Бјорнстад: Ако желите у ЕУ, сви морате да учествујете
БЕОГРАД: „Избор Александра Вучића за председника и Ане Брнабић за премијера, воде Србију ка Европској унији и ка наставку реформи, али потребна је и политичка клима у којој ће власт и опозиција слушати једни друге и престати да одбацују туђе предлоге само зато што су дошли с друге стране, изјавио је данас амбасадор Норвешке у Србији Арне Санес Бјорнстад.
Бјорнстад је, у интервјуу за Танјуг, рекао да од новог државног руководства очекује натавак реформи и фокус на оном што је, како каже, заиста важно, односно на проблеме чије ће решавање омогућити грађанима да боље живе, попут боље економије и отварања нових радних места.
“Осим реформи, важно је да нова влада покуша да поправи односе са суседима и да не избегне да поступа тако да то неко други види као провокацију”, рекао је Бјорнстад.
Када је реч о запаљивим изјавама у региону, норвешки амбасадор је рекао да не зна који је разлог за њихово давање, али да сматра да су веома често оне намењене унутрашњој употреби и да на њих не треба нико да се обазире.
“Веома волим британску изреку ''Smiri се и настави даље'', што значи да не дозволите себи да вас испровоцирају, већ да наставите својим путем. То је разумна ствар да се учини и председник Вучић је веома добар у томе. Смирен је, не дозвољава да га испровоцирају, зна шта жели и иде тим путем”, констатовао је Бјорнстад.
На једно од честих питања, како Србија може да постане чланица ЕУ уколико и даље одржава добре односе са Руском Федерацијом, Бјорнстад је истакао да то не искључује једно друго, али да “неке ствари морају да се ураде”.
“Европска унија и Русија нису обавезно контрадикторне једна другој, јер имате неутралне земље чланице ЕУ, попут Шведске, Финске и Аустрије. Не видим контрадикцију, али истовремено неке ствари морају да се ураде да бисте се приближили чланству у ЕУ. Надам се да ће то да се догоди сада, да чланство у ЕУ постане реалистичније и у релативно блиској будућности”, рекао је Бјорнстад.
Осим реформи, сматра Бјорнстад, Србији је потребна и конструктивна сарадња владајућих странака и опозиције.
Како је објаснио, политичка клима у свим државама је таква да када противник нешто каже, ви аутоматски будете против, односно не подржавате нешто само зато што је то предложила друга страна.
“Ми смо успели да дођемо до тог нивоа демократије у којој је важно, не ко је рекао, већ шта је предложио, и мислим да је то једини приступ. Надам се да ће се ствари овде мало смирити, да ћемо видети опозицију која је више конструктивна када је реч о реформама. Кажете да желите у чланство ЕУ, онда морате да учествујете у процесу који ће то омогућити”, оценио је Бјорнстад.
Он је подвукао да то иде у оба смера, односно и да Влада мора да слуша добре предлоге опозиције.
“Потребно је да се мање фокусирате ко је ко, а више на то шта ће да уради. Сви, заправо, треба да се потруде да раде заједно за добро свих”, рекао је Бјорнстад.
У том контексту норвешки амбасадор је подсетио и на недавни догађај када је његова честитка због одлуке да Ана Брнабић буде мандатарка нове владе, наишла на осуду.
“Један од разлога зашто смо дали саопштење, јесте то да она није чланица СНС-а и да представља вредности за које опозиција тврди да заступа. То (одлука) је заправо било пружање руке Владе опозицији да заједнички раде”, рекао је Бјорнстад.
Он је позвао све да сачекају и виде како ће нова влада, на челу са Аном Брнабић функционисати, и да не суде њој и влади по томе ко су, већ шта раде.
“И ја нисам толико критиковао опозицију, колико поруке на друштвеним мрежама. Заиста сам био изненађен да људи који тврде да деле исте вредности као она, да су заправо против ње. То је показало бес, непотребну бес у друштву која сарадњу чини тежом”, закључио је Бјорнстад.