ИПСОС: До 19 сати гласало 49,8 одсто бирача
БЕОГРАД: На изборима за председника Србије, према подацима агенције Ипсос, до 19 сати је гласало 49,8 одсто бирача преноси РТС.
Прошле године на парламентарним изборима у исто време излазност је била 51,6 одсто.
Директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић рекао је да је у централној Србији до 14 сати изашло 29,82 одсто бирача, Војводини 30,17 одсто бирача, Београду 31,84 одсто бирача.
Према пријавама грађана до 15 часова поднете су три кривичне пријаве због куповине гласова у Темерину, Сланој бари у Новом Саду и у Беочину.
Упоређујући излазност са prеthodnim председничким изборима, он каже да је на изборима 6. маја 2012. године до 14 сати у Србији без КиМ гласало 31,67 одсто уписаних бирача, а да је укупна излазност у првом кругу била 57,73 одсто.
На изборе за председника Србије до 18. сати изашло је 46,23 одрсто уписаних бирача, саопштено је на конференцији за новинаре у РИК-у.
Како је рекао директор Републичког завода за статистику Миладин Ковачевић, до 18. сати у централној Србији одзив је 46,11 одсто, у Војводини 46,45 одсто, а у Београду 49,12 процената.
Он је подсетио да је у првом кругу председничких избора из 2012, до 18 сати тада гласало 48,28 одсто уписаних бирача, а да је укупна излазност била 57,73 одсто.
Димитријевић је рекао је да избори протичу без већих неправилности, те да су техничка питања на терну решили координатори РИК-а.
Он је подсетио да су бирачка места у Србији отворена у седам сати, те да није било неправилности, и изразио очекивање да ће се изборни процес одвијати без проблема, до 20 сати, односно до затварања бирачких места.
БЕОГРАД: Према подацима ЦеСИДА, до 17 сати на председничке изборе изашло је 40,9 одсто уписаних бирача.
Бојан Клачара из ЦеСИД-а је рекао да је то најмања излазност од 2012. године.
"Излазност је мања у просеку за 0,2 одсто у односу на 2014. годину, па до скоро три процента у односу на 2012.", рекао је Клачар.
Највише бирача изашло је у Београду 42,4 одсто бирача, у Војводини 42,3 одсто, а у Централној Србији 39,5 одсто.
На председничким изборима гласа се на укупно 8.396 бирачких места, а право гласа има 6.724.949 бирача.
Гласање на изборима за председника Србије протиче у реду иако има неких изолованих случајева неправилности, саопштио је Центар за истраживање транспарентности и одговорности ЦРТА.
"Још нема говора о систематским кршењима, већ само о изолованим случајевима", рекао је шеф посматрачке мисије ЦРТЕ Раша Недељков.
На три бирачка места су забележени изоловани случајеви гласања без провере личних докумената и без обележавања прстију невидљивим мастилом, рекао је Недељков.
На још три бирачка места су уочене забрањене активности на ближе од 50 метара од бирачког места, али су оне одмах прекинуте, рекао је он.
"Чини ми се да ова година иде близу излазности 2014. године, можда буде чак и за нијансу нижа, али не бисмо у овом тренутку шпекулисали, извесно је да се на овом нивоу и овом динамиком налазимо негде на нивоу 2014. када су одржани ванредни парламентарни избори", рекао је Бојан Клачар из ЦеСИД-а.
Он је додао да ће завршна пројекција бити закључена у 19 часова, као и да у овом моменту може само донекле да се закључи колика ће бити финална излазност.
Отварање бирачких места је углавном било у складу са професионалним процедурама и више од 900 посматрача ЦРТЕ је имало приступ на 450 бирачких места, рекао је он. Додао је да је 11 одсто бирачких места отворено пре времена док је два одсто каснило и додао да је једно бирачко место отворено тек у девет, па ће тамо бити продужено време гласања.
КОСОВСКА МИТРОВИЦА: До 18 сати на Косову и Метохији је, према подацима ОЕБС-а, гласало 32,57 одсто уписаних бирача.
Шеф Мисије ОЕБС-а на Косову Јан Брату изјавио је раније данас у Косовској Митровици да изборни процес на Косову протиче без проблема.
На један одсто бирачких места није убачен контролни листић пред почетак гласања, а на два одсто места није отворена у складу са процедурама. На овим изборима је три одсто више бирачких места на којима је омогућен приступ људима у колицима.