Brnabić: Ustavne reforme uslov za Poglavlje 23, radimo na tome
BEOGRAD: Predsednica vlade Ana Brnabić kaže da pripreme za Poglavlje 24 dobro napreduju, ali da se sa Poglavljem 23 kasni, te da se nada da će tokom januara Venecijanskoj komisiji biti poslat predlog ustavnih reformi, koje su, navodi, uslov za to poglavlje i osnov za sve što u tom poglavlju treba da se ostvari.
"Poglavlje 24 je lakše od poglavalja 23. U Poglavlju 23 kasnimo sa nekim stvarima, jer radimo na pitanjima koja su najvažnija - a to su ustavne reforme", rekla je Brnabić novinarima u Beogradu.
Ona je dodala da je od proleća krenuo široki dijalog sa nevladinim organizacijama, tužiocima i sudijama i da sve to radi Ministarstvo pravde.
Kako kaže, ustavne reforme su uslov za Poglavlje 23 i osnov za sve što u tom proglavlju treba da se ostvari.
"Nadam se da ćemo prvi predlog tokom januara moći da pošaljemo Venecijanskoj komisiji", navela je premijarka.
To će, naglasila je, biti u fokusu vlade u 2018. godini.
Ona je podsetila da je prvog decembra počela javna rasprava o Predlogu zakona o zaštiti podataka o ličnosti i da će trajati do 15. januara, a da je završen Predlog zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
Bićemo spremni za EU 2020, mediji potpuno slobodni
Predsednica Vlade Ana Brnabić u intervjuu švajcarskom listu "Le temps" ocenila je da će Srbija biti spremna za EU do 2020. godine, te odbacila kritike vezane za slobodu medija, poručivši da su mediji u Srbiji potpuno slobodni.
Ona je u intervjuu podsetila da Srbija ima akcioni plan prema kojem reforme treba da se završe 2020, odnosno 2021.
"Teško radimo da ispunimo plan i prilagodimo se evropskoj legislativi. Reforme su zasnovane na tri stuba - ekonomiji, administraciji i vladavini prava. Ponekad je potrebno promeniti okvir refleksije", primetila je premijerka, ocenivši kao ohrabrujuću izjavu predsednika Evropske komisije Žana Kloda Junkera, koji Srbiju vidi kao jednu od najnaprednijih zemalja u pristupnom procesu i predviđa da će se vrata za nove članice otvoriti 2025.
To je pozitivno za Srbiju, ali i za Balkan ukupno, smatra Brnabić, a na konstataciju da je sloboda medija veoma važna tema za EU i da postoje kritike na stanje medija u Srbiji, kazala je da je reč o temi o kojoj su našoj zemlji često upućena pitanja.
"Govorila sam o tome već u Odboru za spoljnu politiku Evropskog parlamenta i odbacujem te kritike. Mediji su potpuno slobodni", naglasila je premijerka te dodala da mediji, naravno, imaju probleme, a to su finansije, ali, kako je primetila, to nije problem samo u Srbiji.
Problem, kako je objasnila, nastaje povlačenjem podrške države i smanjenjem prodaje.
"Mediji moraju promeniti način rada i finansiranja, to jest naći održive modele. U Srbiji imamo više od 2.000 medija, što znači da postoji velika šarolikost i svi slobodno pišu šta žele. Svakog dana čitam određene kritike na moj rad, na račun vlade, predsednika, često optužbe koje su zasnovane na ličnoj osnovi", primetila je Brnabić i dodaje da je uvek otvorena za dijalog sa medijima koji se ne osećaju slobodnima.
Ona je napomenula da su mediji veoma važni za demokratizaciju zemlje.
Vladu Srbije, kako je rekla, ne bi definisala kao vladu desnice, već kao vladu koja je liberalnija i otvorenija nego što su bile prethodne, a to, dodala je, dokazuje regionalna saradnja.
"Albanski premijer posetio je Srbiju nakon 68 godina, a i imenovanje za premijera jedne osobe koja je tehnokrata, žena, koja se otvoreno izjašnjava kao homoseksualac, mnogo govori o činjenici da li je vlada desnice ili ne", primetila je.
Na pitanje zašto prava LGBT populacije nisu njeni prioriteti, Brnabić je objasnila da još ima puno toga što treba učiniti da se građanima ponudi bolja perspektiva za život i bezbednost, a što jeste prioritetni zadatak.
"Nezaposlenost je proteklih godina prepolovljena, ali i dalje je visoka sa 12 odsto. Plate su i dalje među najnižima u Evropi. Imamo još mnogo posla sa ciljem da Srbima obezbedimo bolju perspektivu i život. Ako je privredi dobro, ako gađani imaju posao, pristojnu platu i perspektivu za napredovanje, stanovništvo će biti manje zainteresovano da mrzi druge. Na taj način ćemo ići ka tolerantnijem i modernijem društvu", uverena je premijerka.
Kao prioritete vlade označila je obrazovanje i digitalizaciju, te pojasnila:
"Radi se, na primer, o e-upravljanju, podršci startapovima, a imamo veoma dinamičan ekosistem, posebno u kreativnoj industriji, kao što su video igrice. Digitalserbia i Njorld Minds Belgrade će nam u tome pomoći", tvrdi Brnabić.