overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брисел поздравља став Србије о Украјини у УН

09.03.2022. 18:49 19:37
Пише:
Фото: Tanjug

БРИСЕЛ: Пред сутрашњи састанка лидера ЕУ у Паризу на коме ће се разговарати и о политици проширења у светлу рата у Украјини, у Бриселу кажу да поздрављају подршку коју је Београд дао Резолуцији УН о агресији Русије на Украјини, уз напомену да је ”Србија кључни фактор у региону”.

Председник Вучић је заузео јасан став прихватањем Резолуције УН и то треба да буде поздрављено. Ми смо у свакодневном контакту са властима Србије, узимајући у обзир да је Србија важан фактор у региону, али и да се ситуација у Украјини непрекидно мења, рекао је високи званичник ЕУ новинарима на брифингу пред неформални самит Европског савета.



Prеthodno је Европска комисија најавила да ће лидери ЕУ на састанку у Версају одржати политичку дискусију о пристиглим захтевима за кандидатуру Украјине, Молдавије и Грузије за чланство у ЕУ.



У дипломстким круговима у Бриселу кажу да ће лидери ЕУ Украјини моћи да понуде ”различите облике партнерства” укључујући и перпсективу чланства, али не и ”брзи колосек” или ”моментални пријем”.



Напомиње се да ће и Западни Балкан бити део те дебате уз оцену да ће се земље чланице које се залажу за брже приступање Западног Балкана ”позвати на новонсталу ситуацију у Европи”



То може да донесе нови замах пријему Западног Балкана, али земље чланице које инсистирају на испуњавању критеријума наставиће да то чине без обзира на нову геополитичку реалност, закључује се у Бриселу.

САД: Брину нас дезинформације

Одлука Србије да осуди руски напад на Украјину на седници Генералне скупштине УН била је врло моћна, изјавила је помоћница државног секретара САД за Европу и Евроазију Карен Донфрид, изразивши наду да ће се Србија ускладити с ЕУ и САД тако што ће спречити "ширење руске пропаганде и дезинформација о нападу на Украјину".



Било је врло моћно то што је Србија прошле недеље урадила, то како је поступила на седници Генералне скупштине..и честитамо Србији на томе, рекла је Донфрид у интервјуу за РТС додајући да "Србија може да буде врло поносна што је део светског става који говори против руског неиспровоцираног напада на Украјину"



Она је истакла да су САД посебно забринуте због "дезинформација које долазе с руске стране, укључујући платформе као што су Русија данас и Спутњик".



Надамо се да ће се Србија ускладити са ЕУ и САД тако што ће спречити ширење руске пропаганде и дезинформација о нападу на Украјину, истакла је помоћница америчког државног секретара, подсетивши да је Србија "исказала чврсту жељу да се прикључи ЕУ, а то значи усклађивање спољне политике са политиком ЕУ као делом процеса прикључења".



Она је казала да Вашингтон поштује српску неутралност, али, како наводи, мисли да "има и других неутралних нација попут Швајцарске које су заузеле врло јак став против Кремља и иду укорак са својим европским суседима".



И мислим да је ово време за акцију, не за тишину, поручује Донфрид.



Дефинитивно је на српским властима да одлуче какву ће кораке предузети, али бих нагласила нашу забринутост због настојања Русије да шири дезинформације и охрабрила Србију да одигра конструктивну улогу у одбацивању таквих информација, рекла је званичник Стејт департмента.



На питање да ли је интервенција НАТО у Украјини апсолутно искључена, она је одговорила да су председник САД Џозеф Бајден и државни секретар Ентони Блинкен били веома прецизни када су рекли да је циљ Вашингтона да покуша да оконча рат у Украјини, не да произведи још већи рат.



Бајден је јасно рекао да америчка војска неће ићи у Украјину, као део напора у које смо укључени, рекла је Донфрид.



Она је напоменула да су САД и сви савезници НАТО-а јасно рекли да су спремни да бране сваки педаљ територије земаља НАТО и да би, ако би било руских напада на било коју чланицу НАТО-а, онда то значило да је Русија започела рат са НАТО-ом. "Ми се надамо да се ништа слично неће догодити", рекла је она.



Као што видите, Руси и Украјинци разговарају и, колико разумемо, ови разговори ће се наставити. Видимо да има дипломатских акција и код других актера. Верујемо да је на крају једино могуће решење дипломатско. Али САД су биле веома јасне, нећемо радити ништа везано за Украјину мимо Украјине. Украјинци су ти који треба да воде дипломатску битку за окончање сукоба, казала је Донфрид.

Пише:
Пошаљите коментар
Вучић: Поштујемо територијални интегритет Украјине, без санкција Русији

Вучић: Поштујемо територијални интегритет Украјине, без санкција Русији

25.02.2022. 18:44 19:31