clear sky
12°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вучевић: Нови Сад први пут добија комплетно опремљен заливни систем

13.10.2021. 15:21 08:59
Пише:
Фото: Град Нови Сад

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић и министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић обишли су радове на изградњи заливног система у Футошком парку а Министартво субвенционише изградњу заливних система на Булевару Европе и у Лиманском парку са 90 милиона динара. 

- Футошки парк један је од три парка у Новом Саду где је Министарство издвојило значајна средства за наводљавање и заливне системе. Prеthodnih неколико година приметили смо да се стабла суше и да је непоходно, поред ручног заливања, направити и модеран систем. Овај систем подразумева наводњавање корена стабла и трудили смо се да и на  Булевару Европе, у Футошком и Лиманском парку реализујемо ове системе.

По њеним речима, министарство је почетком године расписало конкурсе на којима је 38 јединица локалне самоуправе освојило средства за пошумљавање и озелењавање, што би требало да буде урађено до краја године.

Како је назначила, у Футошком парку радови теку „пуном паром”, а надзиру их стручњаци из Завода за заштиту природе. До краја године, каже Вујовић, радови у Футошком парку би требало да буду завршени. Они на Булевару Европе, по њеним речима, обимнији су, јер се ради и испод коловоза, док ће посао у Лиманском парку бити завршен за двадесетак дана. Сам систем заливања у Футошком парку је подзмени и има капацитет од 20 литара воде на сат.

Министарка Вујовић осврнула се и на, како је рекла, одличну сарадњу с Новим Садом, с којим и води ове заједничке пројекте.

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић изразио је „људску и другарску захвалност” министарки Вујовић и њеном министарству на подршци пројекту изградње зуаливних система.

- Први пут Нови Сад добија овако комплетно  технолошко опремљен заливни систем и више нећемо чекати да ли имамо довољно цистерни или довољно падавина, него ћемо овај заиста прави парк природе, који је под заштитом, који је прворазредни бисер природе у самом срцу града, имати потпуно опскрбљен заливним системима.


Регионална депонија и највећи парк у граду следећи велики пројекти

Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић најавио је и скори обилазак новог парка између Новог насеља и Детелинаре, који је недавно завршен и најавио нове пројекте.

- Видећете како ћемо представити велики пројекат централног парка за Нови Сад. То ће бити највећа парковска површина, коју припремамо заједно са Попљопривредним факултетом и Институтом за низијско шумарство, као будући капитални пројекат за Нови Сад. Не мислим само вредносно капиталан, него друштвено капиталан пројекат - рекао је Вучевић.

Он је додао да је с министарком Вујовић разговарао и о пројекту регионалне депоније., коју је оценио као „капитално важан пројекат”, чија важност надилази Нови Сад.

- Верујем да ћемо успети да добијемо подршку европских партнера, а онда морамо сести с нашом Владом да видимо како ћемо финансирати. Груба процена је 120 милиона евра за прву фазу, а како расту цене свих компоненти и материјала, питање је колико ће на крају коштати - закључио је Милош Вучевић.


Како је напоменуо, Министарство је инвестирало готово 90 милиона динара за ова три пројекта, док су Нови Сад и „Градско зеленило” заједнички учествовали са 33 милиона динара. Вучевић је најавио да ће Нови Сад учествовати и даље на конкурсима министарства, а да ће овај концепт заливних система бити проширен на цео град, пошто, како је казао, није довољно само садити, већ и одржавати.

- Вредност ових радова у Футошком парку је готово 30 милиона динара. За Лимански парк је издвојено нешто више, а 60 милиона динара је Булевар Европе, од раскрснице с Футошким путем до Лимана, који је најзахтевнији. Тамо ће бити заливним системом бити покривено разделно острво и десна страна булевара.

Након обиласка радова у Футошком парку министарка и градоначелник обишли су и локацију бивше фабрике ''ХИНС'', поводом уклањања опасног отпада.

У некадашњој фабрици Хинс у Новом Саду у току је уклањање опасног отпада, а овај погон код Канала ДТД обишла је министарка заштите животне средине Ирена Вујовић, која га је окарактерисала као „праву еколошку бомбу”. Том приликом, она се захвалила новосадском градоначелнику Милошу Вучевићу и покрајинском Секретаријату за урбанизам и заштиту животне средине „што су месецима указивали на овај проблем”.

- Махом је овај историјски отпад настао током двехиљадитих година у фабрикама које су  устечају, које су биле предмет приватизације и у сваком граду Србије где имамо овакав проблем он представља праву еколошку катастрофу - истакла је Вујовић.

Како је појаснила, „историјски отпад„ може да буде опасан и неопасан, а у њега спадају отпадне базе и киселине, амбалажни, грађевински и медицински отпад. Много више је опасног отпада који угрожава здравље људи и загађује земљу, воду и ваздух, каже министарка.

- Ми смо овде имали ситуацију да кроз земљу опасан отпад продре и до канала где директно загађује воду. На овој локацији смо детектовали 200 тона хемикалија. Инспекција је свакодневно на терену са оператером. Обавеза оператера је да овај отпад складишти на најбољи могући начин и да га уклони са ове локацвије - навела је Ирена Вујовић. Она је додала да је због година стајања, амбалажа у којој се налази отпад кородирала и попуцала и отпад се „на неки начин слободно кретао”. Вујовић је поновила да ће по први пут на овај начин бити трајно очишћене ова и сличне локације.

- Оно што нас чека јесте чишћење „Прве петолетке” у Трстенику, „Икарбуса” у Земуну, „Светлост” у Бујановцу је већ очишћена, „Мајевица” у Бачкој Паланци, „Застава” из Сурдулице, ЕИ Ниш... Ово су ствари које су обавезе државе, мораћемо да радимо интензивније у наредном периоду када говоримо  о опасном отпаду, с обзиром да нас то чека и у складу с препорукама  и обавезама спрам Поглавља 27. - закључила је Ирена Вујовић.

С. Крстић

Пише:
Пошаљите коментар