивање Акта о промени Устава Републике Србије?" заокруживањем одговора "да" или "не".
Своје право грађани могу да остваре на нешто више од 8.000 бирачких места, која се затварају у 20.00 часова.
Републичка изборна комисија утврдила је да право гласа има 6.510.233 бирача.
Акт о промени Устава садржи конкретне амандмане којима се предвиђају промене у области правосуђа са циљем да се обезбеди већа независност судства и судија, као и самосталност и одговорност јавних тужилаца.
Амандмани предвиђени Актом о промени Устава односе се само на правосуђе и њима се не мењају други делови Устава.
Поводом референдума ради потврђивања Акта о промени Устава Србије, Републичка изборна комисија је одредила 10 гласачких места у иностранству.
Скупштина привремених приштинских институција је у суботу усвојила резолуцију против организовања на референдума на КиМ.
Репубичка изборна комисија донела је касно синоћ одлуку по којој ће гласачи са Косова и Метохије, будућни да Приштина није допустила Србима да гласају на референдуму, своје право моћи да искористе на бирачким местима у четири града централне Србије - Куршумлији, Рашки, Новом Пазару и Врању.
Републичка изборна комисија обавестиће јавност о току референдумског изјашњавања на пет конференција за новинаре.
Уставне промене за правосуђе без политичког утицаја
Дачић је позвао данас грађане Србије да изађу на референдум о промени Устава у области правосуђа и да гласају за судство које ће, како је рекао, судити искључиво по законима и без било каквог политичког утицаја.
"Ово је прва власт која се одриче свог права да бира судије и тужиоце, то се никад није десило и то пуно значи", рекао је Дачић новинарима после гласања у Месној заједници "Дедиње".
Нагласио је да је промена Устава и нужан предуслов за даљи процес европских интеграција.
"Без овога нема даљег напредовања у европским интеграцијама. То је интенција која постоји у Европи, да се начин избора судске гране власти измешта из сфере у политике у сфери која би означавала једну врсту аутономије правосудног система од политичког утицаја", рекао је Дачић.
Нагласио је да је важно да грађани искористе своје уставно и демократско право и да гласају искључиво у свом интересу, односно у интересу тога да, како каже, систем на који су се жалили prеthodnih деценија буде бољи и на који су prеthodnih година и деценија имали одређене примедбе.
"Те примедбе су се углавном сводиле на то да треба извршити деполитизацију правосуђа, смањити утицај политике. Сматрало се да је то једна од негативних страна правосудног система", рекао је Дачић.
Навео је да, уколико грађани на референдуму потврде одлуку парламента, уставне промене ступају на снагу дан после објављивања званичних резултата референдума и да након тога законодавна и извршна власт немају ништа са избором судске власти.
"Потпуну одговорност преузимају независна тела и то је гаранција да смо почели и да идемо даље у процесу реформе система владавине права", навео је председник парламента.
Дачић је поновио је да се уставне промене односе искључиво на начин избора судија и тужилаца и да немају никакве везе са Косовом као што се, каже, могло чути у јавности.