Zdravlje na tezgama Festivala meda
Trodnevni Festval meda, 24. po redu, otvoren je u poslepodnevnim satima na Trgu slobode.
Posetioci su, kao i prethodnih godina, bili u prilici da razmene iskustva s više od 30 proizvođača i reše sve nepoznanice koje imaju u vezi s pčelinjim proizvodima, ali i da uživaju u programu koji je osmislilo Kulturno-umetničko društvo „Veliko kolo” iz Veternika.
Kod dugogodišnjeg člana Izvršnog odbora Društva pčelara „Jovan Živanović” Radomira Lazića mogao se degustirati čuveni Fruškogorski lipov med, te čuti da je uobičajeno da se i on ušećeri, ali se kristali u prirodnom proizvodu, koji nisu oštri, tope pod nepcem.
„Preko Društva smo sertifikovali proizvod jedinstven u Srbiji, a i šire“, rekao je Lazić.“ Mislim da ni u svetu nema meda tolike monoflornosti. Iako je potrebno da ima više od 60 odsto polena, med s teritorije odakle sam ja, a to je Beočin s okolinom, ima i daleko iznad toga, čak 80 odsto. Građani mogu nabaviti taj vrhunski proizvod za 1.200 dinara, što je cena nepromenjena u poslednjih pet godina. Imamo dosta ponuda za izvoz, povodom čega je naše društvo formiralo zadrugu, te ćemo, nadam se, uz pomoć Vlade i Sekretarijata za poljoprivredu, naš med konačno uspeti da upakujemo i takvog kakav jeste i kakvog ga je država Srbija zaštitila, plasirati dalje.“
Đorđe Radovanović, rodom iz Valjeva, a poslednjih godina naš sugrađanin jer ovde studira, imao je bogatu ponudu domaćih proizvoda na bazi meda, što tradicionalnih, što inovativnih.
„Bagremov med košta 900 dinara, livadski i lipov 800, a šumski 1.000. Razlike u ceni nisu stvar kvaliteta već činjenice da se svaka vrsta godišnje ne proizvede u istoj količini“, objasnio je Radovanović. „Osim toga, imamo razne mešavine s medom, počev od standardnih, s propolisom, polenom i mlečom, do onih po Pelagićevim receptima, recimo bronhi-med s anisom ili s listom koprive. Zanimljiv je proizvod mladi zeleni oraščić u medu, koji je dobar za ljude s poremećajem rada štitne žlezde. Pola litra uvek traženog aperitiva medovače staje 500 dinara, a 0,75 litara 700. Za sve rakije osnova je šljivovica, što znači da smo ostali verodostojni s obzirom na kraj iz kojeg dolazimo.“
Na pitanje koliko i sam konzumira med i ima li naviku da svako jutro uzme po kašičicu, rekao nam je da se sopstvenih saveta ne pridržava u potpunosti.
2Bojim se da smo mi, pčelari, najmanje odgovorni, budući da stalno radimo s medom pa ga u nekim fazama, recimo kad se seče saće, pojedemo dnevno i previše“, priznao je uz osmeh.
Od Radmile Teofilović iz sela Stanjinac u okolini Knjaževca saznali smo da na novosadskom Festivalu meda izlaže više od 20 godina. Među proizvodima s njenog porodičnog gazdinstva su razni preparati od pčelinjih prozvoda, čisti ili s dodatkom lekovitog bilja i začina.
„Livadski i lipov med sa Stare planine su 800 dinara, a šumski i bagremov 1.000“, kazala je Radmila Teofilović. „List i seme koprive u medu preporučuju se osobama koje imaju problema s hemoglobinom, a dobri su i za čišćenje krvnih sudova i jetre, uopšte, za imunitet. Ideju da med spojim sa đumbirom dobila sam kuvajući zimi od njega čaj, koji je dobar za čišćenje organizma, stomačne probleme i migrene. Od svih proizvoda najviše koristim bagremov med, a pošto sam šećer izbacila iz ishrane, koristim ga kao zaslađivač za napitke i kolače.“
S. Milačić