Дачић: Египат остаје при ставу замрзнутог признања КиМ
КАИРО: „Египат остаје при ставу да је однос те државе према тзв. Косову у статусу “замрзнутог” признања, који подразумева да та земља не гласа за чланство Приштине у међународним организацијама”, потврдио је данас египатски председник Абдел Фатах ел Сиси у разговору са председником Скупштине Србије Ивицом Дачићем у Каиру.
Дачић је, такође, у име председника Србије Александра Вучића, позвао председника Египта да посети нашу земљу наредне године, што је Ел Сиси прихватио.
"За нас је најважнија још једна потврда, и то директно од председника Сисија, да Египат остаје при ставу да је њихов однос према КиМ у статусу замрзнутог признања", рекао је Дачић новинарима након одвојених састанака са председником, а затим и премијером Египта Мустафом Мадбулијем.
Дачић је подсетио да је у последњим данима владавине Мухамеда Мурсија, под утицајем Муслиманске браће, саопштено да је Египат признао тзв. Косово, али да после доласка председика Сисија на власт никакви даљи кораци у операционализацији те одлуке нису спровођени - није отворена амбасада, нити су успостављени дипломатски односи.
На основу договора од пре неколико година, Дачић, тада као министар спољних послова и његов египатски колега Самех Шукри, договорили су да то буде једна врста замрзнутог признања, које је подразумевало да Египат не подржава Косово и не гласа за чланство Приштине у међународним форумима.
“Данас смо још једном добили званичну потврду да ће то бити политика Египта и у наредном периоду”, нагласио је Дачић.
Он је истакао да су за Египат односи са Србијом од изузетног значаја.
“Ја сам му пренео поздраве председника Србије Александра Вучића и још једном га, у његово име, позвао да посети Србију, и он је обећао да ће до тога доћи након одржвања избора у нашој земљи”, рекао је Дачић.
Председник парламента је пренео да је у разговорима констатовано да добре политичке односе не прати изузетно богата економска сарадња, будући да је спољно-трговинска размена прошле године била око 100 милиона, што је, каже, мало у односу на могућности.
Дачић је навео да постоји обострана воља за свеобухватним развојем односа, на сваком плану - од политике, рамене посета на највишем нивоу, до активирања Мешовитог комитета за економску сарадњу Египта и Србије, сарадње, у области културе, образовања, одбране и војне индустрије.
Такође, Дачић је указао да је ове године оборен рекорд кад је реч о броју српских туриста коиј су боравли у Египту, те да би и у Србији желели да имамо што више туриста из Египта.
Додао је да у Египту са великим задовољством истичу 113 година дугу традицију дипломатских односа са Србијом, као и чињеницу да су Египат и тадашња Југославија, били оснивачи Покрета несврстаних земаља.
Дачић је предводио скупштинску делегацију у посети Египту, током које је јуче разговарао и са председником Представничког дома Египта Ханафијем Ел Гебалијем, а чланице делегације, посланице Дубравка Филиповски и Снежана Паунковић у наставку посете учествоваће на састанку Међународне мреже парламената у борби против корупције.