За дочек у граду три необичне изложбе и музички програм у Подграђу
Захваљујући титули Европске престонице културе, Нови Сад ће у Нову годину ући са три несвакидашње изложбе инспирисане великим српским научницима – Милевом Марић Ајнштајн, Милутином Миланковићем и Николом Теслом.
Милева и Милутин – симболи почетка и завршнице Европске престонице културе
Милева и Милутин били су централне личности свечаног отварања Европске престонице културе, 13. јануара ове године, кроз спектакл „Зенитеум”. Тада је отворена и изложба инспирисана Миланковићевим делом „Време и васељена”, да би сада тај круг био затворен изложбом „Милева”, као круном титуларне године, када ове две изложбе представљају једну целину. Док је кроз „Време и васељену” здање Студија М добило потпуно нови изглед, сада је то учињено и са 800 квадрата обновљеног дела Музеја Града Новог Сада на Петроварадинској тврђави где ће бити постављена „Милева”.
Улаз на обе изложбе 31. децембра је бесплатан, али су неопходне пријаве. Више информација о начину пријаве и терминима можете пронаћи на сајту docekns.rs
„Оне чине једно дело, заокружено у инспирацији коју сам нашао у ова два велика ума, али остављам простор за даље истраживање. И Милева ће, као и Време и васељена, бити интерактивна мултимедијална поставка која посетиоце ставља у сам центар дешавања и изводи их из стандардне пасивне улоге. Унутрашњу архитектуру простора сам дизајнирао тако да ће моћи да прими композицију која на убедљив начин приказује причу инспирисану блиставим умом Милеве Марић. С намером у потпуности укидам спољашње светло и градим светлосне целине у које уписујем речи, цртеже, анимације, сценографске елементе… Ово уметничко дело свакако није класична документарна линеарна изложба које смо навикли да гледамо у нашим музејима”, рекао је аутор обе изложбе, уметник др Душан Јововић.
Тесла – светлосна галерија
Нови Сад је у 2022. годину ушао, а њу ће и заокружити, Тесла светлосном галеријом у Подграђу Петроварадинске тврђаве. На Тесла светлосној галерији радиће самостални уметници међу којима су Ћида Јасухиро из Јапана, изабран за Artdex-ovih „Девет изванредних светских уметника светлости”, Павла Беранова из Чешке, добитница награда за интерактивне инсталације и најбољи дизајн осветљења, уметник Дејан Стојков, затим Доријан Колунџија, који је на челу студија за нове медије „Галерија 12” чији је један од пројеката Музеј будућности у Дубаију, али и Савез удружења ликовних уметника Војводине (СУЛУВ) и други.
„За Дочек 31. децембра чека вас један визуелни спектакл. Ми ћемо радити на 3Д мапингу Београдске капије, уз стварање једног аудио-визуелног простора који ће обухватити све што се налази око Београдске капије како бисмо расветом и видео-мапингом свима приближили и употпунили визуелно искуство у пратњи музичког програма који ће се дешавати то вече”, рекли су уметници Дејан Стојков и Анђелко Попић.
Музички програм 31. децембра у Новом Саду
Новосађани и њихови гости ће у нову 2023. годину ући уз чувени британски трио Кошин, затим добитнике БРИТ награде — састав Стерео МЦ’с, миљеника берлинских клубова, ди-џеја Биесманса, једног од највећих вокалних састава на свету Перпетуум Jazzile, али и уз чувене домаће алтернативне бендове Репетитор, Обојени програм, Монохром и друге.
Улаз за програме 31. децембра у Подграђу Петроварадинске тврђаве је слободан. Више информација о Дочеку на сајту docekns.rs.