ЗА ЉУБИТЕЉЕ БРЗЕ ВОЖЊЕ Симулација као најбезбеднија опција Е-ТРКАЊЕ БЕЗ ОГРАНИЧЕЊА БРЗИНЕ
Заљубљеници у мото-спорт често сањају да се на најпознатијим светским стазама провозају неком од икона ауто-индустрије.
Ипак, овај (махом) дечачки сан у правом свету ретко постаје јава, док га је у дигиталном могуће остварити свакодневно. Напретком технологије дошло се до веома реалистичних симулација вожње, па ни уживаоци брзе вожње нису запостављени.
Продавница опреме за е-тркање „Nspeed Sim racing centar” (Војводе Бојовића 8а) нуди могућност да се за пар стотина евра ужива у најсавременијим симулацијама реалних тркачких стаза. Како и сами кажу, они су три у један, јер се осим продајом опреме за сим рејсинг баве и изнајмљивањем неопходних уређаја за е-тркање, али такође нуде и могућност тркања у њиховој продавници користећи опрему која је доступна за коришћење свакодневно.
– Ми смо први почели да се бавимо легалном продајом опреме за е-тркање у Србији. Опрема за овај хоби дуго није могла да се купи код нас јер домаћи произвођачи нису постојали – рекао је Новица Бадрљица из „Nspeed Sim racing centrа”. – Ко је заиста желео да се бави тиме, морао је да је купује у иностранству и да онда или плаћа царину или да проба да на неки други начин увезе у Србију.
Комплетна поставка, у којој осим волана и педале долазе још и седиште, рам, монитор, носач монитора, мењач и остале неизоставне компоненте у аматерском издању, кошта око 2.000 евра
Опрема за почетнике подразумева волан и педале за гас и кочнице, што је неки основ за улазак у свет симулације, а како је Бадрљица рекао, за почетак је потребно свега пар стотина евра. Ипак, навео је и да не постоји коначна цифра, јер професионална опрема коју користе тимови Формуле 1 за тренинг возача кошта и по неколико десетина хиљада евра.
Комплетна поставка, у којој осим волана и педале долазе још и седиште, рам, монитор, носач монитора, мењач и остале неизоставне компоненте у аматерском издању, кошта око 2.000 евра.
Како је Бадрљица рекао у разговору за „Дневник”, у „Nspeedu” се може купити опрема искључиво од произвођача који примарно праве опрему за сим рејсинг.
– То колико је технологија, па и овај свет симулација заиста напредовао, најбоље говори то да је овај хоби признала и ФИА (Интернационлна федерација аутомобила) – закључио је Бадрљица. – Ово је хоби само за праве заљубљенике и може бити веома скуп, али ипак будућност му је светла јер технологија сваког дана напредује, и чекају нас све боље симулације у данима који нам следе.
Б. Гуран