ЦеСИД: Корупција распрострањена, мисли 52 одсто грађана
БЕОГРАД: Око половине грађана Србије, 52 одсто њих, сматра да је корупција широко распросрањена у Србији, показало је истраживање јавног мњења о напорима у борби против корупције за 2021. годину које спровео Центар за слободне изборе и демократију (ЦеСИД) поводом Међународног дана борбе против корупције.
Програмски директор ЦеСИД-а Иво Чоловић истакао је да су грађани који сматрају да је корупција распрострањена и да негативно утиче на њихов живот људи који живе тешко, високообразовани, млађи и људи који живе у урбаним срединама.
Он је рекао да грађани у већини немају поверења у институције када је реч о борби против корупције, али међу онима који имају поверења, као институцију најпосвећенију у борби против корупције виде председника Србије (17 одсто), док најмање верују Влади Србије.
Он је рекао да резултати показују да грађани као најкорумпираније институције виде здравство (15 одсто) и судове (11 одсто), док 26 одсто испитаних не може да процени која је институција најкорумпиранија.
Грађани, каже, као најраспрострањеније коруптивне активности виде непотизам, рођачке и пријатељске везе за запошљавање (30 одсто), док 19 одсто наводи давање поклона, новца или услуга јавном службенику за посао који би требао да обави.
Да би влада требало одлучније да истражује случајеве корупције сматра 24 одсто испитаних, 11 одсто сматра да влада мора да заштити узбуњиваче, а исто толико њих да треба да омогући пријављивање корупције.
Чоловић додаје да чак 85 одсто испитаних грађана сматра казне највећим леком против корупције, а 76 одсто каже да је лек за то унапређење медијских слобода како би се грађани упознали са корупцијом.
На питање да ли су морали да дају поклон, услугу или мито службенику и у којој институцији, највише њих - осам одсто, одговорило је да је дало мито запосленом у полицији, а седам одсто запосленом у здравству.
Ипак, грађани нерадо пријављују службенике који су тражили мито, а као главне разлоге наводе то што сматрају да то неће ништа променити (18 одсто), док 12 одсто сматра да је тешко доказати, а 12 одсто мисли да се у друштву такви људи не цене, каже Чоловић.
Он је додао да су доминантна питања која занимају људе углавном економске природе, незапосленост, сиромаштво, ниске плате и пензије, а да је корупција тек на петом месту.
Програмски директор Транспареност Србија Немања Ненадић сматра да ситуација у борби против корупције није добра, и додаје да се не може рећи да је решен било који проблем у тој области протеклих деценија.
Истраживање је спроведено од 4. до 20. новембра, на узорку од 1.188 пунолетних грађана Србије.