Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Ако не притисну Приштину неће бити ни дијалога, ни решења

05.01.2019. 15:15 15:16
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Ако неко не притисне Приштину, неће бити ни дијалога, ни решења, портучује министар спољних послова Ивица Дачић.

"Знате, када би био потписан Дејтонски споразум да неко није притиснуо Алију Изетбеговића...?", каже Дачић за Танјуг поводом шпекулација, па и "пожуривања" да се питање Косова и Метохије реши ове године.

На питање очекује ли да ће ипак неко решење, неки вид решења, у било ком формату бити понуђен у наредних годину дана Дачић је сигуран да неће, осим "ако неко не притисне Приштину". 

"Оно сто мислим да је добра ствар је то што сада мозе да се види какво је реално стање и ко овде представља проблем. Али, ни ту не треба очекивати од неких земаља да сада мењајуполитику коју су имале према овом простору. То је такозвана дубока држава и различити људи који се налазе на одређеним функцијама, различито делују", каже он и подсећа на то да нови врх америчке администрације, на челу са америчким председником Доналдом Трампом, има жељу да реши ово питање. 

 "Неки ранији председник би написао писмо Вучићу у коме би рекао да мора да призна Косово и реши проблем. А Трамп је написао да треба да се дође до решења које је у интересу и Срба и Албанаца, и то је та велика промена", каже Дачић.

На питање на чију подршку онда рачуна Приштина када се чврсто држи става да неће повући таксе на српску робу, што је услов Србије за наставак дијалога, Дачић каже да рачунају на западне менторе, али се пита - ко у свету може да подржава ове мере и одбијање да се уопсте дође до неког компромиса.

"Прочитао сам да Весељи или Лимај кажу да ће Тачи бити додатак новом преговарачком тиму Приштине. Где они живе, јесу ли они свесни да шеф тог преговарачког тима ( Фатмир Љимај), који су они направили, може само мало да сврати од Брисела до Хага, где ће ускоро и да заврши? Па, са ким ће они да преговарају, па ја не разумем да ли су они свесни да они могу само да иду са Тачијем у пратњи, јер је формат да се председник Вучић и господин Тачи срећу код Федерике Могерини", каже министар.

Они, каже Дачић, живе у колективној хипнози. "Неко треба да их пробуди и ја мислим да сам ја доста радио на томе", уверен је.

А бројне догађаје у региону који су последњих месеци усмерени против интереса Србије и појачана реторика у којој се наша држава отпужује за наводну кварење односа са суседимаИ представља као опасност по стабилност у региону, министар иностраних послова Ивице Дачића види као координисане акције чији је крајњи циљ - притисак на Србију да призна независност Косова. 

Све то, по мишљењу Дачића, охрабрују они желе слабу Србију и који не могу да се помире са тим да је Србија питање трајног решење за Косово вратила на дневни ред.

„То је оно што Косово не мозе да поднесе. Они се против тога буне, и цела ова нестабилност је уствари само због тога", каже он.

Зато је нама, како каже, потребна унутрашња политичка стабилност и добри односи са највећим светским силама и додаје да се управо зато Србија понаша конструктивно И одговорно.

“Ми желимо мир И стабилност. И зато нисмо предузели ниједну меру, ништа нисмо урадили што би ишло на штету других”, каже он, али истиче да се не може очекивати да Србија води политику која је у интересу туђих, а не њених националних интереса.



На питање да ли је одустао од даљих дипломатских активности на повлачењу признања косовској независности, после примедби из готово свих центара моћи да не треба љутитиПриштину, Дачић казе: 

 „Таман посла да одустанемо, па ја то више не могу ни да спречим. То је процес који је узео маха, то је несто што неће моћи да буде заустављено”, каже он и наводи да је чак и Контакт група, на коју се готово заборавило да постоји, разговарала у Приштини И да су закључили да Србија треба мало да стопира повлачење, те да је то њему И премијерки Ани Брнабић пренео и Вес Мичел. 

“Али, пазите Контакт група нас позива да одустанемо, а јесу ли они одустали од позивања других земаља да признају Косово? Па, јесмо ли ми глупи?, пита се Дачић . 

„Мада, није лако. Изложени смо притисцима, претњама, прате нас шта радимо, прате моје посете појединим земљама, саљу им демарше, шаљу им дописе да случајно не повлаче признања у очекивању мојих посета и тако даље, али ми настављамо са тим и желим да захвалим свим земаљама које су повукле признање. То је велика ствар и то је веома храбар политички потез”, истиче Дачић.

Он коментарише И омаловажавајуће опаске о томе колико су те земље велике или јаке И наводи да 50 до 60 милиона људи живи у тих 12 земаља, да је њихова површина милион квадратних километара, да су оне 12, 13 пута већа од Србије... 



“Суштина је да се у међународним организацијама глас сваке земље једнако важи. Зато нам је битан сваки глас у УН и то је суштина борбе. Ускоро ћемо имати мање од половине чланица УН које су признале Косово. Ето, ја сам то обећао и то ће тако и бити”, каже он. 

Додаје, у шали, да ни Шерлок Холмс не може да утврди ко је све признао Косово, а ко није, јер се на списку Приштине, како каже, налазе разне земље које немају везе са тим.

“Ми проверавамо, послали смо писма да видим да ли су те земље признале или не. Оно што је сигурно је да је тај број већ сада скоро изједначен, закључује Дачић. 

Пише:
Пошаљите коментар