Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vučević: Vrhunska muzička oprema za Muzičku i Baletsku školu

21.05.2021. 13:56 18:02
Piše:
Foto: V. Fifa

Simboličnom primopredajom ključeva dva velika koncertna klavira “Šigeru Kavaji” i mini-koncertom u Koncertnoj sali Muzičke škole “Isidor Bajić” i Baletske škole, obeležena je nabavka 86 instrumenata sa dirkama za potrebe ove dve ustanove.

Gradonačelniku Milošu Vučeviću ključeve dva klavira, vrednih po 140.000 evra, uručio je predstavnik kompanije “Kavai Srbija” Sead Lorbek, a na njima su kompoziciju izveli profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu i redovni profesor Kraljevskog muzičkog koledža u Londonu prof. dr Dorijan Leljak i njegov doktorand Aleksandar Đermanović.

- Svaki put kada obiđemo ovu divnu zgradu na Limanu 3, buduću trajnu adresu Muzičke i Baletske škole i mesto na kojem Novi Sad dobija prvu gradsku Koncertnu dvoranu, vidimo da je objekat još lepši i prilagođeniji za one za koje je građen. To su, pre svega, učenici, ali i profesori i, naposletku, građani koji će dolaziti da uživaju u njihovom znanju i umetničkim veštinama - izjavio je tom prilikom Vučević.

On je napomenuo da je izgradnja i opremanje škole pri kraju, te da su stigli i “tako dugo čekani instrumenti”.

- Kada smo kretali u ovaj projekat, ova četvrta faza delovala je kao da je miljama od nas, ali smo uspešno i to završili. Ne znam da li je u Srbiji i regionu viđena kupovina u toj količini vrhunskih instrumenata sa dirkama. Kupljeno je 86 takvih instrumenata, Grad je izdvojio 400 miliona dinara samo za muzičku opremu. Ukupno smo do sada u ovaj objekat, sa opremom, investirali tri milijarde i dvesta miliona dinara, samo Novi Sad - istakao je gradonačelnik Vučević i čestitao direktorkama muzičke i baletske škole, njihovim kolegama i Gradskoj upravi za obrazovanje.

Kako je ukazao, novac je u ovoj priči manje bitan u odnosu na mogućnost da virtuozi nastupaju u Koncertnoj dvorani. Tokom posete, u školskoj sali na trećem spratu nove zgrade, sedmogodišnja Nikolina Popović, najmlađa učenica MŠ “Isidor Bajić”, takođe je izvela prigodnu kompoziciju. - Još je lepša poruka iz ove manje dvorane, gde je mala, ali samo po godinama, ne i po talentu, umetnica imala priliku da najavi zašto smo sve ovo i radili. A radili smo zbog naše dece, zbog ovih učenika, da se više ne potucaju kao podstanari u tuđim objektima, nego da imaju svoju kuću i to najlepšu moguću kuću. Da privučemo decu iz svih gradova Srbije i regiona. Da mi budemo centar, da nam deca ne idu širom  Evrope i sveta, nego da ostanu ovde, a mi da privlačimo, prizivamo i čuvamo najveće talente iz oblasti muzike i baleta - naglasio je Miloš Vučević.

Po njegovim rečima, krajnji cilj za Grad, kao investitora, jeste da od 1. septembra, ako epidemiološka situacija to dozvoli, đaci otpočnu nastavu u novoj zgradi.

- To je ono što očekujem i od Uprave za obrazovanje, od svih izvođača i rukovodstva škola. Sve što je trebalo kupili smo, sve što je trebalo nabavili smo, ostali su sad samo tehnički detalji, ne manje komplikovani, ali rešivi. I to je život i to mora da se reši u naredna tri meseca da, ako epidemiolozi dozvole, školska zvona zazvone u školama, ne na internetu. Da Nikolina i njeni drugari uče, vežbaju i druže se ovde i da nas impresioniraju svojim znanjem. To je naš zadatak, da završimo ovu investiciju, predamo je i škola počne da radi pre nego što budemo Evropska prestonica kulture - zaključio je gradinačelnik Miloš Vučević.

Prema rečima direktorke Muzičke škole ”Isidor Bajić” Radmile Rakin Martinović, ta Muzička škola dobila je 42 koncertna klavira, 20 pijanina i 12 električnih klavira. Dva velika koncertna klavira namenjena su koncertnoj sali, a tri klavira i sedam pijanina kupljeni su za Baletsku školu.

- Kada je stizalo više hiljada čestitki iz čitavog sveta, kada smo dobili brojne pozive za saradnju, stizalo je unisono jedno pitanje: Kako vam je to uspelo u ovim vremenima krize i pandemije? Naravno, ni ja, ni koleginica Sanja Vučurević, ni svi mi, moji saradnici, nemamo formulu. Ali, pet stvari su dovele do ovoga: 112 generacija talentovanih učenika, 112 godina posvećenog i visokostručnog rada naših nastavnika, 14 godina mog života, dve sposobne žene i jedan gradonačelnik vizionar, koji ima viziju Novog Sada 22. veka - izjavila je Radmila Rakin Martinović, dodavši da bi do jula trebalo da stigne još instrumenata.

Cilj 2.000 učenika i 250 nastavnika

Govoreći o upisu i planovima, direktorka Muzičke škole “Isidor Bajić” istakla je da je ove godine za 97 mesta konkurisalo 407 kandidata najmlađeg uzrasta.

- To pokazuje veliko interesovanje za kulturu i umetnost naših sugrađana, koji žele da svoju decu upute ka umetničkim školama, da im pruže nešto drugo. Da pokušamo da se borimo sa kičom i šundom koji je svuda oko nas. Vidite da postoji želja. Prvi preduslov bio je da imamo ovakvu zgradu, bez toga, tamo u Njegoševoj nijedno dete više nismo mogli da primimo - napomenula je Radmila Rakin Martinović.

Ona je pojasnila da se traži način da se zaposle mladi nastavnici i da će, zajedno s gradonačelnikom, tražiti od Ministarstva prosvete da odobri nova radna mesta, kako bi se najveći deo zainteresovane dece upisao u školu.

- U Novom Sadu imamo najmanje 25 fantastičnih mladih ljudi koji su se školovali u svetu i vratili se u Novi Sad. Moj zadatak je da ova škola ima 2.000 učenika i 250 nastavnika u perspektivi. Naravno, to je nemoguće sad od septembra, već sukcesivno, ali Novi Sad će time postati grad sa najzastupljenijim brojem dece u muzičkoj školi u ovom delu Evrope - istakla je Rakin Martinović.

Potpis Marte Argerič

Kao “ekskluzivno iznenađenje”, Radmila Rakin Martinović navela je da je dva velika koncertna klavira “Šigeru Kavaji” pre dospeća u Novi Sad isprobala i jedna od najvećih pijanistkinja svog vremena Marta Argerič. Ona je dala uputstva tehničarima kako da ih dodatno fino podese i potom ih potpisala. Kako je istakla Rakin Martinović, vrednost ovih klavira sada samo mogu da procene najveće svetske aukcijske kuće.

- Ona je takvo ime, da ne mogu da izrazim svoje uzbuđenje što smo imali takvu čast da ona potpiše te klavire i da instrukcije za doterivanje tih klavira. To je velika čast za nas - istakla je Radmila Rakin Martinović.

S. Krstić

 

Piše:
Pošaljite komentar