overcast clouds
3°C
23.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Ааналитичари: Запад губи стрпљење за тврдоглавост Куртија

06.08.2021. 23:06 23:08
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

ПРИШТИНА: Представници косовске опозиције и аналитичари оцењују данас да ће због одлуке скупштине да одбаци Резолуцију о спровођењу Вашингтонског споразума премијер Аљбин Курти бити изложен притисцима САД да Приштина постане део иницијативе ''''Отворени Балкан'''', коју тај споразум предвиђа

Политички аналитичар Неџмедин Спахију сматра да ће Курти, ако настави да одбацује постигнуте споразуме, бити изложен притисцима САД, "као што отац врши притисак на дете које неће да иде у школу”.

Он је за Косово онлајн рекао да Приштина мора да ухвати корак са земљама региона које теже чланству у Европској унији и да се прикључи иницијативи “Отворени Балкан”, чији ће део постати пре или касније.

“Косово је још у развоју и није спремно за ''Отворени Балкан'', али време не чека. Очигледно је да се интереси других у региону поклапају, а са друге стране то је перспектива за улазак у европску заједницу, чији део желе да постану све балканске земље. Ипак, то је грешка косовске владе која ће на крају морати да им се придружи, што пре то ће бити боље”, каже Спахију.

Албанија и Северна Македонија, додаје, нису потпале под утицај Србије када су потписале споразум о "мини-Шенгену" или сада "Отвореном Балкану".

Спахију наводи да се несугласице Куртија и албанског премијера Едија Раме морају превазићи и да се Курти мора бавити унутрашњим питањима, док односи са Албанијом треба да се заснивају на нивоу региона, као и са осталим суседним земљама.

Спахију сугерише да премијер Курти најпре треба да одустане од идеје уједињења са Албанијом и да престане да се меша у политички живот у тој земљи.

Посланик Демократског савеза Косова (ДСК) Дритон Сељманај сматра да уздржаност посланика владајућег Самоопредељења од гласања о резолуцији о Вашингтонском споразуму у скупштини показује да влада и већина делују против стратешке агенде за Приштину.

"За оне који још увек имају дилеме да су влада Самоопредељења и премијер Курти против америчке агенде за Косово, данас је то формално доказано у Скупштини Косова”, рекао је Селманај.

Бивши координатор за дијалог Београда и Приштине Скендер Хисени изјавио је да одбацивање резолуције о спровођењу Вашингтонског споразума у скупштини отворено показује консолидацију Куртија и Покрета Самоопредељење, без одговорности за дугорочне интересе Косова.

Нагласио је да је су сви који су подржали предлог Резолуције Демократског савеза Косова о поштовању Вашингтонског споразума показали одговорност и доследност у интересу Приштине без калкулација.

"Хвалисаве поруке које Курти шаље, чак и одбијањем да донесе резолуцију која не обавезује владу, опасне су и имају последице. Куртијев тренутни политички чин много је више од пуког одбијања", навео је Хисени у објави на Фејсбуку.

Додао је да је данас јасније него икад да је Курти ''''генијалан манипулатор и варалица, који лични интерес и интересе својих потчињених ставља испред сваког грађанског и националног интереса''''.

С друге стране, шефица посланичке групе Самоопредељења Мимоза Кусари-Љиља каже да неизгласавање резолуције о имплементацији Вашингтонског споразума не треба сматрати потцењивањем САД, преноси портал Репортери.

Кусари-Љиља каже да је апсурдно да ДСК тражи од садашње владе да спроведе овај споразум, јер укључује ''''мини-Шенген'''', односно ''''Отворени Балкан'''', иницијативу којој се, како каже, пре неколико дана успротивио лидер те странке Лумир Абдиџику.

Скупштина привремених приштинских институција одбацила је данас резолуцију о спровођењу Вашингтонског споразума, коју је предложио опозициони ДСК.

Резолуција којом се позивала косовска влада да спроведе Вашингтонски споразум постигнут 4. септембра 2020. године у Белој кући и припреми акциони план, није добила већину гласова у косовској скупштини.

За њу су гласали само посланици опозиције, њих 24, док је 57 посланика владајуће већине било уздржано.

Вашингтонски споразум, који су одвојено потписали председник Србије Александар Вучић и бивши премијер привремених приштинских институција Авдулах Хоти у присуству бившег председника САД Доналда Трампа, предвиђао је низ тачака за економску нормализацију, укључујући и студију изводљивости за језеро Газиводе.

Вашингтонски споразум предвиђа, између осталог, изградњу путних и железничких веза, као и да Косово постане део иницијативе "Мини Шенген", која је недавно преименована у иницијативу ''''Отворени Балкан''''.

Аљбин Курти изјавио је раније да не прихвата Вашингтонски споразум и да га сматра неуставним.

Пише:
Пошаљите коментар