Vučević: Novi Sad prvi put dobija kompletno opremljen zalivni sistem
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i ministarka za zaštitu životne sredine Irena Vujović obišli su radove na izgradnji zalivnog sistema u Futoškom parku a Ministartvo subvencioniše izgradnju zalivnih sistema na Bulevaru Evrope i u Limanskom parku sa 90 miliona dinara.
- Futoški park jedan je od tri parka u Novom Sadu gde je Ministarstvo izdvojilo značajna sredstva za navodljavanje i zalivne sisteme. Prethodnih nekoliko godina primetili smo da se stabla suše i da je nepohodno, pored ručnog zalivanja, napraviti i moderan sistem. Ovaj sistem podrazumeva navodnjavanje korena stabla i trudili smo se da i na Bulevaru Evrope, u Futoškom i Limanskom parku realizujemo ove sisteme.
Po njenim rečima, ministarstvo je početkom godine raspisalo konkurse na kojima je 38 jedinica lokalne samouprave osvojilo sredstva za pošumljavanje i ozelenjavanje, što bi trebalo da bude urađeno do kraja godine.
Kako je naznačila, u Futoškom parku radovi teku „punom parom”, a nadziru ih stručnjaci iz Zavoda za zaštitu prirode. Do kraja godine, kaže Vujović, radovi u Futoškom parku bi trebalo da budu završeni. Oni na Bulevaru Evrope, po njenim rečima, obimniji su, jer se radi i ispod kolovoza, dok će posao u Limanskom parku biti završen za dvadesetak dana. Sam sistem zalivanja u Futoškom parku je podzmeni i ima kapacitet od 20 litara vode na sat.
Ministarka Vujović osvrnula se i na, kako je rekla, odličnu saradnju s Novim Sadom, s kojim i vodi ove zajedničke projekte.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević izrazio je „ljudsku i drugarsku zahvalnost” ministarki Vujović i njenom ministarstvu na podršci projektu izgradnje zualivnih sistema.
- Prvi put Novi Sad dobija ovako kompletno tehnološko opremljen zalivni sistem i više nećemo čekati da li imamo dovoljno cisterni ili dovoljno padavina, nego ćemo ovaj zaista pravi park prirode, koji je pod zaštitom, koji je prvorazredni biser prirode u samom srcu grada, imati potpuno opskrbljen zalivnim sistemima.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević najavio je i skori obilazak novog parka između Novog naselja i Detelinare, koji je nedavno završen i najavio nove projekte.
- Videćete kako ćemo predstaviti veliki projekat centralnog parka za Novi Sad. To će biti najveća parkovska površina, koju pripremamo zajedno sa Popljoprivrednim fakultetom i Institutom za nizijsko šumarstvo, kao budući kapitalni projekat za Novi Sad. Ne mislim samo vrednosno kapitalan, nego društveno kapitalan projekat - rekao je Vučević.
On je dodao da je s ministarkom Vujović razgovarao i o projektu regionalne deponije., koju je ocenio kao „kapitalno važan projekat”, čija važnost nadilazi Novi Sad.
- Verujem da ćemo uspeti da dobijemo podršku evropskih partnera, a onda moramo sesti s našom Vladom da vidimo kako ćemo finansirati. Gruba procena je 120 miliona evra za prvu fazu, a kako rastu cene svih komponenti i materijala, pitanje je koliko će na kraju koštati - zaključio je Miloš Vučević.
Kako je napomenuo, Ministarstvo je investiralo gotovo 90 miliona dinara za ova tri projekta, dok su Novi Sad i „Gradsko zelenilo” zajednički učestvovali sa 33 miliona dinara. Vučević je najavio da će Novi Sad učestvovati i dalje na konkursima ministarstva, a da će ovaj koncept zalivnih sistema biti proširen na ceo grad, pošto, kako je kazao, nije dovoljno samo saditi, već i održavati.
- Vrednost ovih radova u Futoškom parku je gotovo 30 miliona dinara. Za Limanski park je izdvojeno nešto više, a 60 miliona dinara je Bulevar Evrope, od raskrsnice s Futoškim putem do Limana, koji je najzahtevniji. Tamo će biti zalivnim sistemom biti pokriveno razdelno ostrvo i desna strana bulevara.
Nakon obilaska radova u Futoškom parku ministarka i gradonačelnik obišli su i lokaciju bivše fabrike ''HINS'', povodom uklanjanja opasnog otpada.
U nekadašnjoj fabrici Hins u Novom Sadu u toku je uklanjanje opasnog otpada, a ovaj pogon kod Kanala DTD obišla je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović, koja ga je okarakterisala kao „pravu ekološku bombu”. Tom prilikom, ona se zahvalila novosadskom gradonačelniku Milošu Vučeviću i pokrajinskom Sekretarijatu za urbanizam i zaštitu životne sredine „što su mesecima ukazivali na ovaj problem”.
- Mahom je ovaj istorijski otpad nastao tokom dvehiljaditih godina u fabrikama koje su ustečaju, koje su bile predmet privatizacije i u svakom gradu Srbije gde imamo ovakav problem on predstavlja pravu ekološku katastrofu - istakla je Vujović.
Kako je pojasnila, „istorijski otpad„ može da bude opasan i neopasan, a u njega spadaju otpadne baze i kiseline, ambalažni, građevinski i medicinski otpad. Mnogo više je opasnog otpada koji ugrožava zdravlje ljudi i zagađuje zemlju, vodu i vazduh, kaže ministarka.
- Mi smo ovde imali situaciju da kroz zemlju opasan otpad prodre i do kanala gde direktno zagađuje vodu. Na ovoj lokaciji smo detektovali 200 tona hemikalija. Inspekcija je svakodnevno na terenu sa operaterom. Obaveza operatera je da ovaj otpad skladišti na najbolji mogući način i da ga ukloni sa ove lokacvije - navela je Irena Vujović. Ona je dodala da je zbog godina stajanja, ambalaža u kojoj se nalazi otpad korodirala i popucala i otpad se „na neki način slobodno kretao”. Vujović je ponovila da će po prvi put na ovaj način biti trajno očišćene ova i slične lokacije.
- Ono što nas čeka jeste čišćenje „Prve petoletke” u Trsteniku, „Ikarbusa” u Zemunu, „Svetlost” u Bujanovcu je već očišćena, „Majevica” u Bačkoj Palanci, „Zastava” iz Surdulice, EI Niš... Ovo su stvari koje su obaveze države, moraćemo da radimo intenzivnije u narednom periodu kada govorimo o opasnom otpadu, s obzirom da nas to čeka i u skladu s preporukama i obavezama spram Poglavlja 27. - zaključila je Irena Vujović.
S. Krstić