ZA LJUBITELJE BRZE VOŽNJE Simulacija kao najbezbednija opcija E-TRKANJE BEZ OGRANIČENJA BRZINE
Zaljubljenici u moto-sport često sanjaju da se na najpoznatijim svetskim stazama provozaju nekom od ikona auto-industrije.
Ipak, ovaj (mahom) dečački san u pravom svetu retko postaje java, dok ga je u digitalnom moguće ostvariti svakodnevno. Napretkom tehnologije došlo se do veoma realističnih simulacija vožnje, pa ni uživaoci brze vožnje nisu zapostavljeni.
Prodavnica opreme za e-trkanje „Nspeed Sim racing centar” (Vojvode Bojovića 8a) nudi mogućnost da se za par stotina evra uživa u najsavremenijim simulacijama realnih trkačkih staza. Kako i sami kažu, oni su tri u jedan, jer se osim prodajom opreme za sim rejsing bave i iznajmljivanjem neophodnih uređaja za e-trkanje, ali takođe nude i mogućnost trkanja u njihovoj prodavnici koristeći opremu koja je dostupna za korišćenje svakodnevno.
– Mi smo prvi počeli da se bavimo legalnom prodajom opreme za e-trkanje u Srbiji. Oprema za ovaj hobi dugo nije mogla da se kupi kod nas jer domaći proizvođači nisu postojali – rekao je Novica Badrljica iz „Nspeed Sim racing centra”. – Ko je zaista želeo da se bavi time, morao je da je kupuje u inostranstvu i da onda ili plaća carinu ili da proba da na neki drugi način uveze u Srbiju.
Kompletna postavka, u kojoj osim volana i pedale dolaze još i sedište, ram, monitor, nosač monitora, menjač i ostale neizostavne komponente u amaterskom izdanju, košta oko 2.000 evra
Oprema za početnike podrazumeva volan i pedale za gas i kočnice, što je neki osnov za ulazak u svet simulacije, a kako je Badrljica rekao, za početak je potrebno svega par stotina evra. Ipak, naveo je i da ne postoji konačna cifra, jer profesionalna oprema koju koriste timovi Formule 1 za trening vozača košta i po nekoliko desetina hiljada evra.
Kompletna postavka, u kojoj osim volana i pedale dolaze još i sedište, ram, monitor, nosač monitora, menjač i ostale neizostavne komponente u amaterskom izdanju, košta oko 2.000 evra.
Kako je Badrljica rekao u razgovoru za „Dnevnik”, u „Nspeedu” se može kupiti oprema isključivo od proizvođača koji primarno prave opremu za sim rejsing.
– To koliko je tehnologija, pa i ovaj svet simulacija zaista napredovao, najbolje govori to da je ovaj hobi priznala i FIA (Internacionlna federacija automobila) – zaključio je Badrljica. – Ovo je hobi samo za prave zaljubljenike i može biti veoma skup, ali ipak budućnost mu je svetla jer tehnologija svakog dana napreduje, i čekaju nas sve bolje simulacije u danima koji nam slede.
B. Guran