За „Чистоћу” из градске касе 157,9 милиона више него лане
За реализацију Програма инвестиционих активности ЈКП “Чистоћа” 2022. године предвиђено је готово 470,9 милиона динара (470.867.660) из buyеta Новог Сада, што је за око 157,9 милиона више у односу на око 313 милиона, колико је издвојено у години на измаку.
Готово 126,4 милиона динара намењено је капиталним субвенцијама, односно за пројекат изградње рециклажног дворишта, те за санацију, затварање и рекултивацију сметлишта у Новом Саду, као и за набавку булдожера и подземних контејнера. За услуге из делатности, односно одржавање хигијене и рад Зимске службе, Град ће „Чистоћи” платити 344,5 милиона динара, што је за 97,9 милиона више него 2021.
Уговором о суфинансирању пројекта за изградњу рециклажног дворишта између Министарства животне средине, рударства и просторног планирања и Фонда за заштиту животне средине, Града и „Чистоће”, у buyеt Новог Сада уплаћено је 30 милиона динара. Будући да планиране активности нису завршене, преостала четири милиона намењена су за наставак уговорених обавеза, а исти наводи били су и у Програмима инвестиционих активности од prеthodnih година. Осим тога, за прву фазу санације затварања и рекултивације сметлишта у buyеt је уплаћено 44,7 милиона динара, а пошто пројекат није реализован до краја, остатак новца, нешто више од 37 милиона, као и раније, предвиђено је за наставак тог посла у наредној години.
Фонд за заштиту животне средине угашен је, иначе, 2012. године и, како су у “Чистоћи” својевремено за “Дневник” објаснили, новац је од тада практично закључан.
И док је ове године за капиталне субвенције „Чистоћа” добила 25 милиона динара за набавку и уградњу подземних контејнера, 2022. ће за то бити издвојено 50 милиона, који ће бити утрошени за куповину 76 нових контејнера. Осим тога, комунално предузеће ће добити и 50 милиона динара за куповину булдожера, због, како је објашњено, повећања дневних количина отпада које се допремају на Градску депонију и обнове механизације.
У услуге, за које ће Град „Чистоћи” платити 344,5 милиона динара, спада одржавање јавне хигијене на територији града (233.210.000), на Петроварадинској тврђави (1,3 милиона), затим чишћење међублоковског простора (11,7 милиона), дечјих игралишта и спортских терена (4,4 милиона), као и површина за извођење паса (890.000 динара). Одржавање јавних површина подразумева сакупљање отпадака, механичко чишћење, прање, пражњење корпи за отпатке, стругање и уређивање ивичњака, тротоара, паркинга и стаза, као и сакупљање и одвожење лишћа. Осим тога, уклањање дивљих депонија коштаће 21 милион динара, а одржавање Градске депоније 55 милиона. Одржавање хигијене током манифестација и ванредно одржавање коштаће девет милиона динара, док ће за рад Зимске службе Град “Чистоћи” платити осам милиона.
Интересантан је податак да је одржавање јавне хигијене, у односу на ранији Програм, поскупело за око 58 милиона динара, будући да је 2021. године Град за то издвојио 175 милиона динара, а слично је и с уклањањем дивљих депонија које је раније коштало седам милиона динара.
Ј. Вукашиновић