ЗАНАТСТВО И ДАЉЕ ЖИВИ Нећете веровати колико и Новом Саду има занатлија
Удружење самосталних занатлија Новог Сада основано је 1907. године као наследник традиције Задруге Срба занатлија Новосађана, која потиче из 19. века. Од првог дана постојања до данас удружење функционише по истим начелима, а тренутно броји 52 члана скупштине и заснива се на струкама у оквиру различитих секција, као што су металска, дрвопрерађивачка, текстилна и сличне.
Из Удружења занатлија кажу да, по њиховој процени, на територији града има око 4.000 самосталних занатских радњи, али у њиховој бази података има свега 1.000 пријављених занатлија, од којих је само 300 стално присутно у просторијама Занатског дома. Као разлог томе наводе да је у последњих 60 година друштво изгубило надлежности које су биле основ функционисања још од оснивања.
Тренутно је главни циљ удружења да се избори за доношење Закона о занатству, чиме би му се вратила надлежност додељивања мајсторског писма, које представља основ за покретање занатског посла.
Отворити занатску радњу није лако, како би неко постао пуноважан занатлија потребно је да добије званични сертификат, који издаје Министарство привреде. Овај процес може трајати и годину дана, пријава је много, а у министарству не могу да постигну издавање толиког броја потврда за одређено време. Како наводе из УЗНС, ово је још један разлог да се овој асоциацији врате надлежности које је имала до 60-их година прошлог века.
Свечана скупштина Удружења занатлија Новог Сада оржаће се у суботу, 27. јануара, на Светог Саву, у 19 часова, у Занатском дому (Трг Марије Трандафил 14). Свети Сава је слава Задруге Срба занатлија Новосађана, која је основана 1870. године, а чију традицију наставља Удружење занатлија Новог Сада. Скупштини ће присуствовати челници града и сарадници удружења.
– Боримо се за тај закон како бисмо могли да пратимо пословни морал занатлија, заштитимо оног којем се даје услуга, али и штитимо и развијамо струку – навео је секретар Удружења занатлија Вељко Анђелић и истакао да је јако битно да се донесу посебне шифре делатности за занатске послове, да се прекине регистровање предузећа у претежној делатности која је подложна променама, тиме се губи могућност прецизног контролисања стања, што отежава задатак одржавања ове гране привреде.
У сарадњи са Националном службом за запошлавање, УЗНС организује радионице за младе, са циљем пружања помоћи младима који себе виде у овом послу у будућности.
– Млади су будућност у свему па тако и у овоме чиме се ми бавимо. Желимо да млади људи у занатству виде перспективу, занимање које ће им бити примаран извор новца у будућности – рекао је Анђелић.
Б. Гуран