Вучевић у Улму представио инвестиоционе потенцијала Новог Сада
УЛМ/НОВИ САД. Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић представио је инвестиционе потенцијале Новог Сада на промоцији инвестиционих прилика у региону Дунав – Сава, која представља економски формат 11. Међународног Дунавског фестивала – Улм. Конференцији је присуствовао и председник покрајинског парламента Иштван Пастор.
„Осим доброг географског и геостратешког положаја, као и чињенице да је снажан универзитетски центар и седиште бројних мултинационалних компанија из целог света, додатне предности за инвестирање у Нови Сад донело је освајање титула Омладинска престоница Европе 2019. и Европска престоница културе 2021. године. Константно бележимо повећање броја туриста, а статистике показују да је у првих пет месеци ове године број туриста у Новом Саду повећан за 9,1 одсто у односу на исти период лане, број страних туриста повећан је за 18,2 одсто, а укупан број ноћења за 27,7 одсто у односу на prеthodnu годину“, рекао је Вучевић.
Туризам, поред ИТ сектора, једна је, како је навео Вучевић, од најперспективнијих привредних грана, посебно ако се има у виду значај великих европских пројеката који тек долазе, уз већ постојеће познате фестивалске манифестације, попут EXIT-a.
„Нови Сад је последњих година значајно напредовао и на инвестиционој лествици, и то у међународним оквирима. Поред развијеног тржишта рада и образовних институција, проактивне и ефикасне градске администрације, и захваљујући повољној географској позицији која омогућава приступ тржиштима од скоро милијарду потрошача, Нови Сад потенцијалним инвеститорима нуди и једну од најатрактивнијих локација за смештање производних капацитета - уз аутопут Е-75, на правцу који води ка Европској унији. У питању је радна зона Север 4, коју је Град инфраструктурно опремио и где је за продају на располагању око 40 хектара земљишта. Поред тога, Град Нови Сад заинтересованим инвеститорима нуди и друге гринфилд и браунфилд локације“, рекао је градоначелник.
Након разговора са представницима бројних државних и привредних институција и организација, али и заинтересованим инвеститорима из региона, градоначелник Новог Сада је оценио да је неопходно још интензивније радити на успостављању бољих контаката између самих предузетника и представника локалних и централних власти.
„Боље међусобно разумевање и успостављање боље сарадње предузетника из региона Дунав – Сава, може само свима нама донети добро, односно, инвестирање у региону као крајњи резултат. И зато овакви скупови већ на почетку дају резултате, а ја сам задовољан јер се из првих контаката које сам имао, види да влада интересовање за Нови Сад“, казао је Вучевић, уочи свечаног отварања 11. Међународног дунавског фестивала – Улм, на презентацији потенцијала економске сарадње региона Дунав – Сава.
Градоначелник Новог Сада присуствује и церемонији свечаног отварања 11. Међународног дунавског фестивала и отварању Маркета подунавских земаља у оквиру којег ће бити представљен пројекат Нови Сад – Европска престоница културе 2021. године.
И председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор учествоваоје у немачком граду Улму на конференцји „Инвестиционе могућности у Дунавско – савском региону“, која се одржава у оквиру 11. Међународног фестивала дунавских регија и градова.
Говорећи о јачању улоге локалних и регионалних парламената у овом процесу, председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор истакао је важност институционализације у смислу оснивања координационог тела у које би требало укључити представнике регионалних и локалних институција у циљу размене информација, као и дефинисања заједничког наступа према подстицајним фондовима.
„Координационо тело би се састојало од по једног представника сваког партнера и осигурало редовне контакте и размену информација између радних тела парламената и локалних самоуправа“, иницирао је Пастор, који је истакао важност континуираног оспособљавања сарадника управа за припрему пројектне документације ради конкурисања при разним ЕУ фондовима.
Пастор је подсетио и на значај програма прекограничне сарадње.
„Сигуран сам да ћемо се сложити да кључну улогу у креирању стратегије развоја Дунавско-савског региона има политика, јер само политика може Дунав и Саву као природне границе трансформисати у природни мост који повезује не државе, већ блиске суседе, и из перспективе блиског суседства развијати оно што разумемо као простор у којем је сваки појединац научен да мисли у језику и културама разних народа“, рекао је Пастор.
Р. Д.