Za „Čistoću” iz gradske kase 157,9 miliona više nego lane
Za realizaciju Programa investicionih aktivnosti JKP “Čistoća” 2022. godine predviđeno je gotovo 470,9 miliona dinara (470.867.660) iz buyeta Novog Sada, što je za oko 157,9 miliona više u odnosu na oko 313 miliona, koliko je izdvojeno u godini na izmaku.
Gotovo 126,4 miliona dinara namenjeno je kapitalnim subvencijama, odnosno za projekat izgradnje reciklažnog dvorišta, te za sanaciju, zatvaranje i rekultivaciju smetlišta u Novom Sadu, kao i za nabavku buldožera i podzemnih kontejnera. Za usluge iz delatnosti, odnosno održavanje higijene i rad Zimske službe, Grad će „Čistoći” platiti 344,5 miliona dinara, što je za 97,9 miliona više nego 2021.
Ugovorom o sufinansiranju projekta za izgradnju reciklažnog dvorišta između Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja i Fonda za zaštitu životne sredine, Grada i „Čistoće”, u buyet Novog Sada uplaćeno je 30 miliona dinara. Budući da planirane aktivnosti nisu završene, preostala četiri miliona namenjena su za nastavak ugovorenih obaveza, a isti navodi bili su i u Programima investicionih aktivnosti od prethodnih godina. Osim toga, za prvu fazu sanacije zatvaranja i rekultivacije smetlišta u buyet je uplaćeno 44,7 miliona dinara, a pošto projekat nije realizovan do kraja, ostatak novca, nešto više od 37 miliona, kao i ranije, predviđeno je za nastavak tog posla u narednoj godini.
Fond za zaštitu životne sredine ugašen je, inače, 2012. godine i, kako su u “Čistoći” svojevremeno za “Dnevnik” objasnili, novac je od tada praktično zaključan.
I dok je ove godine za kapitalne subvencije „Čistoća” dobila 25 miliona dinara za nabavku i ugradnju podzemnih kontejnera, 2022. će za to biti izdvojeno 50 miliona, koji će biti utrošeni za kupovinu 76 novih kontejnera. Osim toga, komunalno preduzeće će dobiti i 50 miliona dinara za kupovinu buldožera, zbog, kako je objašnjeno, povećanja dnevnih količina otpada koje se dopremaju na Gradsku deponiju i obnove mehanizacije.
U usluge, za koje će Grad „Čistoći” platiti 344,5 miliona dinara, spada održavanje javne higijene na teritoriji grada (233.210.000), na Petrovaradinskoj tvrđavi (1,3 miliona), zatim čišćenje međublokovskog prostora (11,7 miliona), dečjih igrališta i sportskih terena (4,4 miliona), kao i površina za izvođenje pasa (890.000 dinara). Održavanje javnih površina podrazumeva sakupljanje otpadaka, mehaničko čišćenje, pranje, pražnjenje korpi za otpatke, struganje i uređivanje ivičnjaka, trotoara, parkinga i staza, kao i sakupljanje i odvoženje lišća. Osim toga, uklanjanje divljih deponija koštaće 21 milion dinara, a održavanje Gradske deponije 55 miliona. Održavanje higijene tokom manifestacija i vanredno održavanje koštaće devet miliona dinara, dok će za rad Zimske službe Grad “Čistoći” platiti osam miliona.
Interesantan je podatak da je održavanje javne higijene, u odnosu na raniji Program, poskupelo za oko 58 miliona dinara, budući da je 2021. godine Grad za to izdvojio 175 miliona dinara, a slično je i s uklanjanjem divljih deponija koje je ranije koštalo sedam miliona dinara.
J. Vukašinović