Здравље на тезгама Фестивала меда
Тродневни Фествал меда, 24. по реду, отворен је у послеподневним сатима на Тргу слободе.
Посетиоци су, као и претходних година, били у прилици да размене искуства с више од 30 произвођача и реше све непознанице које имају у вези с пчелињим производима, али и да уживају у програму који је осмислило Културно-уметничко друштво „Велико коло” из Ветерника.
Код дугогодишњег члана Извршног одбора Друштва пчелара „Јован Живановић” Радомира Лазића могао се дегустирати чувени Фрушкогорски липов мед, те чути да је уобичајено да се и он ушећери, али се кристали у природном производу, који нису оштри, топе под непцем.
„Преко Друштва смо сертификовали производ јединствен у Србији, а и шире“, рекао је Лазић.“ Мислим да ни у свету нема меда толике монофлорности. Иако је потребно да има више од 60 одсто полена, мед с територије одакле сам ја, а то је Беочин с околином, има и далеко изнад тога, чак 80 одсто. Грађани могу набавити тај врхунски производ за 1.200 динара, што је цена непромењена у последњих пет година. Имамо доста понуда за извоз, поводом чега је наше друштво формирало задругу, те ћемо, надам се, уз помоћ Владе и Секретаријата за пољопривреду, наш мед коначно успети да упакујемо и таквог какав јесте и каквог га је држава Србија заштитила, пласирати даље.“
Ђорђе Радовановић, родом из Ваљева, а последњих година наш суграђанин јер овде студира, имао је богату понуду домаћих производа на бази меда, што традиционалних, што иновативних.
„Багремов мед кошта 900 динара, ливадски и липов 800, а шумски 1.000. Разлике у цени нису ствар квалитета већ чињенице да се свака врста годишње не произведе у истој количини“, објаснио је Радовановић. „Осим тога, имамо разне мешавине с медом, почев од стандардних, с прополисом, поленом и млечом, до оних по Пелагићевим рецептима, рецимо бронхи-мед с анисом или с листом коприве. Занимљив је производ млади зелени орашчић у меду, који је добар за људе с поремећајем рада штитне жлезде. Пола литра увек траженог аперитива медоваче стаје 500 динара, а 0,75 литара 700. За све ракије основа је шљивовица, што значи да смо остали веродостојни с обзиром на крај из којег долазимо.“
На питање колико и сам конзумира мед и има ли навику да свако јутро узме по кашичицу, рекао нам је да се сопствених савета не придржава у потпуности.
2Бојим се да смо ми, пчелари, најмање одговорни, будући да стално радимо с медом па га у неким фазама, рецимо кад се сече саће, поједемо дневно и превише“, признао је уз осмех.
Од Радмиле Теофиловић из села Стањинац у околини Књажевца сазнали смо да на новосадском Фестивалу меда излаже више од 20 година. Међу производима с њеног породичног газдинства су разни препарати од пчелињих прозвода, чисти или с додатком лековитог биља и зачина.
„Ливадски и липов мед са Старе планине су 800 динара, а шумски и багремов 1.000“, казала је Радмила Теофиловић. „Лист и семе коприве у меду препоручују се особама које имају проблема с хемоглобином, а добри су и за чишћење крвних судова и јетре, уопште, за имунитет. Идеју да мед спојим са ђумбиром добила сам кувајући зими од њега чај, који је добар за чишћење организма, стомачне проблеме и мигрене. Од свих производа највише користим багремов мед, а пошто сам шећер избацила из исхране, користим га као заслађивач за напитке и колаче.“
С. Милачић