Бјорнстад: Посета премијерке Брнабић ојачаће нашу сарадњу
БЕОГРАД: Норвешки амбасадор у Београду Арне Санес Бјорнстад каже да ће предстојећа посета премијерке Ане Брнабић Норвешкој ојачати билатералну сарадњу и политички дијалог, а можда чак и дати нови импулс сарадњи у области дигитализације, е-управе и безбедности на интернету.
"Веома сам задовољан добром сарадњом и дијалогом који имамо са премијерком и њеним министрима", рекао је Бјорнстад за данашње "Вечерње новости". Како је навео, односи између Србије и Норвешке су донедавно били базирани на емоцијама, а трговинска и политичка сарадња, као и културна размена билу су слабе.
"Међутим, данас је ''Tеlеnor'' једна од највећих компанија у Србији, а Норвешка се поред Италије, САД, Немачке и Аустрије, сврстава у пет главних страних инвеститора у Србији, према подацима српске Развојне агенције", рекао је Бјорнстад. Брнабић је недавно најавила да ће 23. новембра боравити у посети Норвешкој.
Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, норвешки амбасадор сматра да грађани и грађанке Србије треба одлуче какав однос желе да имају са Косовом, а да је на "Србији и Косову да се договоре или не договоре око решења", истичући да се лично нада да ће дијалог довести до нормализације односа.
Када је реч о дипломатским притисцима, он каже да је "расправа о столицама", дебата о притисцима Русије и "антируској хистерији" удаљавање од теме.
"Србија је потпуно слободна да има спољну политику какву жели, али ако жели да постане чланица ЕУ, онда се мора придржавати услова за чланство и показати државама чланицама да се понаша у складу са њиховим очекивањима. Тврдња да се никад неће прихватити неки делови законодавства ЕУ свакако не иду томе у прилог", навео је Бјорнстад.
Поводом Косова и Каталоније, Бјорнстад каже да сваки такав случај треба засебно посматрати. "Међународно право нам даје смернице, али то није математика са апсолутно тацним или нетачним одговорима. Ситуација на терену, пут који је водио до декларације о независности и слично... Има ту доста елемената које треба узети у обзир", рекао је он.
На питање да ли сматра да се поједини амбасадори превише мешају у унутрашњу политику Србије и излазе изван оквира свог мандата, Бјорнстад каже да сви они раде свој посао и представљају интересе своје земље, те да неки од њих искрено желе да помогну Србији.
"Надам се да се пријатељски савет не тумачи као мешање", рекао је он.