light rain
13°C
30.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0589
usd
108.2475
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За дадиљу у Новом Саду месечно 42.000 динара

21.02.2022. 11:49 11:52
Пише:
Фото: pixabay.com, ilustracija

Дадиље у Новом Саду узимају од 300 динара по сату до 500 за једно дете, док се за свако наредно дете цена увећава, као и за услуге током викенда и у ноћним сатима, а месечно је потребно издвојити и до 42.000 динара.

Корона и мањак места у вртићима родитељима задаје муку, поготово када маме морају да се врате на посао, што је у већини случајева након годину дана од порођаја. То је случај с мајкама којима послодавци уредно уплаћују доприносе. За оне друге, прича је другачија и још компликованија.

- Када ми је друго дете напунило годину дана, законски сам морала да се вратим на посао. Прво дете има три године, иде у вртић, али се често разбољева. Друго је још мало, али је свеједно било на привикавању у вртићу. Много нам је тешко јер су деца више болесна него здрава. Не могу да изостајем с посла и бојимо се короне, па смо одлучили да повучемо децу из вртића и плаћамо дадиљу. Њој дајемо 42.000 динара месечно јер смо се тако договорили. Она борави с децом осам сати дневно, сваки радни дан. Дошли смо до ње по препоруци рођаке којој је чувала децу. Веома је тешко наћи особу којој ћете оставити децу. Није вам свеједно ни када их водите у вртић, а камоли када вам неко непознат долази у кућу да брине о њима. Нажалост, наши родитељи нису у могућност да воде бригу о деци, тако да су сви који имају ту привилегију заиста веома срећни - каже Дејана Б.

Огласа у којима жене нуде услуге чувања деце има на различитим местима, од Фејсбук група, до различитих сајтова, док агенција и нема толико, иако је потреба за овом врстом услуга заиста велика.

Услуге чувања деце нуде и студенткиње као и жене које су у пензији. Није реткост да се оглашавају жене које имају своју децу и нуде ту могућност да чувају и туђу децу у свом стану.

- Размишљала сам дуго шта да радим и како да зарадим који динар, пошто имам мало дете и нема ко да га чува, па сам дошла на идеју да чувам и туђе. Углавном ме зову родитељи који познају моје пријатеље, дакле нико непознат ми се још увек није јавио. Разумем ту врсту неповерења јер и сама имам дете и не знам како бих се одлучила да га оставим неком кога први пут видим у животу и немам апсолутно никаву представу о тој особи. Тако да код мене долазе по препоруци. Доносе их ујутру када иду на посао и долазе по децу када заврше с послом. Свима одговара јер су на неки начин изоловани, нема их пуно у групи, а имају с ким да се играју - каже Вероника П.

С друге стране, ту су и огласи у којима родитељи потражују дадиље, углавном због тога што им деца због болести изостају из вртића или немају помоћ рођака, па се одлучују да плаћају.

У Агенцијама које се баве овом делатношћу у Новом Саду наводе да након разговора са родитељима обављају селекцију дадиља, а све у складу с потребама детета. Коначну одлуку о свему, ипак, доносе родитељи. Када је реч о ценовнику који је доступан на интернету, наведено је да сат кошта 300 динара, а 22 радна дана за чување једног детета 42.000 динара.

Једна од ретких агеција које се бави овом делатношћу у Новом Саду је и “Агава”.

- Ми у агенцији за запошљавање радника имамо и специјализовне програме који су у вези са сервисом чувања деце и услуге чувања старих особа. Програм чувња деце обухвата: Нови Сад, Београд, Европу и Дубаји. Бебиситерке које шаљемо у породице морају бити тестиране. Проверавамо њихове биографије, обављамо разговоре с њима, како бисмо се упознали са њиховим искуствима. Упоредо с тим покрећемо и обуку за бебиситерке јер се указала потреба и за тим. С друге стране је породица која попуњава формулар. На основу њега тражимо адекватну особу - каже директорка “Агаве” Јованка Драгичевић.

У овој агенцији је сат чувања деце од 300 до 350 динара по сату, а у зависности од узраста. Месечно је за чување детета радним данима и то пуно радно време потребно издвојити од 42.000 до 45 000 динара. За више деце, цена је већа, као и током празника.

Јованка напомиње да би субвенције града Новог Сада биле и више него добродошле и за ову област, као и за приватне вртиће, јер има доста родитеља којима је потребна дадиља.

- Имамо родитеље који траже дадиље на неколико дана јер су им чланови родбине који чувају децу болесни или просто не могу да им чувају децу. Много би нам значила субвенција јер би више родитеља могло да приушти ову услугу - закључује Јованка.

За разлику од Новог Сада, у Београду су цене чувања деце скупље. Уместо 43.685,60 динара, колико је месечно коштало ангажовање дадиље из београдског “Беби сервиса”, родитељи за осмочасовно чување детета од јануара плаћају готово петину више - 52.085,60 динара. Одлуку о поскупљењу услуга градског сервиса за чување и негу деце у породици усвојила је Скупштина “Беби сервиса”, чију услугу користи 113 грађана.

С. Аничић Илић

Аутор:
Пошаљите коментар