Дачић: Двоструки стандарди ЕУ, ставови Београда од почетка јасни
БЕОГРАД: Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да Београд никада није одустао од става да не може бити напретка у дијалогу са Приштином док се не испуне обавезе из Бриселског споразума и успостави Заједница српских општина (ЗСО).
Дачић је за ТВ К1 казао да је добро што је председник Србије Александар Вучић то поново истакао током сусрета са специјалним изаслаником Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком и тиме ставио до знања да Београд не мења ставове у дијалогу, већ да чврсто стоји и да ће инстистирати на томе.
''Ми нисмо никад одустајали од тога, то је стара платформа, то је наш вапај који, од потписивања Бриселског споразума, стално истичемо према европским институцијама'', рекао је Дачић.
Он је оценио да ЕУ има двоструке аршине и као пример навео недавне изборе на КиМ који су, подсећа, први пут одржани без страних посматрача и ОЕБС-а.
''Да ли је Косово идеал демократије, зашто се ту неко не јави да прича о међустраначком дијалогу? Зато што постоје двоструки стандадрди...'', казао је Дачић.
Поновио је да су ставови Београда од почетка јасни, да нема наставка преговора док се не реши питање ЗСО.
''О томе нема шта да се прича, то су и они потписали, а и (тадашња шефица дипломатије ЕУ) Кетрин Ештон... Ваљда европске институције нешто гарантују'', рекао је Дачић.
Председник Скупштине Србије Ивица Дачић изјавио је данас да је у току припремна фаза за међустраначки дијалог и оценио да се европарламентарцима не жури, јер, како је рекао, они желе да разговарају са свима после чега ће бити направљена динамика, списак тема и листа учесника.
Наводећи да је разговор између њега и председника Спољнополитичког одбора ЕП Дејвида Мекалистера означен као почетак друге фазе дијалога, Дачић је навео да је он предложио неке термине и рокове за дијалог, и то од 15. до 19. марта, али су, каже, европарламентарци рекли да треба још сачекати.
Дачић је гостујући на К1 телевизији прецизирао да европарламентарци желе да разговарају и са парламентарним и са ванпарламентарним странкама, као и са Владом Србије.
"Свака странка ће да изнесе шта има на припремним састанцима, али мој савет је да све буде конкретно, да се види шта је релано, шта може да се уради на побољсању изборних услова", рекао је Дачић.
Поновио је да дијалог не води Европски парламент већ Народна скупштина и да самим тим неће нико са стране одређивати учеснике, те оценио да се стиче утисак да је европарламентарцима битно да учествује само неколико странака које нису у парламенту.
Дачић је казао да се на његов позив до сада одазвало пет-шест странака које су доставиле Народној скупштини своје платформе, међу којима су и мањинске, а које имају нека своја питања која се тичу избора.
С друге стране, објашњавајући ко су "размажена деца" у опозицији, рекао је да није добио ниједну платформу тазкованих "бојкот странака".
"Коме су их слали и чему служе те платформе? Можда су их послали представницима Европског парламента? Кад кажем размажена деца, то изгледа као кад се неко жали мами и тати, па они треба да иду да пребију неког...Говорим са аспекта да је то унутрашња политичка ствар наше земље и да нико не сме да понижава наше институције", рекао је Дачић.
Дачић је објаснио да је понижавање институција ситуација када неко каже да нема шта са вама да разговара, па платформу даје ЕП, а онда очекују да ће европске институције наметнути властима у Србији шта треба да ради.
У том смислу оцењује да неће сви бити задовољни дијалогом јер су, како примећује, очекивања појединих странака, посебно тзв.бојкот опозиције, заснована на томе да ће се жалити европским институцијама, а да ће онда они наредити Србији шта треба да се уради.
''To неће тако изгледати, дијалог подразумева да седнемо да разговарамоо конкретним питањима, а не да неко донесе из Брисела шта сматра да ће помоћи појединим странкама'', рекао је Дачић и нагласио да је потребан објективан приступ.
Он је навео да у извештају Билчика, који ће Европски парламент усвојити крајем марта, има материјалних грешака, и додао да ће Скупштина Србије размотрити тај извештај .
''Донећемо ставове о неким ставовима ЕП, ми смо слободна држава, нико нам неће одређивати какву политику ћемо да водимо, ако постоје конкретне примедбе, треба да разговарамо о томе'', рекао је Дачић.
Председник Скупштине Србије и лидер СПС-а Ивица Дачић изјавио је данас да је могуће направити паралелну структуру у Министарству унутрашњих послова, а да истрага мора да утврди ко је то знао и ко је пружао логистичку подршку криминалним групама.
Он је за ТВ К1 навео да нема довољно информација да би могао да коментарише улогу министра унутрашњих послова у свему томе.
"Свакако је то бацило лошу слику на Министарство унутрашњих послова. Друга је прислушкивање председника и чланова његове породице. Истрага мора да утврди како је ишла линија командовања", навео је Дачић.
Рекао је да сматра да увек постоји могућност да се део система отргне и да је овде питање да ли је то био отргнут део система у полицији и до ког нивоа је ишла логистичка подршка, а да виши нивои полиције нису у то били укључени.
"Поздрављам борбу против криминала и очекујем да ће борба ићи до краја. Било би логично да то урадио и опозиција да сви подрже борбу против криминала.Очигледно да је систем нелегално кориштем и злоупотребљен. Ко га је користио и до ког нивоа истрага треба да утврди", навео је Дачић.
Наводи да је држава је показала одлучност у борби против мафије.