Нације које улажу у културу инвестирају у своју бућност
БЕОГРАД: Отварање Народног музеја велики је и свечани дан за културу и за нашу земљу, а нације које улажу у културу инвестирају у своју будућност, оценила је премијерка Србије Ана Брнабић отворајући Народни музеј који је пуних 15 година био затворен.
Након 15 година вратили смо грађанима Србије нашу најзначајнију културну установу. Отаравање два велика музеја за само неколико месеци, Музеја савремене уметности и Народног музеја, потврђује да култура добија место које јој заправо одувек припада, нагласила је Брнабић.
Она је у свом обраћању пред председницом Народне скупштине Мајом Гојковић, члановима Владе, представницима дипломатског кора, културног живота и великог броја медија, рекла да је Народни музеј срж наше културне традиције и баштини ремек дела врхунских српских и светских уметника.
Драго ми је што ће посетиоци из целог света упознати са богатом културом и историјом наше земље. Посебно је важно што ће млади људи из Србије сада имати прилику да виде и доживе наше највеће уметничко благо и дела светских познатих уметника. Култура инспирише, оплемењује и чини од нас боље људе, истовремено подстиче друштвени развој, нагласила је Брнабић.
Подсетила је да је на данашњи дан, пре годину дана у Скупштини, обећала да ће отворити две назначајније установе културе - Музеј савремене уметности и Народни музеј, које су била затворене и запуштене и на много начина симболи времена у којем је култура била потпуно маргинализована, времена политичари који су их затварали и запостављали културу.
Овим правимо важан корак ка будућности у којој ценимо стваралаштво и креативност, а културу стављамо на место које јој припада, рекла је Брнабић.
Она је истакла да је данашњи догађај уједно и доказ потпуног континуитета рада владе и сарадње са председником Србије Александром Вучићем.
То је снага Србије, непоколебљивост и борба да сваког дана отварањем фабрике по фабрику, музеј по музеј, града по град, подижемо Србију и јачамо је даље.
Срећна сам и поносна што су ова два пројекта од непроцењивог значаја завршена у првих годину дана ове владе, рекла је она.
Да бисмо градили друштво у којем је тим важан, битно је да имамо континуитет, схватање да не креће све од нас и да се не завршава све све са нама, већ да се преузима штафета, која се предаје даље. Ми смо привели крају посао који је после толико година погрешних потеза довела у ред влада Александра Вучић, нагласила је Брнабић.
Она је рекла да вечерас обећава још једном да због наше прошлости и будућности ово није крај бављења културом.
Отварање Народног музеја треба да нам свима буде огроман ветар у леђа. Музеји су веома важни за сваки народ јер спајају прошлост и садашњост, а младима пружају поглед у оно што је било и дају им инспирацију за оно што може бити. Завршетак радова и отварање Народног музеја је круна и тимског рада институција и уметника. То је сарадња упркос разликама. Морамо једни друге да пдоржимо и заједно кроачамо напред, показујемо свету да смо мислећа и креативна нација, казала је Брнабић.
Према њеним речима, Народни музеј је срж културне традиције и изузетан споменик културе не само за нашу земљу, већ и Европу.
Указала је да влада придаје велики значај култури и да је само на данашњој седници донела одлуку о проглашењу четири нова споменика културе - Српска школа у Батајници, дворац “Нојхаузен” у Српској Црњи, зграда са сликарским атељеима и галеријом салона Музеја савремене уметности и Дом Савеза набављачких задруга државних службеника у Београду.
Најавила је и да ће Србија, по први пут, идуће године бити домаћин два најпрестижнија скупа – Дигитал Лифе Десигн и World Миндс, који ће у Србију довести водеће европске научнике, уметнике, привреднике да упознају наше најбоље ствараоце у науци и креативној индустији.
С највећом рестроспективном изложбом Марине Абрамовић у Музеју савремене уметности, како је рекла, Србија ће следеће године поново постати центар уметничког света и пажње светске јавности.
Све ово представља буђење културе Србије и стварање племенитијег бољег окружења за све нас, рекла је она.
Брнабић је поручила да у култури будемо храбри, спајамо са иновативношћу, јер без традиције уметност и култура су без идентитета, а без иновативности су без живота.