Дачић: Трајно решење за Косово је “вин-вин” комбинација
БЕОГРАД: Трајно решење косовског питања је “вин-вин” комбинација за Београд, за Приштину и за Европску унију, изјавио је данас потпредседник владе и министар спољних послова Ивица Дачић.
Говорећи на конференцији “Нове перспективе за Западни Балкан” у организации Центра за међународне и безбедносне послове, а на тему правно обавезујућег споразума, Дачих је упитао постоји ли неки споразум који није правно-обавезујћи.Косово је вековни проблем, рекао је Дачић и пручио да оно не може да буде решено једним споразумом.
Дачић је објаснио да када питате европског комесара Јоханеса Хана шта треба да буде у том споразуму, он каже да не зна.Одговор Хана је, каже, да споразум треба да садржи оно што се "две страе договоре"."Ми хоћемо да се договорамо, али нећемо да се договарамо по принипу да је све решено. Хоћемо да будемо активни. Наша рука је пружена”, поновио је Дачић.
Напоменуо је да су у Бундестагу анализирали његову изјаву да је питање хоће ли ЕУ постојати 2025. године, истичући да он није рекао ништа пежоративно, те да Србија не жели да се ЕУ распадне.Како је рекао, за 20 или 50 година ЕУ или УН можда неће постојати, али ће постојати Србија и зато, додао је, мора да се води рачуна какве се олдуке доносе.
Кроз шалу је приметио и да ће се ЕУ уласком западнобалканских земаља пре распасти, те додао “Циљ Србије јесте да постане чланица ЕУ и да реши све проблеме пре него уђе, мада неке друге чланице то нису учинила пре уласка”.Осврнуо се на спор Грчке и Македоније о имену те бивше југословенске републике, рекавши да је ЕУ упозорила Србију да не корсити назив Република Македонија.
“Македонија протестује кад ми употребимо израз БЈРМ, а ми не приотестујемо кад они причају о Републици Косово. Дајте мало да се спустимо на земљу. Није ваљда дозвољено да само против Србије неко ради”, рекао је Дачић.
Пошто је Дачић о Косову говорио ван припремљеног говора и оштријим тоном, организатори су га питали шта је истина пошто има разлика, а Дачић је оговорио:“Оно је било дипломатски, а ово је тачно”.
Дачић: ЕУ болује од глувонемости када је Србија у питању
БЕОГРАД: Косово је приоритет у свим дипломатским активностима Србије, каже министар спољних послова Ивица Дачић и додаје да је важна посета белгијског премијера Шарла Мишела јер ће та земља сада имати више разумевања за Србију.
Он је нагласио да је због тога важно "доћи до свакога", али да не очекује да ће сада ЕУ другачије да реагује. "ЕУ болује од тешке болести, а то је глувонемост када је Србија у питању. Можда је болест излечива, треба радити на томе", рекао је Дачић за ТВ Пинк.
Поводом изјаве Блерима Шаље, саветника Хашима Тачија, да Заједница српских општина може бити формирана тек после потписивања правно обавезујућег споразума, Дачић је рекао да би због тога повукао потпис за Бриселског споразума.Подсећа да је Шаља био присутан када је потписан Бриселски споразум и да зна да то није био услов за формирање ЗСО.
Подсећа да је Србија направила бројне компромисе, да су се интегрисали у приштинске институције, да су учествовали на изборима и у влади, али истиче да Приштина није испунила обавезу и формирала ЗСО.
Дачић: Чланица ЕУ протестује због повлацења признања КиМ
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да је добио информацију да ћеједна земља, чланица ЕУ и стална чланица СБ УН, упутити протест свакој земљи која убудуће буде повукла признање косовске независности.
Представник те земље, казао је Дачић не прецизирајући о којој чланици ЕУ је реч, рекао нашој мисији у Њујорку да је приступ Србије, када је реч о државама које су признале косовску независност, иритантан".
“Добио сам јуче информацију да је представник једне земље чланице из Европе, сталне чланице СБ реклао нашој мисији у Њујорку да је иритантан приступ Србије томе да неке земље повлаче признање Косова, да се то коси са њиховим ставом, да је то питање решено и да ће та земља упутити протест свакој земљи која повуче признање Косова”, рекао је Дачић.
Не очекује се ваљда од Србије, констатовао је Дачић, да радимо против себе и позвао да се уложе напори да се проблеми реше и отклони могућност да долази до таквих ситуација.
“Какве везе они имају са тим ко ће признати, а ко неће. Па како се не коси са интересима других када нека земља признаје Косово”, запитао је шеф српске дипломатије.
Дачић: КАД треба критиковати Pprištinu ,ЕУ као савет тибетанских мудраца
Поводом изјава да ЗСО неће бити формирана пре потписивања правно обавезујућег споразума са Приштином, министар спољних послова Ивица Дачић упитао је данас какве везе ЗСО има са тиме.
Дачић је подсетио да је документ о томе потписао пре пет година са Кетрин Ештон и са Хашимом Тачијем.
“Представници ЕУ су глувонеми када је у питању Приштина. Не знам да ли је та болест излечива. Када треба нешто против Приштине да се каже, као да заседа савет мудраца са Тибета, али зато када је реч о Србији увек постоји спремност да се на нама вежба”, рекао је Дачић.
Он је поручио да Србија није џак за ударање.
“Немојте ударати на наше достојанство”, рекао је Дачић и поновио да Србија пружа руку, али да је за танго потребно двоје.
Дачић: Реципрочно - значи истом мером према Хрватској
Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је да најава реципрочних мера према Хрватској због забране уласка министру Александру Вулину у ту земљу, значи баш то, да ће Србија узвратити истом мером, али није могао да прецизира на кога ће се то односити.
"Значи управо то што значи, реципрочно значи да узвраћамо истом мером. Сутра ће влада о томе расправљати на седници - не знам на кога ће се то односити", рекао је Дачић одговарајући на питања новинара.
"Када би ми поступали логиком Хрватске мали је број светских лидера који би могли да дођу у Србију шта су све говорили о нама у prеthodnih 20-30 година. Али Србија није таква", рекао је Дачић, али и додао да Србија мора да чува своје достојанство и одговори истом мером.
На питање како ће та одлука утицати на односе са Хрватском, Дачић је одговорио контра питањем, а како ће одлука Хрватске утицати на те односе, и додао да Вулин није ни планирао да иде у Хрватску.
"Мислим да би било много боље да радимо на унапређењу односа него да на овакав начин компликујемо наше ионако компликоване односе", рекао је Дачић.