Боцан-Харченко: У Русији се добро зна каквим притисцима је изложена Србија
БЕОГРАД: Амбасадор Русије Александар Боцан Харченко организовао је данас у Београду пријем поводом руског државног празника Дана бранилаца отаџбине и том приликом изјавио да се у Русији добро зна коликим је притисцима због рата у Украјини изложена и Србија.
"У Русији се добро зна и види притисак који се врши и на Србију, али верујемо и полазимо од тога да руководство Србије, а што је најважније српски народ знају да штите своје достојанство, суверенитиет и национални интерес, што нам омогућава и омогућаваће развој билатералних односа, сарадњу у регулисању косовског питања које је, наравно, један од наших заједничких приоритета и у будуће", рекао је Боцан-Харченко.
Он је оценио и да је Дан бранилаца отаџбине за Русију данас важњии него икада.
Додао је да њихови војници и специјалне јединице, не мислиећи на свој живот, "данас штите мир и истину, желећи да се рат који је запад почео много година раније заврши".
"Убеђени смо да ће све бити остварено на најбољи начин и веома достојанствено", рекао је Боцан-Харченко.
Амабсадор је навео и да је јединство руске војске и народа традиционално и подсетио на речи председника Владимира Путина јутрос у парламенту да "линија фронта пролази кроз срце нашег вишенационалног народа".
Домаћин скупа у Амбасади био је уз Боцан-Харченка, изласланик руског министра одбране генерал-мајор Алексаднар Зинченко, а пријему су присуствовали државни секретар Министарства одбране Немања Старовић као и представници културног и политичког живота, СПЦ, дипломатског кора...
Дан бранилаца отаџбине један је од највећих руских празника, а под тим именом слави се од 1993. године. За време Совјетског савеза био је то Дан Црвене армије и флоте. Након распада С С СР-а, наставило се са обележавањем празника у Руској Федерацији и још неким републикама бившег Совјетског савеза.
Званични Дан Црвене армије, 23. фебруар 1918. године, означава дан првог масовног регрутовања у Црвену армију у Лењинграду и Москви и прву борбену акцију против окупационе армије Немачког царства.
У Русији је то нерадни дан, а према традицији мушкарцима се упућују честитке и дарују поклони.