Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Зависност од дувана у рангу с хероинском

30.01.2021. 17:33 17:40
Пише:
Фото: pixabay.com

Целе године се реализују активности указивања на штетност пушења, али Национални дан без дуванског дима, који се обележава 31. јануара је врло значајан.

Тада се кампања одвија на нивоу целе Србије и стално се прича о томе преко свих медија, те информације могу стићи до сваког човека. По речима координаторке Центра за превенцију Дома здравља „Нови Сад” више медицинске сестре Весне Имброњев, свима који се баве јавним здрављем управо то је и циљ – да прича дође до што већег броја људи и пробуди њихову свест о штетности цигарете, не само за њих саме већ уопште за околину.

– Цигарета је штетна, како за самог корисника, тако и за друге који су у окружењу, у смислу пасивног пушења – каже Весна Имброњев. – Трећа ствар која је важна је дувански дим задржан у виду отровних честица на предметима у просторијама у којима се пуши (завесама, зидовима, украсним предметима), као и на одећи. О томе се много не прича, а изузетно је битно споменути, јер међу тим честицама има и канцерогених. Нарочито је осетљива најмлађа популација јер се те отровне честице задржавају и на играчкама с којима су у контакту. Родитељи кажу да не пуше у просторијама у којима бораве деца већ то раде напољу, при том не размишљају о томе да, када уђу у просторију у којој је дете и узму га да се играју и мазе, на рукама, одећи, на лицу и коси остају честице од дувана. Тако да их свакако преносе, тиме повећавајући опасност за добијање респираторних инфекција, алергија, астме, или пак упале средњег уха. Треба људе упознати са свим разлозима и предностима непушења, а управо нам је Национални дан без дуванског дима за то посебно значајан.

По њеним речима, у цигаретама има више од 7.000 супстанци које су штетне по људско здравље, а не постоји ниједна корисна. Од тога је око 70 доказано канцерогено. Доста људи живи у заблуди да, ако пуше цигарете с мањим постотком никотина, себи чине неку услугу.

– Никотин је супстанца која изазива зависност, али зато има много више осталих хемијских материја које доводе до тога да никотин допре што пре до крајњих рецептора корисника – објашњава наша саговорница. – Не постоји ниједан орган, ни унутрашњи нити спољшњи, који пушење у већој или мањој мери не оштети. Употреба дувана је повезана с настанком бројних обољења, а на првом месту су малигне болести, од рака плућа и бронхија, једњака, до рака бешике, јетре, дебелог црева и ректума.... Такође, пушење је узрочник кардиоваскуларних болести, дијабетеса, опструктивне болести плућа, хроничног бронхитиса... Зато се и каже да је никотин тихи убица јер свог корисника убија полако и неприметно. Мора се достићи критична маса свести зрелих људи о томе колико је пушење штетно и није социјално прихватљиво. Некада је пушење било популарно, најчешће су млади почињали да пуше у раном узрасту, а сада ме радује чињеница да се о свему томе веома много прича и људи почињу да бивају све више освешћени о томе колико је важно усвојити здраве стилове жилова.

Како каже, зависност од дувана је толико јака да се може сврстати у ранг хероинске зависности, али се о томе још увек не говори довољно. Стога је превасходно важно децу едуковати о здравственом васпитању већ у обданишту, чим крену у колектив.

– Нема довољно тих едукативних игара које су направљене на тему здравства, кроз које би се деца могла упознати с појмом штетности цигарете, дрога и алкохола, односно свих супстанци које изазивају зависност – наводи Весна Имброњев. – Када одмалена уче, кроз игру и начин који ће бити на нивоу њиховог узраста, онда би могли непосредно помало да утичу и на родитеље. То је дуг процес, али није неостварив. Од кључног значаја су медији, који треба да причају и преносе искуства различитих људи јер свака прича може носити неку своју поруку и помоћи неком да се ослободи те лоше навике. Хендикепирани смо пандемијом па не можемо да радимо како смо навикли – уживо у Саветовалишту за одвикавање од пушења Дома здравља „Нови Сад”, по познатој петодневној групној терапији, али, опет, то има и своје предности јер се све више развија телемедицина. Имамо СОС-линију без дима, преко које су наши полазници добијали помоћ у превазилажењу апстиненцијалне кризе. Такође, на „Фејсбуку” имамо старницу „Мрежа без дима”, где се јављају они који желе да оставе цигарете те имају дилеме, недоумице и друга интересовања како то да ураде. Мада, есенција рада са зависницима – јер пушење је озбиљна болест зависности – ипак је групни метод рада. Та динамика и енергија која се створи у групи, потпуно покретачки код сваког изазове онај најбољи део мотивације да оставе цигарете.

Дан без дуванског дима

С обзиром на то да је 31. јануар недеља, по речима наше саговорнице, Национални дан ће се обележити раније. Биће организован и вебинар 30. јануара, када ће Весна Имброњев на видео-конференцији говорити о општим штетностима утицаја пушења на здравље, док ће прим. др Евица Будишин с Института за плућне болести Војводине у Сремској Каменици говорити о ризику и његовом утицају на појаву малигних болести респираторних органа.

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар