Заблуде најопасније у саобраћају
Финални квиз о познавању саобраћајних прописа, којим је завршен овогодишњи пројекат „Семафоризација”, одржан је у Средњој техничкој школи „Милева Марић Ајнштајн”.
У њему су учествовали ученици завршних разреда Гимназије „Лаза Костић”, Средње економске школе „Светозар Милетић”, Средње машинске школе и школе-домаћина, који су и однели победу.
Реализатор пројекта је седму годину заредом Центар за промоцију безбедности саобраћаја, уз подршку Градске управе за спорт и омладину, Канцеларије за младе Новог Сада, Агенције за безбедност саобраћаја Републике Србије и Јавног комуналног предузећа „Паркинг-сервис”, које је и даровало учеснике.
– „Паркинг-сервис”, као предузеће које учествује у комуналном реду и чији је интерес да грађани не само познају прописе него и да их примењују да би се смањио број незгода, посебно оних са смртним исходом, традиционално подржава пројекат „Семафоризација” који је неопходан за едукацију младих људи јер ће се они, колико сутра, појавити као учесници у саобраћају – рекао је саветник директора „Паркинг-сервиса” Александар Прибић. – Помаци у едукацији се осете, али је треба примењивати на свим нивоима, па и међу старијим суграђанима, будући да су се прописи у међувремену знатно променили.
Председница Центра за промоцију безбедности саобраћаја Маријана Јовановић је казала да су до сада у оквиру својих активности разговарали с 5.000-6.000 младих, углавном ученика завршних година средњих школа у Новом Саду.
– Најбитније је ако смо током предавања разбили заблуде у вези с поштовањем саобраћајних прописа јер су оне најопасније, и објаснили зашто је увек битно да сви путници везују сигурносни појас, да не седају под дејством алкохола за волан, да поштују ограничења брзине... – додала је Маријана Јовановић. – Ваздушни јастук може бити веома опасан ако нисте везани, а ауто не може укочити у месту, него му је потребно одређено растојање да би се зауставио. Неки чак мисле да возе много боље кад су под дејством алкохола и да им чашица-две неће нашкодити, а истина је да су најкритичнији возачи који имају између 0,1 и 0,6 промила алкохола у крви. Мислим да је ученицима био најупечатљивији филм о две жртве саобраћајног удеса, који је послао поруку да се живот може променити у само једној секунди ако не водимо рачуна о себи.
Капитен победничког тима Лука Кнежевић рекао је да је конкуренција била јака, будући да је прво, друго и треће место делио само по један бод. – Припремали смо се две седмице и успели да на двадесет питања дамо 16 тачних одговора – рекао је наш саговорник, и додао да је пробао наочаре за за симулацију пијанства и дејства наркотика, које се користе у пројекту „Пијан кола не возим”, али нам није могао рећи да ли верно подражавају такво стање јер не пије и не користи дроге.
С. Милачић