Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучевић: Врхунска музичка опрема за Музичку и Балетску школу

21.05.2021. 13:56 18:02
Пише:
Фото: В. Фифа

Симболичном примопредајом кључева два велика концертна клавира “Шигеру Каваји” и мини-концертом у Концертној сали Музичке школе “Исидор Бајић” и Балетске школе, обележена је набавка 86 инструмената са диркама за потребе ове две установе.

Градоначелнику Милошу Вучевићу кључеве два клавира, вредних по 140.000 евра, уручио је представник компаније “Каваи Србија” Сеад Лорбек, а на њима су композицију извели професор Академије уметности у Новом Саду и редовни професор Краљевског музичког колеџа у Лондону проф. др Доријан Лељак и његов докторанд Александар Ђермановић.

- Сваки пут када обиђемо ову дивну зграду на Лиману 3, будућу трајну адресу Музичке и Балетске школе и место на којем Нови Сад добија прву градску Концертну дворану, видимо да је објекат још лепши и прилагођенији за оне за које је грађен. То су, пре свега, ученици, али и професори и, напослетку, грађани који ће долазити да уживају у њиховом знању и уметничким вештинама - изјавио је том приликом Вучевић.

Он је напоменуо да је изградња и опремање школе при крају, те да су стигли и “тако дуго чекани инструменти”.

- Када смо кретали у овај пројекат, ова четврта фаза деловала је као да је миљама од нас, али смо успешно и то завршили. Не знам да ли је у Србији и региону виђена куповина у тој количини врхунских инструмената са диркама. Купљено је 86 таквих инструмената, Град је издвојио 400 милиона динара само за музичку опрему. Укупно смо до сада у овај објекат, са опремом, инвестирали три милијарде и двеста милиона динара, само Нови Сад - истакао је градоначелник Вучевић и честитао директоркама музичке и балетске школе, њиховим колегама и Градској управи за образовање.

Како је указао, новац је у овој причи мање битан у односу на могућност да виртуози наступају у Концертној дворани. Током посете, у школској сали на трећем спрату нове зграде, седмогодишња Николина Поповић, најмлађа ученица МШ “Исидор Бајић”, такође је извела пригодну композицију. - Још је лепша порука из ове мање дворане, где је мала, али само по годинама, не и по таленту, уметница имала прилику да најави зашто смо све ово и радили. А радили смо због наше деце, због ових ученика, да се више не потуцају као подстанари у туђим објектима, него да имају своју кућу и то најлепшу могућу кућу. Да привучемо децу из свих градова Србије и региона. Да ми будемо центар, да нам деца не иду широм  Европе и света, него да остану овде, а ми да привлачимо, призивамо и чувамо највеће таленте из области музике и балета - нагласио је Милош Вучевић.

По његовим речима, крајњи циљ за Град, као инвеститора, јесте да од 1. септембра, ако епидемиолошка ситуација то дозволи, ђаци отпочну наставу у новој згради.

- То је оно што очекујем и од Управе за образовање, од свих извођача и руководства школа. Све што је требало купили смо, све што је требало набавили смо, остали су сад само технички детаљи, не мање компликовани, али решиви. И то је живот и то мора да се реши у наредна три месеца да, ако епидемиолози дозволе, школска звона зазвоне у школама, не на интернету. Да Николина и њени другари уче, вежбају и друже се овде и да нас импресионирају својим знањем. То је наш задатак, да завршимо ову инвестицију, предамо је и школа почне да ради пре него што будемо Европска престоница културе - закључио је градиначелник Милош Вучевић.

Према речима директорке Музичке школе ”Исидор Бајић” Радмиле Ракин Мартиновић, та Музичка школа добила је 42 концертна клавира, 20 пијанина и 12 електричних клавира. Два велика концертна клавира намењена су концертној сали, а три клавира и седам пијанина купљени су за Балетску школу.

- Када је стизало више хиљада честитки из читавог света, када смо добили бројне позиве за сарадњу, стизало је унисоно једно питање: Како вам је то успело у овим временима кризе и пандемије? Наравно, ни ја, ни колегиница Сања Вучуревић, ни сви ми, моји сарадници, немамо формулу. Али, пет ствари су довеле до овога: 112 генерација талентованих ученика, 112 година посвећеног и високостручног рада наших наставника, 14 година мог живота, две способне жене и један градоначелник визионар, који има визију Новог Сада 22. века - изјавила је Радмила Ракин Мартиновић, додавши да би до јула требало да стигне још инструмената.

Циљ 2.000 ученика и 250 наставника

Говорећи о упису и плановима, директорка Музичке школе “Исидор Бајић” истакла је да је ове године за 97 места конкурисало 407 кандидата најмлађег узраста.

- То показује велико интересовање за културу и уметност наших суграђана, који желе да своју децу упуте ка уметничким школама, да им пруже нешто друго. Да покушамо да се боримо са кичом и шундом који је свуда око нас. Видите да постоји жеља. Први предуслов био је да имамо овакву зграду, без тога, тамо у Његошевој ниједно дете више нисмо могли да примимо - напоменула је Радмила Ракин Мартиновић.

Она је појаснила да се тражи начин да се запосле млади наставници и да ће, заједно с градоначелником, тражити од Министарства просвете да одобри нова радна места, како би се највећи део заинтересоване деце уписао у школу.

- У Новом Саду имамо најмање 25 фантастичних младих људи који су се школовали у свету и вратили се у Нови Сад. Мој задатак је да ова школа има 2.000 ученика и 250 наставника у перспективи. Наравно, то је немогуће сад од септембра, већ сукцесивно, али Нови Сад ће тиме постати град са најзаступљенијим бројем деце у музичкој школи у овом делу Европе - истакла је Ракин Мартиновић.

Потпис Марте Аргерич

Као “ексклузивно изненађење”, Радмила Ракин Мартиновић навела је да је два велика концертна клавира “Шигеру Каваји” пре доспећа у Нови Сад испробала и једна од највећих пијанисткиња свог времена Марта Аргерич. Она је дала упутства техничарима како да их додатно фино подесе и потом их потписала. Како је истакла Ракин Мартиновић, вредност ових клавира сада само могу да процене највеће светске аукцијске куће.

- Она је такво име, да не могу да изразим своје узбуђење што смо имали такву част да она потпише те клавире и да инструкције за дотеривање тих клавира. То је велика част за нас - истакла је Радмила Ракин Мартиновић.

С. Крстић

 

Пише:
Пошаљите коментар