overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Уставне реформе услов за Поглавље 23, радимо на томе

20.12.2017. 11:38 13:03
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Председница владе Ана Брнабић каже да припреме за Поглавље 24 добро напредују, али да се са Поглављем 23 касни, те да се нада да ће током јануара Венецијанској комисији бити послат предлог уставних реформи, које су, наводи, услов за то поглавље и основ за све што у том поглављу треба да се оствари.

"Поглавље 24 је лакше од поглаваља 23. У Поглављу 23 каснимо са неким стварима, јер радимо на питањима која су најважнија - а то су уставне реформе", рекла је Брнабић новинарима у Београду.



Она је додала да је од пролећа кренуо широки дијалог са невладиним организацијама, тужиоцима и судијама и да све то ради Министарство правде.



Како каже, уставне реформе су услов за Поглавље 23 и основ за све што у том проглављу треба да се оствари.



"Надам се да ћемо први предлог током јануара моћи да пошаљемо Венецијанској комисији", навела је премијарка.



То ће, нагласила је, бити у фокусу владе у 2018. години.



Она је подсетила да је првог децембра почела јавна расправа о Предлогу закона о заштити података о личности и да ће трајати до 15. јануара, а да је завршен Предлог закона о бесплатној правној помоћи.

Бићемо спремни за ЕУ 2020, медији потпуно слободни

Председница Владе Ана Брнабић у интервјуу швајцарском листу "Ле темпс" оценила је да ће Србија бити спремна за ЕУ до 2020. године, те одбацила критике везане за слободу медија, поручивши да су медији у Србији потпуно слободни. 

Она је у интервјуу подсетила да Србија има акциони план према којем реформе треба да се заврше 2020, односно 2021.

"Тешко радимо да испунимо план и прилагодимо се европској легислативи. Реформе су засноване на три стуба - економији, администрацији и владавини права. Понекад је потребно променити оквир рефлексије", приметила је премијерка, оценивши као охрабрујућу изјаву председника Европске комисије Жана Клода Јункера, који Србију види као једну од најнапреднијих земаља у приступном процесу и предвиђа да ће се врата за нове чланице отворити 2025.

То је позитивно за Србију, али и за Балкан укупно, сматра Брнабић, а на констатацију да је слобода медија веома важна тема за ЕУ и да постоје критике на стање медија у Србији, казала је да је реч о теми о којој су нашој земљи често упућена питања. 

"Говорила сам о томе већ у Одбору за спољну политику Европског парламента и одбацујем те критике. Медији су потпуно слободни", нагласила је премијерка те додала да медији, наравно, имају проблеме, а то су финансије, али, како је приметила, то није проблем само у Србији.

Проблем, како је објаснила, настаје повлачењем подршке државе и смањењем продаје.

"Медији морају променити начин рада и финансирања, то јест наћи одрживе моделе. У Србији имамо више од 2.000 медија, што значи да постоји велика шароликост и сви слободно пишу шта желе. Сваког дана читам одређене критике на мој рад, на рачун владе, председника, често оптужбе које су засноване на личној основи", приметила је Брнабић и додаје да је увек отворена за дијалог са медијима који се не осећају слободнима.

Она је напоменула да су медији веома важни за демократизацију земље.

Владу Србије, како је рекла, не би дефинисала као владу деснице, већ као владу која је либералнија и отворенија него што су биле prеthodnе, а то, додала је, доказује регионална сарадња.

"Албански премијер посетио је Србију након 68 година, а и именовање за премијера једне особе која је технократа, жена, која се отворено изјашњава као хомосексуалац, много говори о чињеници да ли је влада деснице или не", приметила је.

На питање зашто права ЛГБТ популације нису њени приоритети, Брнабић је објаснила да још има пуно тога што треба учинити да се грађанима понуди боља перспектива за живот и безбедност, а што јесте приоритетни задатак.

"Незапосленост је протеклих година преполовљена, али и даље је висока са 12 одсто. Плате су и даље међу најнижима у Европи. Имамо још много посла са циљем да Србима обезбедимо бољу перспективу и живот. Ако је привреди добро, ако гађани имају посао, пристојну плату и перспективу за напредовање, становништво ће бити мање заинтересовано да мрзи друге. На тај начин ћемо ићи ка толерантнијем и модернијем друштву", уверена је премијерка. 

Као приоритете владе означила је образовање и дигитализацију, те појаснила: 

"Ради се, на пример, о е-управљању, подршци стартаповима, а имамо веома динамичан екосистем, посебно у креативној индустрији, као што су видео игрице. Дигиталсербиа и Њорлд Миндс Белграде ће нам у томе помоћи", тврди Брнабић.

 

 

Пише:
Пошаљите коментар
Брнабић: Пуноправно чланство у ЕУ кључни приоритет Србије

Брнабић: Пуноправно чланство у ЕУ кључни приоритет Србије

18.12.2017. 19:18 20:18